Το “πιστόλι από το Μάνεσι” “καθάρισε” και την ιστορική Αναγέννηση Άρτας!

Φοβερός ξανά Κώστας Ηλιόπουλος, με δύο πάλι προσωπικά γκολ, “καθάρισε” σήμερα στον Μελιγαλά και την ιστορική Αναγέννηση Άρτας, με 2-0, για την 7η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής..

Η αρτινή ομάδα αν και μπήκε καλά στο γήπεδο, έχοντας μάλιστα σημαντική ευκαιρία στο 5′, με τον Μπότσαρη που νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ, αλλά και νέα φάση στο 10′, με τον Ντε Μόρα που δεν μπόρεσε να εκτελέσει όπως θα ήθελε, βρέθηκε πίσω στο σκορ, στην πρώτη απειλητική φάση των γηπεδούχων, στο 20ο λεπτό, με τον Ηλιόπουλο να νικά τον Μπακόλα, έξω από την περιοχή, για το 1-0. Στο 26′, οι γηπεδούχοι είχαν διπλή ευκαιρία, με τον Μπακόλα να βγαίνει νικητής, ενώ στο 31′, ο Παπακίτσος για την Αναγέννηση απείλησε χωρίς αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό φάουλ, που έφυγε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 54ο λεπτό, και ο Ηλιόπουλος από την άσπρη βούλα, ένα λεπτό μετά, νίκησε για δεύτερη φορά τον Μπακόλα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Η Αναγέννηση πάλεψε στο τελευταίο μισάωρο να πάρει κάτι από το ματς, όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους σκορ χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα, με την “Α” να φεύγει από τη Μεσσηνία χωρίς βαθμό. Πλέον για την ομάδα μας, ακολουθούν δύο απαιτητικά ματς, με δύο από τις καλύτερες ομάδες του ομίλου, τον Τηλυκράτη την Τετάρτη στο Δημοτικό Στάδιο, και σε μια εβδομάδα, στη Γαστούνη με τον τοπικό Αίαντα, με την “Α” να στοχεύει σε αποτελέσματα στα ματς αυτά, αφού ενδεχόμενες ήττες θα τη βυθίσουν επικίνδυνα στο βαθμολογικό πίνακα.

Διαιτητής: Αυγερινός (Αρκαδίας)  Βοηθοί: Κωνσταντόπουλος (Αρκαδίας) – Τσούκας (Αρκαδίας). Πολύ καλοί όλοι  τους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σουτ στο 63’ από τον Σκανδάλη το οποίο απέκρουσε ο Μαρσέλο αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να απειλήσουν άλλο τον φοβερό  ξανά  ΑΟΔ…

ΑΟ Διαβολιτσίου: Μαρσέλο, Ζόζεφ, Βέλλης, Καντούτσης, Μουλιάτος (50’ Τσιγαρίδης), Μπαλόπουλος (80’ λ.τρ. Κρεμύδας), Θώδης (70’ Πάγια), Ηλιόπουλος, Δημητρίου (80’ Βλάχος), Στραβάκος, Γουερέ (76’ Γκελκέρια).

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μπακόλας, Τσελά, Σχισμένος, Παπαρούνης (59′ Μυσιούδης), Κωστάκης, Γούλας, Μανιώτης (74′ Γρηγορίου), Αναστασιάδης, Ντε Μόρα (74′ Μαλτέζος), Μπότσαρης (65′ Παπακίτσος Δ.), Παπακίτσος Α. (65′ Σκανδάλης).