Τους βόλεψε το “Χ” (0-0) στην Τρίπολη…

Τους βόλεψε σήμερα το "Χ" στην Τρίπολη...

Αστέρας και Λαμία είχαν ελάχιστες ευκαιρίες και μοιραία αναδείχθηκαν ισόπαλοι δίχως γκολ (0-0). Βαθμό-βαθμό στην προσπάθεια παραμονής Αρκάδες και Φθιώτες, διατηρούν απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, απέτυχαν να κάνουν όμως το μεγάλο βήμα.

ΟΑστέρας υποδέχθηκε τη Λαμία στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής της Super League σε ένα κακό ποιοτικά ματς με ελάχιστες ευκαιρίες. Αρκάδες και Φθιώτες δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, έτσι, μοιραία αναδείχθηκαν ισόπαλοι δίχως γκολ (0-0).

Αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία ομάδα, ιδιαίτερα τους γηπεδούχους. Είχαν σημαντική ευκαιρία με νίκη να κάνουν τεράστιο βήμα παραμονής και να μην έχουν τ’ αυτί τους σε Ιωάννινα και Ηράκλειο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην πρώτη οκτάδα, διατηρούν τη διαφορά ασφαλείας από τη 13η θέση. Δείτε τα τρία πράγματα που μάθαμε από το ματς.

1. ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΒΡΑΔΥΠΟΡΙΑΚΟΣ – ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΚΟΣ

Θλίψη προκάλεσε το πρώτο ημίχρονο στο “Θεόδωρος Κολοτρώνης”. Πρώτα σε όσους πλήρωσαν εισιτήρια για να δουν από κοντά το ματς στην Τρίπολη, έπειτα σε όσους κάθισαν στην τηλεόραση να το παρακολουθήσουν. Μπορεί να μην περιμέναμε το Αστέρας – Λαμία να ξεχειλίζει από ποιότητα, αλλά δεν είδαμε ούτε μια προσπάθεια της διακοπής.

Πολλά φάουλ, περισσότερα λάθη, καμία έμπνευση. Ακόμη και οι παίκτες που μπορούσαν να κάνουν κάτι – Μπερτόγλιο και Ιγκλέσιας αντίστοιχα – παρασύρθηκαν στη γενικότερη μετριότητα. Ο Αστέρας απείλησε με δύο σουτ.

Ένα του Μαρκ Φερνάντεθ στο 16ο λεπτό, δεύτερο του Κώτσιρα ύστερα από δέκα λεπτά (26′). Ο Μπόγιαν Σαράνοβ έχει βγάλει πιο δύσκολες φάσεις στη σεζόν από αυτές. Η Λαμία είχε μια υποψία ευκαιρίας με τον Μπλάζιτς στο 43′, η μπάλα κόντραρε στο σουτ του Σέρβου και τίποτα περισσότερο.

2. PLAN A: ΤΖΟΓΟΣ, PLAN B: –

Ο τρόπος που προσπάθησαν οι δύο ομάδες να φθάσουν στο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε καθαρός τζόγος. Άνευ ουσιαστικού σχεδίου, δηλαδή. Ή αν υπήρχε, δεν το είδαμε επί χόρτου. Να φθάσει η μπάλα στον επιθετικό, αυτός να ευνοηθεί από τις συγκυρίες και να σκοράρει.

Σε δύο περιπτώσεις αυτές ήταν τρόπω τινά ευνοϊκές, αλλά και πάλι αυτό δεν ήταν αρκετό. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Καλτσάς έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Αντέτζο, ο Καραμάνος απομάκρυνε σε κόρνερ προ του Μουνάφο, ο οποίος ήταν έτοιμος να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 63′ οι Φθιώτες έκαναν αισθητή την παρουσία τους με τον Καραμάνο, ο οποίος υποδέχθηκε την μπάλα εντός περιοχής κι ελαφρώς δεξιά, αλλά ο Αθανασιάδης μπλόκαρε το σουτ που επιχείρησε.

3. ΤΟ FAIR PLAY ΤΟΥ ΜΠΕΧΑΡΑΝΟ

Καθώς ως προς το θέαμα δεν υπήρχαν όμορφες στιγμές, υπήρχε μία που αξίζει ιδιαίτερης μνείας. Στο 40ό λεπτό ο Πασαλίδης έπεσε στο έδαφος.  Ο Μπεχαράνο, αν και πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, τήρησε το fair play και σούταρε ψηλά άουτ. Μάλιστα, ο Βολιβιανός δέχθηκε τα συγχαρητήρια από τον αντίπαλό του, Τριανταφυλλόπουλο.

Ωραία στιγμή με τον Νοτιοαμερικανό να μην λογαριάζει το γεγονός ότι θα μπορούσε να δώσει το προβάδισμα της ομάδας του, αλλά να δίνει προτεραιότητα στον συνάδελφό του.

Γήπεδο: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος

Βοηθοί: Πέτρος Πάτρας, Γιώργος Χριστάκογλου

ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος (29′ λ.τρ. Άνχελ), Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Καλτσάς, Μαρκ Φερνάντεθ (54′ λ.τρ. Τσιλιανίδης), Καλτσάς, Μανιάς (46′ Αραβίδης).

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Σκόνδρας, Αντέτζο, Καρυπίδης, Σκαρντοβέλι, Μπλάζιτς (89′ Μπουλούλης), Μπεχαράνο, Τομάς (72′ Επστάιν), Καραμάνος, Μπερτόγλιο (85′ Πίτι), Μπαράλες.