Χωρίς κατηγορία

Βαδίζει σωστά και δείχνει έτοιμος για τα… δύσκολα ο Παναθηναϊκός! (+video)

Ο Παναθηναϊκός ήταν ξανά συμπαγής, είχε εξαιρετική ανάπτυξη ανά διαστήματα και απέναντι στην 3η της Bundesliga Μπάγερ Λεβερκούζεν έδειξε ότι βρίσκεται στο… σωστό δρόμο (0-0).
Πολύ καλή εικόνα για μια ακόμα φορά έδειξε ο Παναθηναϊκός, που ήρθε ισόπαλος χωρίς σκορ με τη Μπάγερ Λεβερκούζεν, στο τρίτο και δυνατότερο αναμφίβολα φιλικό της φετινής του προετοιμασίας.

Με σωστές αλληλοκαλύψεις, με υπομονή στο παιχνίδι και με καλούς συνδυασμούς, το «τριφύλλι» επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε καλό σημείο ως προς αυτά που θέλει ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς (και πρέπει) να παρουσιάσει η ομάδα του ενόψει και των κρίσιμων ευρωπαϊκών ματς που έρχονται στο Europa Conference League…

Με τον Παναθηναϊκό να φεύγει από την Αυστρία αήττητος μετά από τρία φιλικά και μάλιστα χωρίς να έχει δεχτεί γκολ σε αυτά, αλλά παράλληλα να δείχνει ότι χρειάζονται και ενίσχυση μεσοεπιθετικά για τη συνέχεια.

Στα αξιοσημείωτα και το ντεμπούτο του Μάγκνουσον με τους «πράσινους», που πέρασε αλλαγή και αγωνίστηκε για ένα ημίωρο, δείχνοντας στοιχεία του παιχνιδιού του όπως η καλή πάσα και η δυναμική παρουσία.

Στο… μυαλό των κόουτς:
Η Μπάγερ Λεβερκούζεν «κατέβηκε» έχοντας ως σχηματισμό το 4-4-2, τον Χραντέσκι κάτω από τα γκολπόστ, ενώ οι Φρίμπονγκ, Κουσουνού, Ταπσομπά και Μπάκερ συνέθεσαν την τετράδα στην άμυνα. Ντεμιρμπάι και Παλάσιος έπαιξαν στον άξονα, με τους Ντιαμπί και Αουρίρ στα δύο άκρα και τους Άζμουν-Σικ δίδυμο στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη παρατάχθηκε με σύστημα 4-3-3, τον Μπρινιόλι στην εστία και τους Βαγιαννίδη, Σένκεφελντ, Πούγγουρα και Γκάνεα στα μετόπισθεν. Ρούμπεν, Τσέριν και Αλεξανδρόπουλος αποτέλεσαν τους κεντρικούς χαφ, ενώ οι Παλάσιος-Αϊτό έπαιξαν στα άκρα και ο Ιωαννίδης στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς:
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά καλά, κυκλοφορώντας σωστά την μπάλα και κλείνοντας τους χώρους αποτελεσματικά. Ενώ έδειξε διάθεση να παίξει κυρίως από τα δεξιά, στα πρώτα λεπτά τουλάχιστον.

Με τον Χραντέτσκι να κάνει λάθος στο 5’, υπό την πίεση του Ιωαννίδη, αλλά να μην το πληρώνει αφού πρόλαβε να διώξει προ του Παλάσιος.
Ο Αργεντινός εξτρέμ των «πράσινων» είχε εμπλοκή και στην φάση του 11ου λεπτού, όπου ούτε ο Ιωαννίδης ούτε και ο Αϊτόρ κατάφεραν να βάλουν την προβολή στην επικίνδυνη σέντρα του.

