Τουρκία-Ελλάδα 67-76: Με Παπαγιάννη κυριάρχησε στην Πόλη!

Ο Γιώργος Παπαγιάννης οδήγησε την Εθνική ομάδα σε μεγάλη νίκη (76-67) επί της Τουρκίας στο «Σινάν Ερντέμ» και την φέρνει πιο κοντά στον επόμενο γύρο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου
Το «2 στα 2» έκανε η Εθνική ομάδα με την Τουρκία σε τρεις ημέρες και με το 76-67 που επικράτησε στο «Σινάν Ερντέμ» της Κωνσταντινούπολης, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να «σκεπάζει» τα καλάθια, έκανε το πιο σημαντικό βήμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Ο διεθνής σέντερ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος τελειώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους (5/6 ελεύθερες βολές και 8/12 δίποντα), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο σε 35.04 λεπτά συμμετοχής.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Δημήτρης Αγραβάνης τελειώνοντας τον αγώνα με «νταμπλ-νταμπλ» (22 πόντους-11 ριμπάουντ), ενώ είχε ακόμη 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

«Κλειδί» για την εξέλιξη του ματς ο Δημήτρης Μωραΐτης, που είχε 1ο πόντους, αλλά το σημαντικότερο έπαιξε εκπληκτική άμυνα τόσο στο ξεκίνημα του ματς στον Σέιν Λάρκιν, όσο και στο τελευταίο 5λεπτο που επιστρατεύτηκε από τον προπονητή του.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Εθνική δυσκολεύονταν να σκοράρει και πέρασαν 3.30’’ για να σημειώσει το πρώτο καλάθι ο Δημήτρης Μωραΐτης από τα 6.75 (5-3).

Ο Δημήτρης Αγραβάνης μπορεί να μην ξεκίνησε καλά, αλλά όταν… συνδέθηκε με το καλάθι αποτέλεσε τον ιδανικό παρτενέρ του Γιώργου Παπαγιάννη σ’ ένα σχήμα που κυριάρχησε στην ρακέτα απέναντι στους Τούρκους, που είδαν τον Σέιν Λάρκιν να εκγλωβίζεται από το μαρκάρισμα του Μωραΐτη.

Η Εθνική είχε τον έλεγχο (15-17 στο 10’), όμως στη δεύτερη περίοδο οι Τούρκοι αντέδρασαν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (22-17 στο 13′). Εκεί, ο Παπαγιάννης πήρε περισσότερες μπάλες τις τελείωσε με επιτυχία και οδήγησε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα σε θέση… οδηγού (33-36 στο 20’).

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκαναν το καλύτερο 10λεπτο κυριαρχώντας πλήρως σε άμυνα και επίθεση και έκλεισαν την περίοδο στο +16 (46-62 στο 30’).

Οι Τούρκοι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα και δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα της ελληνικής ομάδας. Εκεί, όμως η χαλάρωση των διεθνών επέτρεψε στους παίκτες της Τουρκίας να «τρέξουν» ένα σερί 14-0 και να πλησιάσουν σε… απόσταση αναπνοής (60-62 στο 34.30’’) με τρίποντο του Μελίχ Μαχμούτογλου.

Ένα καλάθι του Κώστα Παπανικολάου και ένα τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη έδωσαν αέρα (60-67 στο 35.30’’) στην ελληνική ομάδα, ο Σέιν Λάρκιν βρήκε χώρο και σκόραρε (62-67), αλλά το τρίποντο στη συνέχεια από τον Αγραβάνη (62-70 στο 38.20’’) «κλείδωσε» τη νίκη για την Εθνική ομάδα και την έφερε ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο, Γκλίσιτς, Μπαλντίνι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 33-36, 46-62, 67-76.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Λάρκιν 16 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Χαλτάλι 4 (7 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου 15 (5/10 τρίποντα), Τουντσέρ 10 (2), Καμπατζά 2 (1/5 σουτ), Μπιρσέν 12 (1/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Γκεγίκ, Σαβάς 6, Γκαζί, Ουλουμπάι 2 (1/6 σουτ), Οζντεμίρογλου.

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Αγραβάνης 22 (4/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Σλούκας 9 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Παπαγιάννης 21 (8/12 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/7 τρίποντα), Μωραΐτης 10 (3/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης (0/5 σουτ, 2 ασίστ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μουράτος, Κουζέλογλου 3 (1), Γόντικας, Γκίκας.