Βέροια – Καβάλα 2-0: Στο -1 από την κορυφή και Καβάλα η Βέροια

Σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο για τη Βέροια, που πέτυχε δύο γρήγορα γκολ και κέρδισε την Καβάλα, με αποτέλεσμα να κάνει…θρίλερ την κατάκτηση του τίτλου στον Βόρειο Όμιλο της Football League. – Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

φωτό αρχείου

Η διαφορά πλέον είναι στον έναν βαθμό και στις τρεις αγωνιστικές που απομένουν θα κριθεί ο πρωταθλητής, καθώς οι ομάδες που θα συνεχίσουν στη νέα κατηγορία μετά την αναδιάρθρωση, είναι λίγο-πολύ γνωστές.

Λουκίνας και Πασάς πέτυχαν τα γκολ μέσα σε ένα πεντάλεπτο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, τα οποία και έκριναν τον νικητή στη βροχερή Βέροια.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 8ο λεπτό, η Καβάλα έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα του σκορ. Ο Μπουκουβάλας ανέτρεψε εντός περιοχής τον Κόκκορη και διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Βαλαβανόπουλος εκτέλεσε, ο Βελλίδης απέκρουσε και με τη βοήθεια του δοκαριού το 0-0 παρέμεινε.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Πόζογλου σούταρε από μακριά και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία, στην πρώτη επίσκεψη της Βέροιας στα καρέ του Κυρίτση.

Στο 15′ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν ξανά το γκολ, όταν ο Βελλίδης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Καζαντζίδη.

Στο 41′ η Βέροια είχε την πιο σημαντική στιγμή στο πρώτο μέρος, όταν ο Μπλέτσας πάσαρε τον Πασά, αυτός με τη μία στον Λουκίνα, ο τελευταίος πλάσαρε από πλάγια αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Λίγο πριν το 45ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ όταν Λουκίνας και Βεργώνης έχασαν διαδοχικές ευκαιρίας, όπως και ο Πασάς που σούταρε εκτός εστίας.

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ανήκει στην Καβάλα, όταν ο Κόκκορης βρέθηκε απέναντι από τον Βελλίδη και ο Μαραγκός με σωτήρια προβολή, απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τη συμπλήρωση τριών λεπτών, όταν ο Βεργώνης βρήκε με κάθετη τον Λουκίνα, αυτός βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Κυρίτση, προσπάθησε όμως να τον περάσει και έχασε τη μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο γκολκίπερ του ΑΟΚ έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 52΄η Βέροια πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Παπαχρήστος πάσαρε αριστερά στον Πασά, αυτός με τη μία γέμισε στην «καρδιά» της άμυνας της Καβάλας και ο επερχόμενος Λουκίνας πλάσαρε στον Κυρίτση για το 1-0.

Στο 54′ ο Βεργώνης δεν απομάκρυνε καλά για τη Βέροια, ο Κόκκορης έγινε αποδέκτης της μπάλας αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Βελλίδης.

Στο 57′ η Βέροια «καθάρισε» τη νίκη όταν Πόζογλου και Πασάς άλλαξαν πολύ ωραία τη μπάλα και ο τελευταίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του Κυρίτση (2-0).

Στο 61′ η Καβάλα έχασε καλή ευκαιρία να μειώσει, όταν ο Γαβριηλίδης σούταρε από τα 30 μέτρα και ανάγκασε τον Βελλίδη σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Τρία λεπτά μετά και πάλι οι φιλοξενούμενοι στο προσκήνιο, ο Στίκας βρήκε τον Βαλαβανόπουλο στο ύψος της περιοχής, ο τελευταίος σούταρε αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε.

Στο 72′ ο Παντεκίδης απομάκρυνε προσωρινά, ο Πόζογλου σούταρε με δύναμη στην κίνηση η μπάλα άουτ.

Σπουδαία ευκαιρία για την Καβάλα στο 78′, ο Κόκκορης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Γαβριηλίδης έπιασε το αριστερό σουτ με τη μία, η μπάλα μόλις άουτ.

Στο 83′ ο Κόκκορης γύρισε παράλληλα μέσα στην περιοχή, ο Κολλάς θέλησε να βάλει δύναμη στο πλασέ αλλά η μπάλα έφτασε εύκολα στα χέρια του Βελλίδη.

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Παπαχρήστος, Μαραγκός, Βεργώνης (85′ Ντι Τζιοβάνι), Μπλέτσας, Καραγιάννης (69′ Σιμόνι), Πασάς, Πόζογλου (85′ Αποστολόπουλος), Λουκίνας (80′ Στάμου)

Καβάλα (Κώστας Ανυφαντάκης) : Κυρίτσης, Καζαντζίδης (73′ Γιαλαμούδης), Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης, Θωμαΐδης (84′ Παπαδόπουλος), Βαλαβανόπουλος, Ορφανίδης, Αδαμάκης (60′ Κολλάς).