Το λένε και οι αριθμοί: Ο χειρότερος ΠΑΟΚ της πενταετίας…

Ο ΠΑΟΚ συμπλήρωσε τρία συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη κλείνοντας την κανονική περίοδο με την μικρότερη βαθμολογική συγκομιδή στα παιχνίδια με τις ομάδες που μπήκαν στα playoffs.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε την κανονική περίοδο με δύο ήττες και μια ισοπαλία- που περισσότερο με ήττα έμοιαζε- με τον Άρη στην Τούμπα.

Αντιμετωπίζοντας τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές κατά σειρά Αστέρα, Άρη και Παναθηναϊκό συγκέντρωσε μόλις έναν βαθμό, γεγονός που από μόνο του αποδεικνύει ότι τα playoffs θα είναι μια δύσκολη διαδικασία για τον Πάμπλο Γκαρσία και τους παίκτες του.

Άλλωστε και η ειδική βαθμολογία, στα παιχνίδια με τους έξι πρώτους, δείχνει ότι ο ΠΑΟΚ έχει τη μικρότερη συγκομιδή έχοντας συγκεντρώσει μόλις 10 βαθμούς από τις εντός έδρας νίκες με Αστέρα και Παναθηναϊκό, τις δύο ισοπαλίες στους αγώνες με την ΑΕΚ και τα Χ με Ολυμπιακό και Άρη στην Τούμπα.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗ ΣΕΖΟΝ 2015-16
Το να μείνει ο ΠΑΟΚ χωρίς νίκη σε τρία συνεχόμενα παιχνίδια κανονικής περιόδου στο πρωτάθλημα είναι από μόνο του ένα αξιοσημείωτο γεγονός. Η τελευταία φορά που συνέβη κάτι αντίστοιχο ήταν την περίοδο 2015-16 όταν και το αρνητικό σερί του Δικεφάλου είχε φτάσει σε 5 παιχνίδια χωρίς νίκη.

Ο ΠΑΟΚ με τον Ιγκόρ Τούντορ στον πάγκο του δεν κέρδισε από την 19η αγωνιστική μέχρι και την 23η συμπληρώνοντας 5 παιχνίδια χωρίς νίκη. Το άσχημο σερί του ξεκίνησε με ήττα 1-0 από την ΑΕΚ στην Αθήνα, συνεχίστηκε με την εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τον Ατρόμητο στην Τούμπα την οποία ακολούθησαν δύο ήττες από Ολυμπιακό (1-0 εκτός) και Ηρακλή (0-1 εντός) για να καταλήξει στην ισοπαλία 2-2 με τον Παναθηναϊκό στην πρωτεύουσα.

Το σερί αυτό οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην 6η θέση του πίνακα με 32 βαθμούς ενώ πριν αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στην Αθήνα βρισκόταν στην 4η με 30.

Από στατιστική άποψη 3 παιχνίδια χωρίς νίκη ο ΠΑΟΚ είχε και την σεζόν 2017-18 αλλά τα δυο από αυτά τα έχασε στα χαρτιά καθώς αφορούσαν τα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό που δεν ξεκίνησε και την ΑΕΚ που δεν τελείωσε και την αγωνιστική ήττα από τον Αστέρα στην Τρίπολη με 3-2.