fbpx
Connect with us

Μπάσκετ

Το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας: Ο Ολυμπιακός περιμένει τον ΠΑΟΚ, η Εθνική Γυναικών την Πορτογαλία

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ (20:00, ΕΡΤ3 και LIVE από το SPORT24) για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League με στόχο να διατηρήσει το αήττητο. Σημαντικός αγώνας για την Εθνική Γυναικών, που υποδέχεται την Πορτογαλία (18:00, ΕΡΤ3) για την 2η αγωνιστική των προκριματικών του Eurobasket 2023.

Το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας: Ο Ολυμπιακός περιμένει τον ΠΑΟΚ, η Εθνική Γυναικών την Πορτογαλία

Προερχόμενος από την ήττα από την Ζενίτ για την 9η αγωνιστική της EuroLeague, ο Ολυμπιακός θέλει να επανέλθει στα θετικά αποτελέσματα υποδεχόμενος τον ΠΑΟΚ (20:00, ΕΡΤ3 και LIVE από το SPORT24) για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχουν ως στόχο να διατηρήσουν το αήττητο στο πρωτάθλημα, όπου μέχρι στιγμής έχουν ρεκόρ 5-0 (έχουν κάνει και το ρεπό τους) κόντρα σε έναν ανεβασμένο ψυχολογικά ΠΑΟΚ, που προέρχεται από την νίκη του κόντρα στην Νίμπουρκ.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, ο Άρης υποδέχεται τον Ηρακλή και η Λάρισα το Περιστέρι.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:
Άρης – Ηρακλής (17:00, ΕΡΤ3)
Λάρισα – Περιστέρι (17:00, ΕΡΤ Sports, ERT Flix)
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ (20:00, ΕΡΤ3)

Κρίσιμο παιχνίδι για την Εθνική Γυναικών
Έχοντας ως παρακαταθήκη την προ ημερών σπουδαία νίκη στην Μεγάλη Βρετανία, η Εθνική Γυναικών υποδέχεται στην Ξάνθη την Πορτογαλία (18:00, ΕΡΤ3) για την 2η αγωνιστική των προκριματικών του Eurobasket Women 2023, θέλοντας να ζευγαρώσει τις νίκες της προκειμένου να κάνει ένα σημαντικό βήμα στην προσπάθειά της για πρόκριση.

Η ομάδα του κόουτς Πρέκα βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και με καλή ψυχολογία, ελπίζοντας ότι κόντρα στην ανταγωνιστική Πορτογαλία θα πραγματοποιήσει μία αντίστοιχη εμφάνιση με αυτή που έκανε στην Μεγάλη Βρετανία.

Μπάσκετ σε όλη την Ελλάδα
Η Β’ Εθνική Ανδρών, η Γ΄Εθνική Ανδρών και η Α2 Γυναικών ρίχνονται στην μάχη σήμερα (14/11), με το πρόγραμμα να περιλαμβάνει αγώνες σε όλη την Ελλάδα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας:

Β’ Εθνική Ανδρών
1ος Όμιλος (5η αγωνιστική)
Τάκης Βογιατζής 17.00 Πανελευσινιακός-Αχαγιά 82 Ασλανίδης-Κουτσοδήμος-Καραμπιτσάκος (Τηγάνης)
Π. Σαλπέας 13.30 Εθνικός-ΑΠΑΣ Νάξου «Τα Φανάρια» Καρπάνος-Καρακάσης-Τσακαλογιάννης (Παυλόπουλος)
Εσπέρου 17.00 Έσπερος-ΚΑΟ Κορίνθου Παναγιώτου-Καμήτσος-Ελ Ανύ (Ντίνος)
Β’ Κλειστό Κακούρης 13.30 Ένωση Ιλίου-ΝΕΟ Ληξουρίου Παντελίδης-Νάστος-Ρίζος (Κουλούρης)
Ν. Πεντέλης 17.00 Πεντέλη-Αργοναύτης Τριγλιας Φασόλης-Αργυρούδης-Κούλης Κ. (Άκελ)
Δ. Βικέλας 16.30 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Παπάγου Θεοδωρόπουλος-Αποστολίδης Β.-Αυγερινός (Λιμνιάτης)

2ος Όμιλος (5η αγωνιστική)
Δαϊς 17.00 Δούκας-ΕΦΑΟ Ζωγράφου Αναστασίου-Γεράνιος-Βελέντζας (Ορφανός)
2ο ΔΑΚΑΝ 17.00 Άρης Νίκαιας-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Ραχιώτης-Ουσταμπασίδης-Σιδερης (Τεφτίκης)
ΒΑΚ 17.00 ΟΦΗ-Αιγάλεω Μαλαμάς-Μηλαπίδης-Τεφτίκης (Ευαγγελινός)
ΝΕΜ BC Arena 17.00 NE Mεγαρίδος-Π.Φάληρο Τσαχάκης-Φραγκούλη-Παπαδόπουλος Χ. (Παπαδόπουλος Στ.)
1ο Μάνδρας 17.00 Μανδραίκός-Πανιώνιος Κωνσταντινόπουλος-Ζιώγας-Μαρτινάκος (Αναστασίου)
Μελισσίων 17.00 ΚΑΟ Μελισσίων-Ηλυσιακός Καραβίτης-Χρηστίδης Ηλ.-Λεβεντάκος (Ζερβούδης)
Κλαδισού 17.00 ΑΟΚ Χανιά-Πρωτέας Βούλας Σκανδαλάκης-Καλογερόπουλος Φ.-Καρακωνσταντόπουλος (Χριστινάκης)

