Τότεναμ – Ολυμπιακός 4-2: Από το θρίαμβο στο… καναβάτσο

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα «μαγικό» πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε 2-0 στο 19’ στο Λονδίνο, όμως, ένα λάθος του Μεριά έβαλε την Τότεναμ στο ματς που με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» ματς και πρόκριση στους «16» του Champions League.
Ένα σπουδαίο πρώτο ημίχρονο, ένα «μαγικό» πρώτο 20λεπτο και δυο εντυπωσιακά γκολ είναι ό,τι θα έχει να θυμάται ο Ολυμπιακός από το ταξίδι στο Λονδίνο και το ματς με την Τότεναμ του Ζοσέ Μουρίνιο για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» στο 19’ βρέθηκαν να είναι με δυο γκολ μπροστά στα εντυπωσιακά τέρματα των Ελ Αραμπί και Σεμέδο, όμως, ένα λάθος του Μεριά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδωσαν το δικαίωμα στην Τότεναμ να μπει ξανά στο ματς με τον Σον…

Αυτό ήταν αρκετό για να εμφανιστεί καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο και να «καθαρίσει» το ματς με τεράστια ευκολία. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Οριέ που είχε δυο ασίστ κι ένα γκολ, αλλά και ο Χάρι Κέιν που όποτε του παρουσιάστηκε η ευκαιρία δεν την άφησε να πάει χαμένη και δυο φορές «χτύπησε» για να διαμορφωθεί το 4-2 της ομάδας του «Special One» που για ακόμα μια φορά βλέπει δική του ομάδα να προκρίνεται από τη φάση των ομίλων. Έστω κι αν στα φετινά group του Champions League θα έχει καθίσει στον πάγκο μόλις δυο φορές και τις δυο απέναντι σε «ερυθρόλευκους». Η πρώτη, αυτή κόντρα στον Ολυμπιακό όπου και με τις δικές του παρεμβάσεις από τον πάγκο (αλλαγή στο 29’ και είσοδος Έρικσεν που άλλαξε τη ροή του ματς), ήρθε η μεγάλη ανατροπή για την Τότεναμ.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του Τότεναμ – Ολυμπιακός

Η ουσία, βέβαια, για τον Ολυμπιακό δεν αλλάζει και πολύ. Στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League, οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται απλή νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» έτσι ώστε να πάρουν την 3η θέση και να συνεχίσουν στο Europa League. Το άσχημο είναι πως η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς… χάλασε τη «μαγική» εικόνα που παρουσίασε στο πρώτο ημίχρονο, υποχρεώθηκε σε μια βαριά ήττα και πάει με αυτή στην… πλάτη να παίξει το ντέρμπι κορυφής της Κυριακής με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στο Φάληρο…

Τότεναμ (Ζοσέ Μουρίνιο): Γκαζανίνγκα, Ρόουζ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσεζ, Οριέ, Σον, Γουίνκς, Ντάιερ (29′ Έρικσεν), Ντέλ Άλι (83′ Εντομπελέ), Μόουρα (61′ Σισοκό), Κέιν

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης (74′ Βαλμπουενά), Γκιγιέρμε, Ποντένσε (78′ Ρατζέλοβιτς), Μασούρας, Ελ Αραμπί (85’ Γκερέρο)