Μετά το 15’, οι «ασπιρίνες» ανέβασαν την πίεσή τους και κατάφεραν να βρουν δύο καλές στιγμές, χωρίς ωστόσο να σκοράρουν…

Με τον Αζμούν να σουτάρει απελπιστικά άστοχα αν και αμαρκάριστος εντός περιοχής στο 15’ και την προσπάθεια του Φρίμπονγκ από θέση μέσα δεξιά να ανακόπτεται από τον Σέκνεφελντ, τέσσερα λεπτά μετά.

Στην συνέχεια, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο επανέκτησε την κατοχή της μπάλας, αλλά με σωστή ανάπτυξη έφτασε μάλιστα και δύο φορές κοντά στο γκολ!

Αρχικά στο ημίωρο, όταν ο Αλεξανδρόπουλος έκλεψε ψηλά, πάσαρε άμεσα στην περιοχή στον Αϊτόρ, το σουτ του οποίου έκοψε σωτήρια ο Κοσουνού.

Καθώς και δύο λεπτά αργότερα, με τον Αϊτόρ να γυρίζει συρτά στη μικρή περιοχή, αλλά Ιωαννίδης και Παλάσιος ήταν ένα «κλικ» πιο πίσω για να προλάβουν τη μπάλα.

Στην επανάληψη, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές σε πρώτη φάση, με αποτέλεσμα η Μπάγερ να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία για να απειλήσει μέχρι ο αντίπαλος να βρει τα «πατήματά» του.

Ο Πογιάνπαλο αστόχησε από πλεονεκτική θέση με κεφαλιά στο 48ο λεπτό, ενώ οκτώ λεπτά μετά ήταν η σειρά του Χλόζεκ να φτάσει κοντά στο 1-0, αλλά το σουτ του από θέση μέσα αριστερά να καταλήξει ελάχιστα άουτ!

Οι νέες αλλαγές από πλευράς Παναθηναϊκού αποδιοργάνωσαν τον ρυθμό που είχε, χωρίς πάντως να του στερήσουν την κατοχή της μπάλας, ενώ από το 66ο λεπτό και μετά το σύστημα μετατράπηκε σε 4-2-3-1.

Ακολούθως, η Λεβερκούζεν κατέγραψε μια ακόμα διπλή χαμένη ευκαιρία, με τον Λοντίγκιν να διορθώνει το «λάθος» του στο σουτ του Μπράβο, διώχνοντας στην εξέλιξη της φάσης στο 76’ την προσπάθεια του Πογιάνπαλο εντυπωσιακά!

Με το «τριφύλλι» να διατηρεί το 0-0 με άνεση από εκεί και πέρα και να… περνάει το τεστ απέναντι στη γερμανική ομάδα, που σημειωτέον θα αγωνιστεί στο Champions League τη νέα σεζόν, ενόψει των πρώτων του αγώνων στην Ευρώπη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Μπάγερ Λεβερκούζεν (Γκεράρντο Σεοάνε): Χραντέσκι (46’ Λούνεφ), Φρίμπονγκ (46’ Φονσού-Μενσά), Ταπσόμπα (46’ Τα), Κοσουνού (46’ Άντριχ), Μπάκερ (46’ Χινσάπιε), Παλάσιος (72’ Αουρίρ), Ντεμιρμπάι (46’ Αζίλ), Αουρίρ (46’ Μπράβο), Ντιαμπί (46’ Μοναμάι), Αζμούν (46’ Πογιάνπαλο), Σικ (46’ Χλόζεκ).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι (46’Λοντίγκιν), Βαγιαννίδης (46’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ (62’ Μάγκνουσον), Πούγγουρας (46’ Σάρλια), Γκάνεα (46’ Χουάνκαρ), Ρούμπεν (62’ Κουρμπέλης), Αλεξανδρόπουλος (66’ Καρλίτος), Τσέριν (72’ Ηλιάδης), Παλάσιος (62’ Καμπετσής), Ιωαννίδης (72’ Σαρδέλης), Αϊτόρ (78’ Κρυπαράκος).

Διαιτητής: Στέφαν Έντερ.