Θρίαμβος και 3-0 για τη Σουηδία, πέρασε και το Μεξικό! (photos + videos)

Η Σουηδία ήταν καταιγιστική και νίκησε 3-0 το Μεξικό, παίρνοντας την πρώτη θέση του 5ου ομίλου, ενώ το Μεξικό εκμεταλλεύτηκε το “δώρο” της Νότιας Κορέας και πέρασε επίσης στους “16” του Μουντιάλ.

Πραγματοποιώντας την πιο γεμάτη εμφάνισή της ως τώρα στο Μουντιάλ, η Σουηδία θριάμβευσε επί του Μεξικού με 3-0 και πήρε πανηγυρικά την πρώτη θέση στον 5ο όμιλο και φυσικά την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι Σκανδιναβοί πέτυχαν και τα τρία τους γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, δείχνοντας τρομερό χαρακτήρα μετά την ήττα-σοκ από την Γερμανία την προηγούμενη αγωνιστική.

Όσο για το Μεξικό του Οσόριο, πήρε επίσης την πρόκριση, αφού εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Γερμανίας από τη Νότια Κορέα με 2-0 στο άλλο παιχνίδι του ομίλου και κατέλαβε την δεύτερη θέση. Οι αζτέκοι εξαργύρωσαν τις νίκες στα δυο πρώτα ματς του ομίλου, αλλά προβλημάτισαν με την εικόνα τους, ειδικά στο β’ μέρος. Πάντως, έστω και έτσι συνεχίζουν στον θεσμό και θα παλέψουν να βρεθούν στην 8άδα.

Αυτά είναι τα πέντε πράγματα που μάθαμε απ’ τον αγώνα της Σουηδίας με το Μεξικό:

1. Η ΣΟΥΗΔΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΨΥΧΡΟΛΟΥΣΙΑ

Η Σουηδία έδειξε χαρακτήρα και μέταλλο, ενώ πολλοί ήταν αυτοί που θα περίμεναν κατάρρευση μετά την ήττα στο 95′ στον αγώνα με τη Γερμανία χάρη στο γκολ του Κρόος την προηγούμενη αγωνιστική. Και όμως, παρουσιάστηκε πανέτοιμη απέναντι σε ένα Μεξικό που είχε δείξει πολύ καλά στοιχεία στα δυο πρώτα ματς και κατάφερε να το φιλοδωρήσει με τρία γκολ.

Θρίαμβος για τους Σκανδιναβούς που παίρνουν δίκαια την πρόκριση και μάλιστα ως πρώτοι στον 5ο όμιλο. Σε όλο το ματς, η Σουηδία ήταν καλύτερη και αν στο πρώτο μέρος είτε λόγω αστοχίας είτε λόγω Οτσόα δεν έβρισκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, στο δεύτερο ήταν καταιγιστική.

2. ΠΕΡΑΣΕ, ΑΛΛΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ

Το Μεξικό πέρασε στην επόμενη φάση μετά το ανεπανάληπτο δώρο της Νότιας Κορέας, η οποία νίκησε 2-0 την Γερμανία, δημιουργώντας μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις όλων των εποχών σε Παγκόσμια Κύπελλα. Η ομάδα του Οσόριο είχε δημιουργήσει μεγάλες προσδοκίες μετά τα δυο πρώτα ματς του Μουντιάλ, απογοητεύοντας απέναντι στη Σουηδία. Ήταν ένα ματς που το Μεξικό που ήθελε μια ισοπαλία για να μην περιμένει άλλο αποτέλεσμα για να περάσει, όμως ήταν κακό στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Λίγα πράγματα μπροστά, πολλά προβλήματα πίσω, κατέρρευσε μετά το πρώτο γκολ που δέχτηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Θα πρέπει να βελτιωθεί πολύ στην συνέχεια, αν θέλει να έχει τύχη και να μην σταματήσει η πορεία του στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

3. ΠΡΩΤΟΣ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟ… ΑΥΤΟΓΚΟΛ ΣΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ

Σε αυτό το Μουντιάλ ο πρώτος σκόρερ είναι το… αυτογκόλ. Ναι, έχουν μπει επτά μέχρι τώρα και αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων, αν και είμαστε ακόμα στη φάση των ομίλων. Ο Άλβαρες ήταν το τελευταίο θύμα στο 74ο λεπτό.

