Μεσσηνία

Το θρίλερ των Γαργαλιάνων! (photos)

Εσπασαν καρδιές χθες στο γήπεδο των Γαργαλιάνων και μετά από 120 λεπτά και 16 εκτελεσμένα πέναλτι η Μάνη πήρε την πρόκριση από τον Τέλλο Αγρα στα ημιτελικά του κυπέλλου Μεσσηνίας!

Η κανονική διάρκεια και η παράταση του προημιτελικού έληξαν με σκορ

1-1, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 53’ με τον… συνήθη ύποπτο Γιώργο Βέλλη και τους Μανιάτες να ισοφαρίζουν στο 65’ με τον Κυριάκο Πουλάκο.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη… ρώσικη ρουλέτα με τη Μάνη να είναι πιο τυχερή και εύστοχη και να παίρνει το εισιτήριο για τους “4” όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τη “Μαύρη Θύελλα”.

Το χαρακτηριστικό στη διαδικασία των πέναλτι ήταν πως η Μάνη έχασε το πρώτο και έβαλε τα επόμενα τέσσερα και ο Αγρας ευστόχησε στα πρώτα τέσσερα και στο τελευταίο ο Θανάσης Γεωργιόπουλος έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, χάνοντας μοναδική ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του την πρόκριση!

Επίσης ο νεαρός γκολκίπερ του Αγρα Δημήτρης Αλεξόπουλος απέκρουσε δύο πέναλτι, όμως αστόχησε στο τελευταίο στέλνοντας τη μπάλα στη συμβολή των δοκών!

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Η Μάνη είχε μια καλή στιγμή με τον Κ. Πουλάκο στο 32’, ενώ στο 40’ έγινε μια απίστευτη φάση…

Απίστευτη φάση στο 40’

Ο Γ. Χελάς ύστερα από ωραία συνεργασία βρέθηκε σε θέση βολής και σούταρε με τον Αλεξόπουλο να αποκρούει… Οι “ερυθρόλευκοι” έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Γ. Αναστασόπουλο να βρίσκεται τετ α τετ και να σουτάρει με τον Καστριτσέα να διώχνει… Στην επαναφορά δύο διαδοχικά σουτ του Καραμπότσου απέκρουσε ο Καστριτσέας,

ενώ ο Γ. Αναστασόπουλος έκανε νέο σουτ από κοντά με τους αμυντικούς να διώχνουν πάνω στη γραμμή!

Προηγήθηκε με Βέλλη στο 53’

Η ομάδα του Κώστα Στυλιανόπουλου άνοιξε το σκορ στο 53’ όταν ύστερα από κόρνερ του Μπολούν, ο Αλεβίζος πήρε την κεφαλιά ο Καστριτσέας απέκρουσε και ο Βέλλης με κοντινό δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Αμεση απάντηση

με Κ. Πουλάκο

Η απάντηση όμως των φιλοξενούμενων ήταν άμεση… Στο 65’ ο Β. Χελάς εκτέλεσε ένα φάουλ και ύστερα από σύγχυση στην περιοχή ο Κ. Πουλάκος με κοντινό σουτ έκανε το 1-1.

Στο 78’ το σουτ του Γ. Χελά ήταν άστοχο, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” είχαν δύο καλές στιγμές στο τελευταίο 10λεπτο.

Στο 83’ ο Ανδρώνης έκανε την κεφαλιά πάσα προς τον Καραμπότσο που σούταρε πάνω στον Καστριτσέα και δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Ανδρώνη έφυγε άουτ.

Ετσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση όπου σημειώθηκε μόνο μια καλή φάση στο 96’ με τον Βέλλη να πλασάρει μέσα από την περιοχή και τον Καστριτσέα να διώχνει.