Το έλα να δεις: Τα Χανιά «σκότωσαν» τον Εργοτέλη, η Ξάνθη… καθάρισε τον Λεβαδειακό και τώρα χαμός!

Τα Χανιά «σκότωσαν» τον Εργοτέλη, η Ξάνθη… καθάρισε τον Λεβαδειακό, νίκησε πάκι ο Ιωνικός σε SL2!

Το έλα να δεις στη Super League 2 μετά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής!

Μετά τη νίκη στο τέλος του Ιωνικού επί του Διαγόρα στο ντέρμπι των 13:30, ακολούθησε στα παιχνίδια των 15:00 νέος χαμός, με τα Χανιά να «σκοτώνουν» τον Εργοτέλη (0-1) στο Ηράκλειο στο 92′, την ίδια στιγμή, δε, που η Ξάνθη επικρατούσε με το ίδιο σκορ (1-0) του Λεβαδειακού στα Πηγάδια στο άλλο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας.

Εν ολίγοις, κερδισμένος από όλο αυτό το χάος βγαίνει ο Ιωνικός, που συγκατοικεί, πλέον, με τον Εργοτέλη στην κορυφή με 28 βαθμούς, ο Λεβαδειακός έμεινε στους 27 και ο Διαγόρας στους 26, όσους έχει, δηλαδή, πλέον και η Ξάνθη! Πέντε ομάδες σε απόσταση… δίποντου!

Στο τοπικό ντέρμπι της Κρήτης, ο Εργοτέλης, με βάση τη φόρμα και την εικόνα του, ήταν το φαβορί απέναντι στα Χανιά, το γκολ, ωστόσο, δεν ερχόταν και οι φιλοξενούμενοι, με τον Δημητριάδη στο 92′, «χτύπησαν» και πήραν ένα τεράστιο «διπλό»! Ο σκόρερ αποβλήθηκε ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα του, όμως, άντεξε και έφυγε από το Ηράκλειο με τη νίκη.

Στα Πηγάδια δε, η Ξάνθη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής, καθώς επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού, δείχνοντας πως με τον Μπάμπη Τεννέ απέκτησε ταυτότητα και χημεία εντός γηπέδου. Σκόρερ του «χρυσού» τέρματος για την ομάδα της Θράκης, ο Έμπερτ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.