Βόλεϊ

Βόλεϊ Γυναικών: Νίκησε ο Ακρίτας Καλαμάτας και στην Τρίπολη

Παιχνίδι για γερά νεύρα πραγματοποιήθηκε στη Τρίπολη όπου ο ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ επικράτησε στο tie-break του τοπικού ΑΣΠΕΤ στη πρεμιέρα των play out-β’ φάση του Η’ ομίλου της Β Εθνικής Γυναικών.

Πρόκειται για έναν όμιλο φωτιά καθώς τρεις έως πέντε ομάδες απο τις οκτώ συνολικά θα υποβιβαστούν στη τοπική κατηγορία. Την επομενη αγωνιστική περίοδο 2023-2024 οι ομαδες της Β’ Εθνικής μειώνονται σε 12 από 14 που είναι την τρέχουσα.  Ο ακριβής αριθμός αυτών που θα πέσουν θα εξαρτηθεί από τον πρωταθλητή της ένωσης και από τον εκπρόσωπο της στην Α2 Εθνική (Απόλλωνας Πάτρας). Όσον αφορά αυτόν που θα κόψει πρωτος το νήμα στη Β’ Εθνική όλα δείχνουν πως θα είναι υπόθεση τριών. Της Ίριδας Άργους, της Παναχαικής και του Ερυθρου Αστέρα. Το έργο τους στη συνεχεια αρκετά δύσκολο αν αναλογιστούμε πως στα μπαράζ ανοδου για την Α2 θα έχουν να αντιμετωπίσουν Αθηναϊκές ομαδες αλλά και τον πρωταθλητή της Κρήτης (ανεβαίνουν δυο από τους πέντε). Σχετικά με τον Απόλλωνα Πάτρας βρίσκεται στη τελευταία θέση της Α2- Α ζώνη και θα παλέψει με την Αρτεμις για την αποφυγή του υποβιβασμού. Με λίγα λόγια οποιαδήποτε θέση εκτός της πρώτης τριάδας οδηγεί σε περιπέτειες.
Όσον αφορά τον αγώνα (διήρκησε πάνω από δυο ώρες) της Τρίπολης ο ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ ξεκίνησε δυνατά κατακτώντας το πρώτο σετ. Το παραπάνω γεγονός δεν είχε συνέχεια δίνοντας την ευκαιρία στη γηπεδούχο να ισοφαρίσει. Στο τρίτο ήταν σειρά του συλλόγου μας να εκμεταλλευτεί τα πολλά λάθη της Αρκαδικής ομάδας ενώ στο τέταρτο είχε την ευκαιρία να πάρει το καθαρό τρίποντο. Οι λάθος επιλογές στην επίθεση όμως προς το τέλος του σετ οδήγησαν το παιχνίδι στο tie-break μετά από μεγάλη μάχη (28-26). Εκεί οι αθλήτριες του Γιάννη Μαντεκα ,παίζοντας ψυχωμένα και πιέζοντας στο σέρβις, κατάφεραν να αποδράσουν με ένα σπουδαίο δίποντο που σίγουρα θα τις βοηθήσει στη προσπάθεια για παραμονή στη κατηγορία. Επόμενος αντίπαλος την ερχόμενη Κυριακή η ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ στην Καλαμάτα με μοναδικό στόχο για τον ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ το καθαρό τρίποντο.

ΣΕΤ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΚΟΡ
1  30’ 23-25
2  20’ 25-14
3  20’ 13-25
4  30’ 28-26
5   20’ 11-15

ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (Μαντέκας Γιάννης): Ορφανέα Αφροδίτη, Αντωνοπούλου Φωτεινή (c), Μαθιουδάκη Νίκη, Γρίβα Αγγελική, Γαλανοπούλου Γεωργία, Γεωργουλάκου Αργυρώ, Μπαστακού Σταυρούλα (λ), Πανταζοπούλου Νάνσυ, Λαγού Έφη, Ζουμπουλίδου Ρία, Μπότη Καλλιρόη

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του Η’ ομίλου ( όμιλος play out ):

ΑΣΠΕ ΤΡΙΠΟΛΗΣ -ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ 2-3
ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ-ΕΑΠ 2-3
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ-ΑΣΤΕΡΙΑ ΑΧΑΪ́ΑΣ 3-1
ΟΜΟΝΟΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ-ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ 3-1

Η βαθμολογία μετά από έναν αγώνα (έχουν μεταφερθεί οι βαθμοί των αγώνων μεταξύ των ομάδων που ήταν στον ίδιο όμιλο στην α’ Φάση):