Ποδόσφαιρο

Βέλεζ – ΑΕΚ 2-1: Ηττημένη και… ψιλοαδικημένη! (+video)

Η ΑΕΚ προηγήθηκε όμως έπεσε θύμα ανατροπής από την Βέλεζ και αδικίας από το διαιτητικό τρίο (κακώς δεν μέτρησε δεύτερο γκολ του Ανσαριφάρντ) και έφυγε ηττημένη με 2-1 από το Σαράγεβο, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τον β’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Το ματς

Με τον κόσμο τους στις εξέδρες οι παίκτες της Βέλεζ μπήκαν με ενθουσιασμό στον αγωνιστικό χώρο και άσκησαν πίεση ψηλά τους παίκτες της ΑΕΚ, όμως οι κιτρινόμαυροι δεν πανικοβλήθηκαν. Αντίθετα είχαν το πρώτο σουτ, στο 6′ με τον Σάκχοφ (εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Μπογκντάνοβιτς) ενώ στο 12′ βρήκαν δίχτυα μέσα από την πρώτη ωραία ομαδική ενέργεια.

Ο Αλμπάνης έβγαλε υπέροχη κάθετη πάσα στον Ανσαριφάρντ και εκείνος βγήκε τετ α τετ με τον κίπερ Μπογκντάνοβιτς, για να στείλει με ψύχραιμο πλασέ τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας των Βόσνιων για το 0-1.

Το άσχημο για την ΑΕΚ ήταν πως δεν χάρηκε ούτε για δύο λεπτά το προβάδισμα, με την ισοφάριση να είναι άμεση και ακαριαία.

Η Βέλεζ έβγαλε τρομερή αντίδραση, με τον Πρσες να πιάνει ένα ασύλληπτο μακρινό σουτ με το δεξί βάζοντας τρομερά φάλτσα και τη μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι, για να να καταλήξει στο βάθος της εστίας του Τσιντώντα και να γραφτεί το 1-1.

Στη συνέχεια, το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό αλλά είχε αρκετά λάθη και από τις δύο πλευρές με αποτέλεσμα να μην μπορεί κάποια εκ των δύο να επιβάλλει το δικό της παιχνίδι, με την επόμενη αξιόλογη φάση να είναι το σουτ του Πρσες στο 32′, που αυτή τη φορά απέκρουσε σε κόρνερ ο Τσιντώντας.

Δέκα λεπτά αργότερα το ματς πήρε φωτιά, με την ΑΕΚ να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ, και αυτό με τον Ανσαριφάρντ, όμως τον Ιρανό φορ να υποδεικνύεται από τον βοηθό διαιτητή σε θέση οφσάιντ και τον διαιτητή να ασπάζεται την άποψη.

Το ριπλέι έδειξε πως η απόφαση ήταν λανθασμένη αφού ο Ανσαριφάρντ δεν ήταν εκτεθειμένος, VAR δεν υπήρχε και έτσι οι άνθρωποι της Ένωσης πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με πάρα πολλά παράπονα από τη διαιτητική τριάδα.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να έχει την πρώτη καλή στιγμή με την κεφαλιά του Τζαβέλλα στο 49′ να χτυπάει στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού πριν φύγει άουτ, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα δέχτηκε την ψυχρολουσία της ανατροπής.

Και αυτό γιατί μετά από αποτυχία των παικτών του Μιλόγεβιτς να κόψουν αποτελεσματικά , η μπάλα έφτασε στον Ζαΐμοβιτς που με διαγώνιο δεξί πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Τσιντώτα για το 2-1.

Στο 59′ οι Μιτάι και Τάνκοβιτς ήταν οι δύο πρώτες κινήσεις του Μιλόγεβιτς από τον πάγκο (αντί των Λόπες και Αλμπάνη) ενώ δέκα λεπτά αργότερα το νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα ήταν ο Σέρχιο Αραούχο που πέρασε αντί του Ανσαριφάρντ στην κορυφή της επίθεσης.

Στο 70′ ο Τάνκοβιτς δεν έπιασε καλά την κεφαλιά μετά από εξαιρετική σέντρα του Λιβάι Γκαρσία και δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά ενώ στο 74′ ο Τζαβέλλας είχε τεράστια ευκαιρία για ισοφάριση, όμως η κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου έστειλαν τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 80ο λεπτό ήταν η σειρά του Λε Ταλέκ, μετά από τον Αραούχο, να κάνει ντεμπούτο και αυτός με τα κιτρινόμαυρα, με τον πρώην μέσο της Μονπελιέ να προσπαθεί να απειλήσει μάλιστα στο 81′ αλλά το γύρισμά του μέσα από την περιοχή να φεύγει παράλληλα με την εστία των γηπεδούχων.

Το επόμενο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς την παραμικρή απειλή για την Βέλεζ από τη στιγμή που η ΑΕΚ φάνηκε να έχει μείνει από ενέργεια, φρεσκάδα και ιδέες, για να έρθει η φάση του 92′ όπου χάθηκε η τελευταία ευκαιρία της ελληνικής ομάδας να φύγει με την ισοπαλία.

Τότε που ο Γκαρσία τροφοδότησε έξυπνα με το κεφάλι τον Σιμάνκσι που καλυπτόταν, για να κάνει ο Πολωνός το σουτ μέσα από την περιοχή και να αποκρούσει ο κίπερ της Βέλεζ, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του για πρόκριση στον τρίτο γύρο του Europa Conference League ενόψει της ρεβάνς του ΟΑΚΑ.

Βέλεζ: Μπογκντάνοβιτς, Οβτσίνα, Ζελίκοβιτς, Ίσιτς, Φερέιρα, Χασάνοβιτς, Πρσες (73′ Όσμιτς), Τσόσιτς (85′ Ράντοβιτς), Άντζουσιτς (69′ Γκεοργκίεβιτς), Ντε Σόουζα, Ζαΐμοβιτς (68′ Βεχάμποβιτς)

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τζαβέλλας, Λόπες (59′ Μιτάι), Σιμάνσκι, Σάκχοφ (80′ Λε Ταλέκ), Γκαρσία, Μάνταλος, Αλμπάνης (59′ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (69′ Αραούχο).