Σπορ

Τζόκοβιτς-Ναδάλ 1-3: Ο θρόνος χωράει μόνο τον «Βασιλιά»! (+vid)

Μετά από μια συγκλονιστική μάχη που ξεπέρασε τις 4 ώρες ο «Βασιλιάς του χώματος» Ράφα Ναδάλ επικράτησε με 3-1 σετ του Νόβακ Τζόκοβιτς, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Roland Garros και ετοιμάζεται να γράψει ιστορία με το 22ο Grand Slam.
Αυτήν την τιτανομαχία δεν την χορταίνεις! Οι κορυφαίοι τενίστες όλων των εποχών, Ράφα Ναδάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς έδωσαν μια ακόμα απολαυστική παράσταση στο κοινό του Roland Garros για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ωστόσο, όταν η μάχη είναι στο χώμα τότε τον πρώτο λόγο έχει ο «Βασιλιάς». Κι αυτός δεν είναι άλλος από τον Ισπανό, ο οποίος κέρδισε για 8η φορά σε 10 αγώνες στο Παρίσι τον Σέρβο, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Σάσα Ζβέρεφ και ετοιμάζεται να σηκώσει το 22ο Grand Slam του και 14ο τρόπαιο του Roland Garros.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ράφα Ναδάλ ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και με δύο breaks από νωρίς προηγήθηκε 5-1, κλείνοντας το πρώτο σετ με 6-2. Μάλιστα, συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και με άλλα δύο breaks προηγήθηκε με 3-0 στο 2ο σετ.

Τα περισσότερα games ήταν ήδη κλειστά, με τον Τζόκοβιτς να χάνει πολλά εξ αυτών στις λεπτομέρειες. Μόλις τις διόρθωσε, απάντησε με 4 σερί games και προηγήθηκε με 4-3 και στη συνέχεια με 5-4, με τον Ναδάλ να σερβίρει για να μείνει στο ματς, αλλά μετά από μια μάχη 10 λεπτών ο Νόλε έκανε το 6-4 με νέο break και ισοφάρισε τα σετ σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν ένα αντίγραφο του πρώτου, με τον Ναδάλ να παίρνει από νωρίς προβάδισμα με 2 breaks και εν τέλει να επικρατεί με 6-2 χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα. Ο Τζόκοβιτς είχε για μια ακόμα φορά απάντηση. Ξεκίνησε αποφασιστηκά το 4ο σετ και με break προηγήθηκε 3-0. Στη συνέχεια βρέθηκε να σερβίρει στο 5-3 για να ισοφαρίσει σε 2-2 αλλά ο Ναδάλ πήρε πίσω το break και με το κοινό να τον υποστηρίζει ισοφάρισε εν συνεχεία σε 5-5 τα games.

Ο Σέρβος αντέδρασε και έκανε το 6-5, αλλά ο Ισπανός με τη συμπλήρωση 4 ωρών αγώνα ισοφάρισε σε 6-6 και έστειλε το σετ στο tie break. Εκεί όπου ο Βασιλιάς του χώματος δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό του και κατέκτησε το σετ και τη νίκη, δίνοντας ραντεβού με τον Ζβέρεφ στα ημιτελικά.

Τα σετ: 6-2, 4-6, 6-2, 7-6.