3ος Όμιλος-5η αγωνιστική
Μπάρας 17.00 Ίκαροι Τρικάλων-Δόξα Λευκάδας Σταματόπουλος Κ.-Ξέρας-Δόλγυρας (Γκαρτζονίκας)
Κατσιμήδου 17.00 Αίολος Τρικάλων-Τιτάνες Παλαμά Παζώλης-Τζιοπάνος Γ.-Γεωργούλης (Χλωρός)
Χαλκιοπούλειο 17.00 Έσπερος ΓΣ Λαμίας-Αναγέννηση Καρδίτσας Γερακίνης-Χατζημπαλίδης-Χρυσάφης (Κοτσιμπός)
Βόλου 17.00 Ολυμπιακός Βόλου-Ερμής Σχηματαρίου Κοϊμτζόγλου-Λουλουδιάδης-Σελεβός (Τσιργούλας)
Ν. Ιωνίας 17.00 Νίκη Βόλου-Ιωάννινα ΣΚ Τσιαπλής-Καρακώστας-Παπανικολάου Γ. (Αθανασόπουλος)
Σιάτιστας 17.00 Πρωτέας Γρεβενών-Μελίκη Παπαθανασίου Κ.-Λυγούρας-Κολοκυθάς (Βόντζας)

4ος Όμιλος (6η αγωνιστική)
Ν. Μουδανιών 17.00 Ευρώπη 87-Λεύκιππος Ξάνθης Κατωτικίδης-Τσαρδούλιας-Βασιλόπουλος (Μανιός)
Πολυγύρου 17.00 Πολύγυρος-Κομοτηνή Παπαγερίδης-Ντόγκας-Χατζηχαρίσης (Θωμόπουλος)
Μακεδονικού 17.00 Μακεδονικός-Ερμής Λαγκαδά Θεοδώρου-Πράττος-Αναστασιάδης Β. (Παπαδόπουλος Ν.)
Καλαμαριάς 17.00 Αρετσού Καλαμαριάς-ΧΑΝΘ Παπαθανασίου Σ.-Χατζηκώστας-Τσάνταλη (Φωτιάδης)
Ευκαρπίας 17.00 Ευκαρπία-Αίας Ευόσμου Τσιρτσιμάλης-Αγραφιώτης Γρ.-Δέλλας (Παραλυκίδης)

Γ’ Εθνική Ανδρών
1ος Όμιλος (3η αγωνιστική)
Κυπαρισσίας 17.00 Δίων Ο Κυπαρισσεύς-ΣΦΗΚΑ Αμαλιάδας Κωστής-Θεοδοσόπολος (Γιαλικάρης)

3ος Όμιλος (5η αγωνιστική)
Γ. Γαλανόπουλος 12.00 Ποσειδών Λουτρακίου-ΑΕ Δικαίου Κω Παπαφωτίου-Ανδρεόπουλος (Μαυραντζάς)
ΒΑΚ 17.00 Πέρα-Τήρων Αγ. Θεοδώρων Λιόνας-Λιαρομάτης (Πετρίδης)
Β’ Πεύκης 17.00 Πεύκη-Ελευθερία Μοσχάτου Χριστοδουλάκης-Ναστούλης (Ζερδεβάς)
Ν. Πέρκιζας 17.00 Χαλάνδρι-ΚΑΠ Τζίμης-Σπυρλιδάκης (Τζουβάρας)

5ος Όμιλος (2η αγωνιστική, εξ αναβολής)
Φλώρινας 19.00 Αριστοτέλης-ΑΟΚ Βέροιας Αγραφιώτης Β.-Αθανασιάδης Αθ. (Σιμητόπουλος Ι.)
Ιβανώφειο 19.15 Γαλάζιοι-ΔΕΚΑ Καντερές-Κλεπουνσιώτου (Κασαπίδης)

2ος Όμιλος (5η αγωνιστική)
Ζωγράφου 17.00 ΕΦΑΟΖ-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Λαζόγκα-Εφραιμίδης (Βαμβακάς)
Κω 13.00 Ιπποκράτης Κω-Τερψιθέα Γλυφάδας Φάκαρος-Αγγελής (Πλατέλλα)
Κοντόπευκου 17.00 Αγ. Παρασκευή-ΑΕΚ Περιστερίου Κηπώσης-Αντωνέλου (Κυριόγλου)
Υμηττού 13.00 Αμύντας-Σαντορίνη Πετράκης Ιωάν.-Κουλουμπαρίτσης (Σταματόπουλος)

4ος Όμιλος (5η αγωνιστική)
Χρ. Χριστοδούλου 13.00 Ασπίς Ξάνθης-Ιερισσός 99 Ράπτης-Καντζουρίδης (Σαλικίδης)
ΜΕΝΤ 14.30 ΜΕΝΤ-ΗρακλήςΗλιόπουλος-Κώνης (Τοζακίδης)
Αλεξάνδρειο 12.30 Άρης-ΑΚ Καβάλα Οι Πάνθηρες Κωνσταντινέλλης-Τοπαλίδης (Αργυρού)
Καλαμαριάς 12.00 Απόλλων Καλαμαριάς-Πυλαία Δικταπανίδης-Κανελλίδης (Σακελλαρίου)
Ηλ. Τριανταφυλλίδης 14.45 Πανόραμα-Παναθλητικός Αναστασιάδης Γ.-Φίλλιος (Παπαδόπουλος Ι.)

ΠΗΓΗ

Click to comment

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Πρόσφατα άρθρα

Advertisement
Advertisement

Δες ακόμη…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

More in Μπάσκετ