Τρομερή Καρδίτσα, ξέρανε την Βέροια!

Τρομερή Καρδίτσα,  ξέρανε την Βέροια!

Πολύ σκληρή για να αποκλειστεί – Ξέρανε τη Βέροια στο 118′, η Καρδίτσα!
Το γκολ της νίκης – πρόκρισης πέτυχε ο Γκίνη λίγο πριν ο αγώνας οδηγηθεί στα πέναλτι
Η Αναγέννηση Καρδίτσας πήρε επική πρόκριση κόντρα στη Βέροια με γκολ στο 118′.

Την Βέροια στην πρωτεύουσα της Ημαθίας αντιμετώπισε το απόγευμα της Κυριακής (26/9) η ΑΣΑ στο πλαίσιο της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Μετά από 90 και κάτι λεπτά οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί η ΑΣΑ ήταν πιο φρέσκια, έδειξε ότι το ήθελε πολύ και κατάφερε στο 118′ να πάρει τη νίκη – πρόκριση (0-1) χάρη στην κεφαλιά – γκολ του Δαμιανού Γκίνη, ρίχνοντας έτσι στο καναβάτσο την “βασίλισσα του βορρά”.

Ακόμη πιο σημαντικό το γεγονός ότι ο Καρδιτσιώτης αρχηγός της ομάδας έβαλε την “σφραγίδα” του σε αυτή τη σπουδαία επιτυχία.

Το φιλμ του αγώνα στο Βέροια-Αναγέννηση Καρδίτσας
8′ Συρτό σουτ του Γαβριηλίδη η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Γκέκα

18′ Σουτ του Μπλέξα έξω από την περιοχή μπλάκαρε ο Γκέκας

21′ Ο Λαγός έκανε τη μπροστινή μπαλιά στον Μπραμπίγια όμως ο Βελλίδης έπασε στα πόδια και απομάκρυνε τον κίνδυνο

25′ Κοντινή κεφαλιά του Μπενγκόα ο Βελλίδης απέκρουσε εντυπωσιακά κερδίζοντας στη συνέχεια επιθετικό φάουλ, υπό τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων της ΑΣΑ

36′ Σέντρα του Μπουκουβάλα ο Γαβριηλίδης έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ

82′ Σουτ του Ντίνα λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Γκέκας

85′ Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Βέροιας οι αμυντικοί της απομάκρυναν την μπάλα

94′ Ο Κουτσιανικούλης βγήκε στην αντεπίθεση, όμως ο Μπουκουβάλας τον ανέκοψε σωτήρια

99′ Σέντρα του Φοφανά, σκαστή κεφαλιά του Πασά, έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Γκέκας

113′ Σουτ του Πασά με τη μία η μπάλα έφυγε άουτ

118′ Γκοοολ!!! Ο Λώττας εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Γκίνη κι εκείνος με κοντινή κεφαλιά σκόραρε για το 0-1 της ΑΣΑ

Συνθέσεις:

Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μαραγκός, Σκόνδρας, Πεταυράκης, Μπουκουβάλας, Οικονόμου (61′ Ντίνας), Μπλέτσας, Ορφανίδης (65′ Γιακουμάκης), Γαβριηλίδης, Μπαϊντού (90′ Φοφανά), Πασάς.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας, Γκόλιας, Λαρρέα, Σταμόπουλος, Λαγός (105′ Κοτσώνης), Γκουγκούδης (67′ Γκίνη), Πολίτης (67′ Κουτσιανικούλης), Μπενγκόα (89′ Αθανασιάδης), Μπραμπίγια (91′ Λώττας), Μπιανκόνι (90+3′ Ξέρρας).