Ύστερα από εκτέλεση πλαγίου, ο Τελίν πήρε τη γυριστή κεφαλιά, ο Άλβαρες έκανε την στραβοκλωτσιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακά του για το 3-0. Μπορεί ο Κέιν να έχει πέντε τέρματα μέχρι τώρα και να είναι πρώτος σκόρερ, αλλά τα αυτογκόλ έχουν την τιμητική τους στα γήπεδα της Ρωσίας.

4. ΣΠΕΣΙΑΛΙΣΤΑΣ ΑΠΟ ΤΑ 11 ΜΕΤΡΑ Ο ΓΚΡΑΝΚΒΙΣΤ

Ο 33χρονος αρχηγός της Σουηδίας, Αντρέας Γκράνκβιστ, έφτασε τα δυο γκολ σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο, αμφότερα από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Ο έμπειρος σέντερ μπακ αποδεικνύεται σπεσιαλίστας από τα 11 μέτρα με δυο εξαιρετικές εκτελέσεις, η πρώτη με τη Νότια Κορέα και η δεύτερη κόντρα στο Μεξικό.

Ειδικά αυτή κόντρα στους Αζτέκους ήταν χάρμα ιδέσθαι, στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Οτσόα, ο οποίος έπεσε καλά, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Η παράβαση υποδείχθηκε πάνω στον Μπεργκ από τον Μορένο (60′), με τον διαιτητή, Νέστορ Πιτάνα, να είναι σίγουρος για την απόφασή του και να μην κάνει χρήση του VAR.

5. ΑΦΛΟΓΙΣΤΙΑ Ο ΜΠΕΡΓΚ, ΕΞΙΛΕΩΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ

Ο Μάρκους Μπεργκ ήταν μέσα στις φάσεις όσο αγωνίστηκε και μέχρι να αποχωρήσει στο 68ο λεπτό λόγω τραυματισμού, όμως στο πρώτο μέρος βρέθηκε τρεις φορές σε θέση για γκολ και δεν τα κατάφερε. Στο 6ο λεπτό ο άλλοτε φορ του Παναθηναϊκού έκανε ψαλιδάκι από κοντά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ, στο 12′ υποχρέωσε τον Οτσόα σε εντυπωσιακή απόκρουση, ενώ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους σούταρε από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Πάντως, ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι, χάρη στο οποίο ο Γκράνκβιστ σκόραρε από την άσπρη βούλα. Ο Μπεργκ ήταν δραστήριος, πάλεψε πολύ, αλλά στάθηκε άτυχος και τραυματίστηκε, παραχωρώντας την θέση του στον Τελίν.

Γήπεδο: “Ekaterinburg Arena”

Διαιτητής: Νέστορ Πιτάνα (Αργεντινή)

Βοηθοί: Ερνάν Μαϊντάνα (Αργεντινή), Χουάν Πάμπλο Μπελάτι (Αργεντινή)

Τέταρτος: Αντρές Κούνια (Ουρουγουάη)

ΜΕΞΙΚΟ: Oτσόα, Σαλσέδο, Μορένο, Ερέρα, Άλβαρες, Λαγιούν (89′ Πενάλτα), Γκουαρδάδο (75′ Κορόνα), Γκαγιάρδο (65′ Φαμπιάν), Κάρλος Βέλα, Ερνάντες, Λοσάνο.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Λάρσον (57′ Σβένσον), Έκνταλ (80′ Χίλιεμαρκ), Φόρσμπεργκ, Κλάεσον, Τοϊβόνεν, Μπεργκ (68′ Τελίν).

Γκολ: 51′ Αουγκούστινσον, 62′ (πεν.) Γκράνκβιστ, 74′ (αυτ.) Άλβαρες

Κίτρινη κάρτα: 1′ Γκαγιάρδο, 4′ Οτσόα, 25′ Λάρσον, 61′ Μορένο