Σπορ

Τσιτσιπάς – Ζβέρεφ 3-2: Έλληνας Θεός στον τελικό του Roland Garros (videos)

Ο ονειρικός Στέφανος Τσιτσιπάς έγινε ο πρώτος Έλληνας σε τελικό grand slam, επικρατώντας 3-2 σετ του Αλεξάντερ Ζβέρεφ στο Roland Garros και πλέον περιμένει τον αντίπαλό του, που θα προκύψει από το ζευγάρι Τζόκοβιτς – Ναδάλ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν για ακόμα ένα ματς ονειρικός. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε με 3-2 σετ (6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3) του Αλεξάντερ Ζβέρεφ σε 3,5 ώρες και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Roland Garros (Κυριακή 13/6), όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Νόβακ Τζόκοβιτς – Ράφα Ναδάλ.

Ο Στέφανος πραγματοποίησε μία εξαιρετική και μεστή εμφάνιση, γύρισε και κατέκτησε το δεύτερο σετ από το 3-0 στο 6-3 και μπορεί στη συνέχεια να κουράστηκε και να έχασε 2 σετ, όμως στο τέλος ήταν αυτός που πανηγύρισε μία ιστορική στιγμή. Ο 22χρονος έγινε ο πρώτος Έλληνας που φτάνει σε τελικό grand slam, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή σεζόν του στο χώμα.

Η εξέλιξη του αγώνα
Ο Στέφανος ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ, έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του και βρέθηκε από νωρίς να προηγείται με 3-0 στα γκέιμ. Ο Γερμανός έκανε αρκετά λάθη στο ξεκίνημα, δεν είχε τη συγκέντρωση που είχε ο Στέφανος και έδειξε ότι το δικό του σερβίς ήταν ευάλωτο.

Με το σερβίς του Ζβέρεφ να είναι σταθερά πάνω από τα 200 χιλιόμετρα, ο Γερμανός μείωσε σε 5-3 στα γκέιμ, με τον Στέφανο ωστόσο να μην πτοείται και να κλείνει λίγο αργότερα το πρώτο σετ με 6-3 σε 39 αγωνιστικά λεπτά.

Το ξεκίνημα του Τσιτσιπά στο δεύτερο σετ ήταν αντιστρόφως ανάλογο με αυτό του πρώτου. Ο Ζβέρεφ έκανε νωρίς το 2-0 στα γκέιμ, έσπασε το σέρβις του Τσιτσιπά και με δυνατό σερβίς από την πλευρά του έκανε γρήγορα το 3-0. Ο Στέφανος έβγαλε αντίδραση, πήρε πίσω το μπρέικ του Ζβέρεφ και παρά το πολύ ισχυρό σερβίς του Γερμανού, έφερε το σετ στα ίσα με 3-3.

Έχοντας ξεκάθαρα το μομέντουμ του αγώνα, ο Τσιτσιπάς έσπασε και πάλι το σερβίς του Ζβέρεφ και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σετ με 4-3. Από εκείνο το σημείο, ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν ασταμάτητος και έφτασε με τεράστια ανατροπή στην κατάκτηση του δεύτερου σετ, τρέχοντας ένα σερί 6-0 στα γκέιμ.

Στο 3ο σετ ο Γερμανός ανέβασε το ρυθμό του και τα έδωσε όλα για όλα, με συνέπεια να κάνει break και να προηγηθεί με 3-1 στα γκέιμ. Ο Τσιτσιπάς αξιοποίησε το σερβίς του και κρατήθηκε σε κοντινή απόσταση, αλλά το ίδιο έκανε κι ο Ζβέρεφ και με 3 σερί άσους έφτασε στο 5-3.

Στο 9ο γκέιμ ο Γερμανός διαμαρτυρήθηκε έντονα στο διαιτητή για έναν πόντο, αλλά τελικά διατήρησε την ψυχραιμία του κι έφτασε στο 6-4.

Η φόρα του Ζβέρεφ τον οδήγησε σε break από το 1ο γκέιμ του νέου σετ. Ο Τσιτσιπάς στράφηκε στην κερκίδα αναζητώντας plan b απ’ τον πατέρα του, με τον αντίπαλό του να διατηρεί το ρυθμό και να μην κινδυνεύει στο σερβίς του.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι δύο έμπειροι αθλητές άρχισαν να αφήνουν τις προσπάθειες στα γκέιμ που αντιλαμβάνονταν ότι δεν είχαν τύχη και τελικά ο Ζβέρεφ ισοφάρισε σε 2-2.

Ο Τσιτσιπάς παραλίγο να πάθει το ίδιο που έπαθε στην εκκίνηση του 4ου σετ. Ο Ζβέρεφ έφτασε στο 40-0, όμως στη συνέχεια ο ακατάβλητος Τσιτσιπάς πήρε σερί πόντους και κράτησε το σερβίς του. Το άγχος πέρασε στην πλευρά του Γερμανού, που έκανε ορισμένα αβίαστα λάθη και έχασε γκέιμ στο σερβίς του. Ο Τσιτσιπάς ήλεγχε το ματς με το σερβίς του, έκανε το 4-1 και έβαλε δύσκολα στον Ζβέρεφ.

Το φινάλε είχε γαλανόλευκο χρώμα. Ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του δύο φορές και έγραψε ιστορία. Το νο4 στον κόσμο (έπειτα απ’ τη νίκη του) ετοιμάζεται για κάτι αδιανόητο προ ετών, μία συμμετοχή στον τελικό ενός major. Απέναντί του, ένα μεγαθήριο του τένις, όμως η φόρμα του στο χώμα είναι τέτοια, που μπορεί να νικήσει τον οποιονδήποτε.