Θεσπρωτός – Παναθηναϊκός Β’ 2-2: Ισοπαλία στην Ηγουμενίτσα για τριφύλλι, αναζητά φαβορί ο Βορράς

Ο Παναθηναϊός Β’ έμεινε όρθιος στην Ηγουμενίτσα καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος με τον Θεσπρωτό (2-2) σε ένα παιχνίδι που οι πράσινοι ήταν καλύτεροι αλλά δεν είχαν την ουσία.

Ο Παναθηναϊκός Β’ έμεινε όρθιος στην Ηγουμενίτσα καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τον Θεσπρωτό σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε να χάνει μέχρι το 83′ της αναμέτρησης. Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά είχαν ανούσια υπεροχή. Στα άλλα παιχνίδια του Β’ ομίλου την Κυριακή η Αναγέννηση Καρδίτσας κέρδισε 2-0 τον Διαγόρα στη Ρόδο και Απόλλων Πόντου 1-0 τον Ηρακλή Λάρισας επίσης εκτός έδρας.

Στην Ηγουμενίτσα ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς την υπεροχή στο ματς και απείλησε στο 15′ όταν από σέντρα του Τουρκοχωρίτη από την δεξιά πλευρά, Αλμπάνης και Τερεζίου μπερδεύτηκαν προσπαθώντας να σουτάρουν έξω από τη μικρή περιοχή, χάνοντας μια καλή ευκαιρία.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27′ μετά από κεφαλιά πάσα του Δρίτσα μέσα στην περιοχή και σκόρερ τον Μπίκα ο οποίος επίσης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι πέτυχε το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός Β’ είχε την μεγαλύτερη του ευκαιρία για να σκοράρει στο 39’. Όταν από ωραία κάθετη του Βουτσά, ο Ταβάρες πάτησε περιοχή από αριστερά, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Τσιμόπουλου. Τρία λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έβγαλε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τερεζίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σωτήρης Αντωνίου άλλαξε τον σχηματισμό του Παναθηναϊκού σε 3-4-2-1 ενώ έβαλε τον Μπιλάλ αντί του Τερεζίου. Στο 47′ ο Αιγύπτιος επιθετικός πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ αρχικά πάνω στον Τσιμόπουλο και στην επαναφορά αστόχησε με κεφαλιά.

Ο Θεσπρωτός απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει στο 53′ με τον Πέρεθ να αστοχεί σε τετ α τετ με τον Μαργκόνο. Στην επόμενη φάση όμως ήρθε η ισοφάριση για τον Παναθηναϊκό όταν ο Αθανασακόπουλος με ατομική ενέργεια και σουτ από θέση μέσα δεξιά, πέτυχε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα αφού στο 55’ ο Πέρεθ μπήκε από αριστερά στην περιοχή, σούταρε με δύναμη και σημείωσε το 2-1 για την ομάδα του.

Οι πράσινοι έψαξαν την ισοφάριση εκ νέου, με τον Δρίτσα να χάνει την ευκαιρία στο 63’ ωστόσο και τον Ηλιάδη να διώχνει πάνω στην γραμμή. Το 2-2 ήρθε στο 83′ καθώς από κίνηση του Μαρτίνη από αριστερά και γύρισμα, ο Σαρδέλης με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα της Θεσπρωτίας είχε την τελευταία φάση του αγώνα, με τον Σεμερτζάκη να γεμίζει από δεξιά, αλλά τον Χατζάκο να μην μπορεί να πάρει την κεφαλιά προ του Μαργκόνο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Τσιμόπουλος, Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Βαλέντε, Μίγγος (87’ Σεμερτζάκης), Διγκόζης (66’ Λύγκας), Μπίκας (46’ Πέρεθ), Δρίτσας (74’ Χατζάκος), Κωνσταντίνου, Μπονίγια (87’ Πανταζέλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μαργκόνο, Τουρκοχωρίτης (46’ Σαρδέλης), Εμπό, Σιδεράς (76’ Καρβούνης), Μαρτίνης, Ηλιάδης, Βουτσάς, Αλμπάνης, Αθανασακόπουλος, Ταβάρες, Tερεζίου (46’ Μπιλάλ).