Το… 9 στις 11 (ήττες) του Παναιγιάλειου στη Ζάκυνθο!

Ένας ουσιαστικός λοιπόν  Εθνικός Σκουλικάδου θριάμβευσε με 1-0 επί του Παναιγιάλειου για την 11η αγωνιστική του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής. Σε ένα νευρικό παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις στις δυο εστίες, η Ζακυνθινή ομάδα κρατάει το τρίποντο, το οποίο είναι υπερπολύτιμο για την παραμονή στην κατηγορία.

Στο πρώτο ημίχρονο το Σκουλικάδο έχασε πρώτο μια σημαντική ευκαιρία με τον Μεταξά που μετά από μπαλιά του Τσουκαλά βγήκε σε τετ α τετ αλλά ήταν άστοχος. Στο 26′ ο Παναιγιάλειος έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ψωμαρά, ο οποίος πλάσαρε και έδιωξε στη γραμμή ο Νικολακόπουλος, ενώ το δεύτερο σουτ έφυγε λίγο άουτ. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι άλλο, με τις δυο πλευρές να έχουν αρκετή ένταση.

Στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός μπήκε πιο αποφασισμένος και είχε νέο τετ α τετ στο 55′ με τον Κακολύρη που νικήθηκε από τον τερματοφύλακα. Οι Αιγιώτες σε αυτή τη φάση διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ αν και φαίνεται η μπάλα να έχει κοντράρει πριν πάει στον επιτιθέμενο. Στο 70′ ο Ελέζι σούταρε αλλά μπλόκαρε ο Ιωαννίδης.

Τελικά στο 76′ και ενώ είχε προηγηθεί διακοπή για αλλαγές ο Κακολύρης βγήκε στην κόντρα και με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για τον Εθνικό. Να πούμε ότι σε εκείνο το λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Τσουκαλάς, ο οποίος μάλιστα μόλις είχε γίνει αλλαγή. Το ματς δεν είχε κάτι άλλο αξιοσημείωτο, με το Σκουλικάδο να παίρνει ένα τεράστιο τρίποντο

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Καραμαλίκης Στ.): Χατζηλάρι, Νικολακόπουλος, Ελέζι, Λιβέρης, Μούστα, Λυρτζής, Τσουκαλάς (73′ Πλέσσας Α.), Μεταξάς, Μαρούδας Μ., Κάρδαρης, Κακολύρης (88′ Περιστέρης)

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Γκέκας Φ.): Ιωαννίδης, Κουρτελέσης (73′ Πλατυκώστας), Χατζηαντωνίου, Σπίντζος, Μκρίδης, Αφούσι (73′ Κρειμιτίδης), Λιάτος, Σκούτας, Ψωμαράς, Καρακούτης (65′ Ροδόπουλος), Βαλλιάνος