Βάρδα – Τσιλιβή 1-0: Νίκη για τους “πράσινους” με τη σφραγίδα Τσίρκοβιτς

Σε ένα ματς που είχε δύο αποβολές, ο ΠΑΟ  Βάρδας επικράτησε με 1-0 του πάντα αξιόμαχου Τσιλιβή, για την 20η αγωνιστική του 7ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι -κυρίως με τον δραστήριο πρώτο σκόρερ του 7ου Ομίλου, Βερνάρδο- δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ, με την τύχη να χαμογελά τελικά στους πράσινους.

Το φιλμ του αγώνα:

2′ πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους πράσινους της Βάρδας όταν μετά από βαθιά μπαλιά ο Ντόμας βρέθηκε σε θέση τετ-τετ αλλά το σουτ που έκανε στην κίνηση πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

12′ νέα ευκαιρία για τη Βάρδα με τον Χριστόπουλο που σούταρε αλλά απέκρουσε ο Μύρτα ενώ στην επαναφορά ο Γούρμος έκανε το πλασέ πάνω στους αμυντικούς.

29′ σουτ του Βερνάρδου από πλάγια μπλόκαρε ο Λαδάς.

36′ ξανά μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Βάρδας όταν από φάουλ του Χριστόπουλου, αρχικά κεφαλιά του Σιδέρη, ο γκολκίπερ έχασε τη μπάλα, και νέα κεφαλιά του Γούρμου από την μικρή περιοχή μόλις άουτ.

38′  αποβολή για τον ΠΑΟΒ αφού ο Γούρμος είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

49′ ένα σουτ του Μακρή, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Τσιλιβή.

54′ ο Βερνάρδος έκανε το  πλασέ, αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ωραία ο Λαδάς.

73′ ο Ντόμας, εκείνος έκανε το πλασέ από ευνοϊκή θέση, αλλά απέκρουσε ο Μύρτα.

78′ αποβολή για τον Παναγιωτίδη των φιλοξενούμενων με δεύτερη κίτρινη κάρτα και συνέχισαν κι αυτοί πλέον με δέκα παίκτες.

80′ σέντρα του Ντόμα κεφαλιά του Σαμπανέι λίγο άουτ.

82′ ΓΚΟΛ! 1-0 για τον Π.Α.Ο Βάρδας με τον Βαζ ο οποίος μπήκε στην περιοχή μετά από καταπληκτική κάθετη πάσα του Σαμπανέϊ και πλάσαρε εύστοχα.

90+2′ νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Βαζ που δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε νέο κλασικό τετ-α-τετ με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι.

Διαιτητής ήταν ο κ. Παπαγεωργόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Γκουριώτη και Μαυροκορδόπουλο από το νομό Ηλείας.

ΠΑΟ Βάρδας: Λαδάς, Ρουγκάλας (38′ Vaz), Χριστόπουλος, Νικολόπουλος, Σιδέρης, Νικολακόπουλος, Αγουρίδης, Ντόμας (90+3′ Θεοφιλόπουλος), Μακρής (87′ Φερεκίδης), Σαμπανέϊ, Γούρμος

Τσιλιβή: Μύρτα, Μπατσής, Μουσάϊ (88′ Τζάθας), Λιβέρης, Κόκας (15′ λ.τρ. Παναγιωτίδης), Μούστα, Δεμερτζής, Γεωργίου, Μαρούδας, Υψηλός (84′ Παναγιωτόπουλος), Βερνάρδος