Σπορ

Βαλένθια-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 95-83: Τραγική άμυνα και ήττα

Βαλένθια-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Από την στιγμή που οι «πράσινοι» δεν αποφάσισαν να παίξουν άμυνα η ήττα από την Βαλένθια ήρθε φυσιολογικά

Ο Παναθηναϊκός έδειξε το… χείριστο αμυντικό του πρόσωπο στην Βαλένθια και δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη που ήθελε. Παρά το γεγονός ότι οι “πράσινοι” δέχθηκαν 95 πόντους και υπέπεσαν σε 18 λάθη, μέχρι το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ήταν εντός παιχνιδιού, εντός διεκδίκησης της νίκης, αλλά κάπου εκεί έμειναν από δυνάμεις. Σε συνδυασμό βεβαίως με την απόφαση των διαιτητών να τα δουν όλα… πορτοκαλί και μέσα σε ενάμιση λεπτό να χρεώσουν τους “πράσινους” με πέντε ομαδικά φάουλ.Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 18 πόντους, ενώ για τον Παναθηναϊκό 15 είχε ο Μακ.

Ο Ουάιτ ξεκίνησε «καυτός» την αναμέτρηση και με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 4-6, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν και αυτοί τις δικές τους λύσεις δια χειρός Κλέμεν Πρέπελιτς. Λίγο πριν τα μισά της πρώτης περιόδου ο Παναθηναϊκός έδειξε να αλλάζει επιθετική.. τακτική και από την στιγμή που οι γηπεδούχοι έπαιζαν χωρίς βοήθειες οι «πράσινοι» πήγαν στο ένας εναντίον ενός. Και αυτό τους βγήκε. Με τους Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου και Φόστερ να φτάνουν μέχρι το τέλος της διαδρομής προς το αντίπαλο καλάθι Παναθηναϊκός και Βαλένθια ήταν στο «Χ» (16-16), αφού η άμυνα της Ελληνικής ομάδας παρουσίαζε πολλά προβλήματα. Ο Παπαπέτρου ήταν ο παίκτης που προσπαθούσε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό στην πρωτοπορία (8 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο), αλλά από την άλλη ο Σαν Εμετέριο είχε συνδεθεί με το καλάθι του «τριφυλλιού» και η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 22-21.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε… θολωμένος. Ο Νέντοβιτς ήταν φανερά επηρεασμένος από τις προπονήσεις που έχει χάσει, ο Φόστερ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ήταν κακός και η περιφερειακή άμυνα του «τριφυλλιού»… έμπαζε. Ο γερόλυκος Σαν Εμετέριο σκόραρε σαν έφηβος και από τις πρώτες κιόλας φάσεις η Βαλένθια ήταν μπροστά με 26-21. Οι «πράσινοι» πλήρωσαν τα πολλά λάθη τους στην επίθεση (επιλογές και πάσες), αλλά ο Μήτογλου ήταν εκεί για να σώσε την παρτίδα. Ο Έλληνας παίκτης «έκλεισε» το ημίχρονο με 11 πόντους (όλους στο δεύτερο δεκάλεπτο), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, μείωσε σε 42-41 λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά ο Πρέπελιτς (13 πόντους στο ημίχρονο και 11 ο Σαν Εμετέριο) με buzzer beater τρίποντο έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη με 45-41

Επιθετικά άψογος, αμυντικά προβληματικός

Ο Παναθηναϊκός άρχισε ιδανικά το δεύτερο μέρος και με τους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου να τον «οδηγούν», όχι μόνο κάλυψε το -4 του πρώτου μέρους αλλά πέρασε και μπροστά με 47-49, έπειτα από ωραίο τελείωμα στον αιφνιδιασμό του αρχηγού του. Εκεί όμως (στο 23’) ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε και πάλι να χάνει την συγκέντρωσή του. Το πέμπτο φάουλ του Μποχωρίδη έφερε και πάλι στο παρκέ τον Φόστερ και οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» σερί 11-5, παίρνοντας προβάδισμα με 58-54. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να μην παίζει καλή άμυνα. Καθόλου. Τα λάθη του ήταν πολλά και η Βαλένθια τα… τιμωρούσε. Στο σημείο αυτό ο Μακ άρχισε να παίρνει τα πάνω του και βοηθώντας στο σκοράρισμα και με καλές άμυνες μείωσε σε 3 πόντους, 60-57, δίνοντας την σκυτάλη στον Νέντοβιτς. Μάλιστα ο Σέρβος, 5 δεύτερα πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου με τρίποντο και φάουλ έκανε το 68-66, αστόχησε όμως στην βολή και ο Χέρμανσον με… περίπατο «έγραψε» το 70-66.

Κατάρρευση

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός… κατέρρευσε. Οι «πράσινοι» για ένα ακόμα ματς στο τελείωμα έδειξαν να μένουν από δυνάμεις αλλά αυτή τη φορά δεν το πάλεψαν. Το παράτησαν. Και ως ενός σημείου σε αυτό έβαλαν το… χεράκι τους και οι διαιτητές που με το παιχνίδι στο «Χ» τα έβλεπαν όλα… πορτοκαλί, με τον Παναθηναϊκό να συμπληρώνει τα πέντε ομαδικά φάουλ, ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Η άμυνα του «τριφυλλιού» δεν έπιασε ούτε την… βάση, οι γηπεδούχοι έβγαζαν με μεγάλη ευκολία ελεύθερα σουτ και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ προηγούμενοι ακόμα και με 15 πόντους διαφορά, 95-80, δύο λεπτά πριν το τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83

Βαλένθια, αποστολή: Δημήτρης Κοντός / onsports