Superleague

Βόλος-Λαμία 1-1: Κρίθηκε σε ένα δίλεπτο

ΝΠΣ Βόλος και Λαμία έμειναν στο 1-1 στο Πανθεσσαλικό.

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Βόλο και τη Λαμία, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Τα γκολ του αγώνα σημειώθηκαν σε ένα δίλεπτο, καθώς ο Δουβίκας άνοιξε το σκορ στο 51’ και ο Ντέλετιτς απάντησε στο επόμενο λεπτό. Είχαν προηγηθεί δύο δοκάρια των Φθιωτών, με τους Αραμπούλι, Μαρτίνεθ, αλλά στο 68’ ο Ντέλετιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο.

Δυνατά η Λαμία και δοκάρι
Χωρίς περιθώρια για νέες απώλειες παρατάχθηκε η Λαμία στο Πανθεσσαλικό και άρχισε από νωρίς να πιέζει τον Βόλο. Στο 14’ ο Ρόμανιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν και στο 21’ ο Αραμπούλι βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Οι Φθιώτες συνέχιζαν να πιέζουν, με τον Άνχελ Λόπεθ να αναγκάζεται να κάνει αλλαγή στο 34’ και να ρίξει στο ματς τον Νίνη, για να μπορέσει η ομάδα του να κρατήσει μπάλα. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι, αλλά το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ.

Δείτε ακόμη: Βόλος – Λαμία 1-1: Γκολ και φάσεις (video)

Δίλεπτο με γκολ
Στο δεύτερο ημίχρονο, πάλι η Λαμία ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά, καθώς το σουτ του Μαρτίνεθ στο 47’ ανάγκασε τον Κλέιμαν να κάνει σωτήρια επέμβαση, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Στο 51’ όμως ο Βόλος κέρδισε το φάουλ, το οποίο εκτέλεσε ο Ρενάτο και ο Δουβίκας με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 52’ ο Ντέλετιτς βγήκε στην αντεπίθεση και ισοφάρισε σε 1-1. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR, με το γκολ να μετράει.

Με δέκα η Λαμία
Μετά τα δύο γκολ, το παιχνίδι απέκτησε έναν καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης. Στο 68’ όμως άλλαξε η ισορροπία του αγώνα, καθώς ο Ντέλετιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα, για αγκωνιά στον Φεράρι.

Ο Βόλος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και έγινε πιο επιθετικός, ενώ η Λαμία προσπαθούσε να κρατήσει τον βαθμό και να απειλήσει σε αντεπιθέσεις. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων, το 1-1 διατηρήθηκε ως το φινάλε.

ΝΠΣ Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Σάντσες, Μήτογλου, Γκρίλο (34’ Νίνης), Ριένστρα, Μπαρτόλο (67’ Μαρτίνες), Περέα (46’ Ντεντάκης), Μπαριέντος (84’ Κρητικός), Σάντος, Δουβίκας.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Τζανδάρης (66’ Μπιάρνασον), Μπεχαράνο, Τιρόνε (46’ Καραμάνος), Ντέλετιτς, Ρόμανιτς (90+1’ Προβυδάκης), Αραμπούλι (65’ Μπα).