Βόλος-Λαμία 2-1: Τρομεροί Βολιώτες για ένα ημίχρονο και ποδαρικό με το δεξί! (+videos)

Βόλος-Λαμία: Η ομάδα της Μαγνησίας ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και νίκησε 2-1 με γκολ των Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ. Άργησαν να ξυπνήσουν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι μείωσαν με τον Τιρόνε.

Ο Βόλος έδειξε ότι και φέτος θα είναι μία αξιόμαχη ομάδα.

Το συγκρότημα του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ ήταν εξαιρετικό στο πρώτο μέρος και βρήκε δύο γκολ με τους Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ. Η Λαμία ξύπνησε στο δεύτερο μέρος, μείωσε 2-1 με τον Τιρόνε, έπειτα από γκάφα του Κλέιμαν, αλλά αυτό δεν έφτανε για να πάρουν τον βαθμό οι φιλοξενούμενοι κι έτσι οι Βολιώτες κράτησαν το σκορ έως το τέλος και πήραν το τρίποντο στην πρεμιέρα.

Ο Βόλος παρατάχθηκε με τον Κλέιμαν κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ τον Πουρίτα, αριστερό τον Φεράρι και στόπερ τους Ρομέρο, Γκρίλο. Στα χαφ ήταν οι Τσοκάνης, Μπαριέντος στα άκρα οι Ρεγκατέν, Μπαρτόλο και ο Φερνάντες πίσω από τον Φαν Βέερτ.

Η Λαμία είχε τον Σαράνοφ στο τέρμα, τον Σκόνδρα δεξί μπακ κι αριστερό τον Μαρτίνεθ. Στόπερ οι Αντέτζο, Τζανετόπουλος, στα χαφ τους Τζανδάρη, Γκέντσογλου, οι Ελευθεριάδης, Ρόμανιτς έπαιξαν στα άκρα και ο Νούνιες πίσω από τον Καραμάνο.

Δώρο Αντέτζο κι 1-0!

Μόλις στα 25 δευτερόλεπτα ο Βόλος απείλησε, αλλά το σουτ του Φερνάντες έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 8’, όμως, έγινε το 1-0. Ο Ρομέρο εκτέλεσε το φάουλ, από πάσα του Μπαριέντος, η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι, ο Αντέτζο αιφνιδιάστηκε κι αντί ν’ απομακρύνει η μπάλα γύρισε στη μικρή περιοχή, όπου ο Μπαρτόλο με αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ!

Η Λαμία προσπάθησε να πιέσει, αλλά ο Βόλος ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και έβγαινε εντυπωσιακά στο επιθετικό τρανζίσιον. Στο 11’ κεφαλιά του Τζανετόπουλου, ο Ελευθεριάδης δεν πρόλαβε στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα έφυγε άουτ, όπως και στο 18’ το φάουλ του Γκέντσογλου.

Στο 29’ ο Βόλος έφυγε στην αντεπίθεση, η μπάλα κατέληξε στον Μπαρτόλο, ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Σαράνοφ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Γκολάρα ο Φαν Βέερτ και 2-0!

Στο 41’ έγινε το 2-0. Ο Ρεγκατέν έδωσε στον Φερνάντες, αυτός στον Φαν Βέερτ, ο οποίος στο ύψος του πέναλτι σε κίνηση… πίβοτ εκτέλεσε τον Σαράνοφ με δεξί σουτ για το 2-0!

Στο 44’ σε σέντρα του Μαρτίνεθ, η κεφαλιά του Ελευθεριάδη ήταν άστοχη και η Λαμία δεν μπόρεσε να βρει ένα γκολ πριν φύγει το ημίχρονο.

Ο τεχνικός της Λαμίας Μιχάλης Γρηγορίου προχώρησε σε τρεις αλλαγές στο ημίχρονο για να διορθώσει τα πράγματα και στο 46’ σουτ του Μαρτίνεθ, έδιωξε σε κόρνερ ο Κλέιμαν.

Στο 49’ κεφαλιά του Ρεγκατέν κατέληξε στα χέρια του Σαράνοφ.

Γκάφα ο Κλέιμαν, 2-1 ο Τιρόνε

Στο 52’ η Λαμία μπήκε τελικά στο παιχνίδι με το γκολ που σημείωσε μία από τις αλλαγές. Ο Κλέιμαν έκανε τρομερή γκάφα, αφού απομάκρυνε πάνω στον Τιρόνε κι αυτός από το ύψος του πέναλτι είπε «ευχαριστώ» στο δώρο και μείωσε με δεξί σουτ σε 2-1.

Στο 56’ ο Νούνιες έκανε φοβερή ενέργεια και σούταρε, αλλά έκοψε σωτήρια σε κόρνερ ο Ρομέρο και γλίτωσε το 2-2!

Στο 63’ κόρνερ του Μπαριέντος, καρφωτή κεφαλιά του Γκρίλο, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό και στο 67’ ο Τιρόνε αστόχησε, ενώ στο 68’ σουτ του Ρόμανιτς κόντραρε σε κόρνερ.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Βόλος έριξε τον ρυθμό και παρά την πίεση που άσκησε η Λαμία δεν βρήκε φάση και κυρίως γκολ για να πάρει τον βαθμό.

Βόλος (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (76’ Σοάρες), Ρεγκατέν, Μπαρτόλο, Φερνάντες (85’ Βοϊτκόφσκι), Φαν Βέερτ (67’ Ροσέρο).

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Αντέτζο (46’ Μαζουλουξής), Τζανετόπουλος (83’ Βύντρα), Μαρτίνεθ, Σκόνδρας, Τζανδάρης, Γκέντσογλου (46’ Τιρόνε), Ελευθεριάδης (46’ Μανουσάκης), Νούνιες, Ρόμανιτς, Καραμάνος (73’ Μανούσος).