Το φοβερό “διπλό” της Χαλκίδας στην Σαντορίνη και η εικόνα του 7ου ομίλου!

Ένα κουβάρι οι παίκτες του ΑΟΧ, μετά το 0-1 στο 93' στη Σαντορίνη, χθες!

Τεράστιο διπλό (0-1) στη Σαντορίνη πήρε ο ΑΟ Χαλκίς, κόντρα στην ποιοτική και δυνατή Θύελλα Καμαρίου, την ομάδα που αγωνίζεται στους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδας με Ατρόμητο, ΠΑΣ Γιάννενα και Ηρακλή Θεσσαλονίκης κι επίσης την ομάδα που είχε “φορτώσει” με τέσσερα γκολ τον Απόλλωνα Ερέτριας στο Ενωσιακό γήπεδο.

Το χρυσό γκολ του ΑΟΧ επιτεύχθηκε στο 93′ με πέναλτι, μετά από περίτεχνη ενέργεια του Βαγγέλη Παπαδάκη που σμπαράλιασε την αντίπαλη άμυνα και ανατράπηκε. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ένας …άλλος Βαγγέλης, ο Ντελέκος, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 0-1 μέσα σε αποθέωση.

Διαβασμένη η Χαλκίδα, δεν απειλήθηκε καθόλου

Στο α’ ημίχρονο ο ΑΟΧ έκλεισε υποδειγματικά τους χώρους και με συμπαγή άξονα δεν επέτρεψε στην ποιοτική Θύελλα Καμαρίου -που αρέσκεται στο passing game- να απειλήσει την εστία του Σταυριανού.

Ο ΑΟΧ είχε στη μεσαία γραμμή τους Ντελέκο, Πατερίτσα και Βέργο και προσπαθούσε με τους δύο εξτρέμ, Χαραλαμπίδη (αριστερά) και Παπαδάκη (δεξιά) να γίνει απειλητικός, με τον Ντάμπο (είχε το περιβραχιόνιο του αρχηγού) να περιμένει στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΑΟΧ είχε δύο καλές στιγμές με τον Χαραλαμπίδη. Ενα σουτ στο 18′ που πέρασε λίγο άουτ (προήλθε από κλέψιμο του Παπαδάκη κι ωραία συνεργασία με τον Πατερίτσα πριν φτάσει η μπάλα στον Χαραλαμπίδη) κι ακόμη ένα στο 32′, από πλάγια αριστερά, όπου η μπάλα χτύπησε σε σώματα παικτών και απομακρύνθηκε. Αυτή ήταν ίσως η καλύτερη στιγμή του α’ ημιχρόνου.

Η Θύελλα είχε την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά η κατοχή της ήταν ανούσια και άκαρπη, αδυνατώντας να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα της Χαλκίδας.

Ο ΑΟΧ ήταν κινητικός και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση, με τον Χαραλαμπίδη ξανά στο 44′ να επιχειρεί ένα γυριστό σουτ και την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 45′ ο Ντάμπος υποδέχτηκε την μπάλα στο αριστερό άκρο της άμυνας, τη γύρισε παράλληλα με την εστία, αλλά ο Παπαδάκης ήταν …μακριά και δεν πρόλαβε να μπει στη φάση.

Μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο η Θύελλα

Στο β’ ημίχρονο η Θύελλα (προχώρησε σε δύο αλλαγές, η μία αναγκαστική) μπήκε δυνατά στο γήπεδο και έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από κεφαλιά του Μαντούση που έφυγε ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι.

Ηταν, όμως, φανερό ότι η Θύελλα μπήκε πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο, με τον προπονητή της να ανακατεύει την τράπουλα και να κάνει το σχήμα πιο επιθετικό, με σκοπό να αυξήσει την πίεση των γηπεδούχων στην άμυνα της Χαλκίδας.

Στο 51′ και στο 52′ οι γηπεδούχοι δημιούργησαν δύο σημαντικές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Ερρίκο. Την πρώτη φορά απέκρουσε ο Σταυριανός και τη δεύτερη φορά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η Θύελλα ήταν πολύ δραστήρια στο ξεκίνημα της επανάληψης, με γρήγορο ρυθμό και καλές εναλλαγές της μπάλας.

Τι έχασες ρε Σχίζα…

Στο 56′ η Χαλκίδα κέρδισε ένα κόρνερ…Εκτελέστηκε με τον Ντελέκο, η μπάλα απομακρύνθηκε προσωρινά και όταν έφτασε στα πόδια του Σχίζα, ο στόπερ του ΑΟΧ που είχε ανέβει για το κόρνερ, βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Ανδριόλα. Ο Σχίζας σούταρε χλιαρά κι ο Ανδριόλας μπλόκαρε την μπάλα πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε κι ίδιος..!

Στο 60′ η Θύελλα ξαναβγήκε μπροστά και από σέντρα του Σιμιτζή, κεφαλιά του Αργυρίου πέρασε πάνω από την εστία του Σταυριανού.

Στο 63′ ο Χολέβας ένιωσε ενοχλήσεις και τη θέση του πήρε ο Δούλος (πήγε αριστερά).

Δέκα λεπτά αργότερα ο Πλουμής (αντικατέστησε τον Πατερίτσα) επιχείρησε ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 75′ ο Μαντούσης για τη Θύελλα έπιασε αφύλαχτος μία κεφαλιά στην καρδιά της κυανόμαυρης άμυνας (η φάση ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ), αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 84′ ο Ερρίκος εκτέλεσε συρτά ένα φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και ο ίδιος παίκτης με δεύτερο συρτό σουτ δεν ανησύχησε τον Σταυριανό που μπλόκαρε την μπάλα.

Και το γκολ!!!

Στο 93′ ο ΑΟΧ ξέρανε τη Σαντορίνη… Από ωραία ενέργεια του Βέργου στο κέντρο, τροφοδοτήθηκε ο Παπαδάκης που χόρεψε …νησιώτικα την άμυνα της Θύελλας. Ο νεαρός μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε, ο διαιτητής Αλιάγας έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ντελέκος στην εκτέλεση …έστειλε στην άλλη γωνία τον Ανδριόλα για το 0-1. Ενα παλικαρίσιο διπλό, το πρώτο για τη φετινή σεζόν.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Σταυριανός, Γιαλαμίδης, Μπουζούρας, Χολέβας (63′ λ.τρ. Δούλος), Σχίζας, Βέργος, Ντελέκος, Πατερίτσας (73′ Πλουμής), Παπαδάκης (94′ Τόλης), Χαραλαμπίδης, Ντάμπος (85′ Σταματούκος).

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Κώστας Μιχάλης): Ανδριόλας, Γελαδάρης (73′ Ζανελάρι), Μαντούσης, Ερρίκος, Σιμιτζής, Αρβανίτης (46′ Μαυρομμάτης), Φίλων, Γιαννής (46′ λ.τρ. Δαβιλάς), Σπανός, Ρέτζο, Αργυρίου.

Αποτελέσματα, βαθμολογία και επόμενη αγωνιστική

Μια νίκη και μια ήττα για τις ομάδες της Εύβοιας που παίζουν μεταξύ τους την ερχόμενη Κυριακή