Βόλος-Ατρόμητος 2-1: Τον «σκότωσε» στις καθυστερήσεις – Δηλώσεις (+Videos)

Βόλος-Ατρόμητος 2-1: Το γκολ του Γκάγκι στις καθυστερήσεις ουσιαστικά βγάζει εκτός διεκδίκησης εξάδας τους Περιστεριώτες και «παγιώνει» στα Play offs τους Θεσσαλούς – Λούνα και Τζοβάρας τα άλλα τέρματα στην αναμέτρηση.

Νίκη σημαντικής βαθμολογικής σημασίας πήρε ο Βόλος. Και μάλιστα στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Ατρόμητο στο Πανθεσσαλικό. Η ομάδα της Μαγνησίας επικράτησε 2-1, με τον Γκάγκι στο 2ο λεπτό του έξτρα χρόνου να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Όλα αυτά σε ένα ματς που έμοιαζε να ελέγχει ο Βόλος για περίπου μία ώρα αγώνα, αλλά ο Ατρόμητος ισοφάρισε με τον Τζοβάρα το γκολ που είχε πετύχει ο Λούνα και είχε στιγμές για να ανατρέψει υπέρ του την κατάσταση. Τελικά ο Γκάγκι «τελείωσε» τις φιλοδοξίες των φιλοξενούμενων για Play offs.

Ο Βόλος έφτασε τους 35 βαθμούς με το αποτέλεσμα αυτό, τη στιγμή που ο Ατρόμητος έμεινε στους 25, τη στιγμή που εκκρεμεί η τύχη του αγώνα του με την ΑΕΚ. Σε κάθε περίπτωση με τις αγωνιστικές να λιγοστεύουν, οι Θεσσαλοί έκαναν καθοριστικό βήμα εξάδας, ενώ ο Ατρόμητος πρέπει να αρκεστεί όπως φαίνεται στα play out.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προσπάθησαν να πάρουν περισσότερα ρίσκα απ’ την αρχή της αναμέτρησης. Ο Ατρόμητος έδειχνε να έχει πιο παθητικό ρόλο. Όμως στις προσπάθειες του Βόλου ευτύχησε να έχει σε ετοιμότητα τον Γιαννιώτη. Όπως στο 10ο λεπτό όταν από επικίνδυνο γύρισμα του Σι, ο Έλληνας τερματοφύλακας έδιωξε τον κίνδυνο.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την πρώτη του απόπειρα να απειλήσουν στο 16’, όταν ένα μακρινό σουτ του Ρομπάιγ δεν προβλημάτισε τον Κλέιμαν. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία κι ήταν για τον Βόλο. Ο Τσιρίνος έκανε το γύρισμα, η άμυνα του Ατρόμητου μπερδεύτηκε και ο Πιρές μάλλον ξαφνιάστηκε και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Λίγο πριν το ημίωρο οι Περιστεριώτες έγιναν απειλητικό, με τη σέντρα του Ρομπάιγ να βρίσκει τον Άλχο, με την κεφαλιά του τελευταίου να απομακρύνεται απ’ τον Γκάγκι. Στο 36’ ο δραστήριος Τσιρίνος σούταρε, με τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τους Βολιώτες πιο δραστήριους, αλλά να απουσιάζουν οι πολλές φάσεις για να έρθει το γκολ. Ουσιαστικά υπήρξε μεγάλη ευκαιρία του Πιρές για τους γηπεδούχους και η προσπάθεια του Άλχο για τους φιλοξενούμενους, ως σημεία αναφοράς στο πρώτο 45λεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Βόλο και πάλι να θέλει να επιβάλλει το ρυθμό του και να γίνει απειλητικός. Είχε κάποιες στατικές φάσεις στα πρώτα λεπτά χωρίς αποτέλεσμα. Το γκολ όμως, δεν άργησε να έρθει. Στο 56’ ο Λούνα με δυνατό αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνιά του Γιαννιώτη που δεν μπόρεσε να αντιδράσεις. Ο Ισπανός μπακ έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι με την ψυχολογία στο μέρος τους, συνέχισαν να είναι επιθετικοί. Στο 63’ ο Κούτσιας έκανε το τελείωμα, με τον Στρούγγη να διώχνει σε κόρνερ. Ο Ατρόμητος μετά και τις αλλαγές που έκανε ο Κόουλμαν προσπάθησε να γίνει πιο δραστήριος και στο 72’ είχε σημαντική ευκαιρία να σκοράρει.

Ο Καμαρά έδωσε στον Κιάρτανσον, ο τελευταίος ήταν σε πλεονεκτική θέση, γύρισε και σούταρε, χωρίς να μπορέσει να βρει στόχο όμως. Τρία λεπτά μετά, ο Κεσχρίντα γύρισε απ’ τα δεξιά, αλλά ο Τζοβάρας δεν έκανε σωστά επαφή για να απειλήσει την εστία του Βόλου. Το πέτυχε όμως δευτερόλεπτα αργότερα.

Η επιθετική δραστηριότητα του Ατρόμητου επιβραβεύτηκε στο 76’. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ απ’ τα δεξιά. Ο Ντε Μποκ έκανε την κεφαλιά, ο Κλέιμαν έδιωξε αρχικά, με την μπάλα να φτάνει στον Τζοβάρα που την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Η ισοφάριση άνοιξε την όρεξη του Ατρόμητου, που κυνήγησε την ανατροπή. Στο 81’ ο Τζοβάρας είχε άστοχη κεφαλιά, ενώ στο 87’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν «τούμπα» την αναμέτρηση.

Ο Ρομπάιγ πήρε την μπάλα απ’ την εξαιρετική πάσα του Καμαρά, αλλά επέδειξε υπερβολικό αλτρουισμό καθώς αν και ήταν σε πλεονεκτική θέση προτίμησε να δοκιμάσει να γυρίσει στον Κιάρτανσον, σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία.

Κι ενώ ο Ατρόμητος έμοιαζε να το «παλεύει» για το «διπλό», στις καθυστερήσεις ο Βόλος πήρε σπουδαία νίκη. Στο 90+2’ συγκεκριμένα, Τσιρίνος και Γκάγκι συνδυάστηκαν όμορφα, ο τελευταίος σε πλεονεκτική θέση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γιαννιώτη για το 2-1.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ουσιαστικά, ο Βόλος πήρε μεγάλης σημασίας νίκη, αποκτώντας τεράστιο πλεονέκτημα για τα play offs.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλοχ, Εσκοβάλ, Σιέλης, Αρούνα, Γκάγκι, Λούνα (67΄Τσοκάνης), Πιρές (80΄Καρτάλης), Τσιρίνος, Ντέλετιτς (89΄Πίρινεν), Κούτσιας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Στρουγγής, Χατζησαΐας, Κεσχρίντα, Γκονζάλες, Φριντζόνσον (67΄Οικονομίδης), Κουέν (58΄Καμαρά), Ρομπάιγ, Ροτάριου (67΄Τζοβάρας), Τζαβίδας (67΄Κιάρτανσον).