Βόλος-Ολυμπιακός 0-0: Τριπλό μπλόκο στο Πανθεσσαλικό

Γκέλα με παράπονα και δοκάρια για τον Ολυμπιακό απέναντι στον Βόλο.
Βαθμούς άφησε στο Πανθεσσαλικό ο Ολυμπιακός, μένοντας στο 0-0 με τον ΝΠΣ Βόλο, σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση και πολλά παράπονα για τη διαιτησία. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρία δοκάρια, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, παρά τις αρκετές ευκαιρίες, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές στιγμές και αμυντικά είχαν πολύ καλή συμπεριφορά. Ο Ολυμπιακός «φωνάζει» για το γκολ του Σουντανί στο 17’ που ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ, αλλά και για πέναλτι που δεν του δόθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στα θετικά για τους Πειραιώτες ήταν η επανεμφάνιση του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου μετά από 10 μήνες.

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό με τον Ολυμπιακό να ψάχνει το γρήγορο γκολ, με τον Βόλο πάντως να μην κλείνεται. Μετά από κάποια εκατέρωθεν σουτ, σημειώθηκε η φάση του 17’, που προκάλεσε πολλές αντιδράσεις. Ο Σουντανί βγήκε στην αντεπίθεση και πλάσαρε για το 0-1, όμως το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Ο βοηθός σήκωσε τη σημαία, ο Φωτιάς δέχτηκε την ενημέρωση από το VAR, αλλά το ριπλέι έδειξε ότι ο Αλγερινός άσος καλύπτεται από τον Φεράρι. Το γκολ δεν μέτρησε, προκαλώντας τον εκνευρισμό και τις διαμαρτυρίες των «ερυθρόλευκων». Στη συνέχεια, ο Μπρούνο τραυματίστηκε και ο Λοβέρα μπήκε στη θέση του.

Στο 34’ υπήρξε διακοπή του αγώνα, λόγω έντασης στους πάγκους, καθώς οι Αχιλλέας Μπέος και Κώστας Καραπαπάς διαπληκτίστηκαν έντονα, με τον διαιτητή να τους αποβάλει. Στο 42’ ο Μουνίθ με μια εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Σα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένταση, καθώς στις καθυστερήσεις οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν διπλό πέναλτι στην ίδια φάση, για μαρκαρίσματα σε Μπα και Ελ Αραμπί, με τον διαιτητή Φωτιά να βλέπει τη φάση στο VAR και να δείχνει να συνεχιστεί το ματς.

Δείτε το ακυρωθέν γκολ και τα δοκάρια του Ολυμπιακού

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και έψαχνε το γκολ, αλλά ο ΝΠΣ Βόλος είχε κλείσει τους διαδρόμους και γινόταν απειλητικός. Στο 52’ μια σέντρα του Λύραντζη, βρήκε το στήθος του Σεμέδο και η μπάλα πέρασε κόρνερ, σε μια φάση που ο Ολυμπιακός φλέρταρε με το αυτογκόλ. Στο 62’ σε ένα γύρισμα του Τσιμίκα, η μπάλα βρήκε στην πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού και η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 67’ η κεφαλιά του Τόρες σταμάτησε στον Ελαμπντελαουΐ πριν περάσει τη γραμμή και στο 68’ το σουτ του Ελ Αραμπί σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Η πίεση του Ολυμπιακού ήταν ασφυκτική, αλλά ο ΝΠΣ Βόλος αμυνόταν μαζικά, θέλοντας να κρατήσει το μηδέν. Στο 82’ το πλασέ του Ελ Αραμπί δεν βρήκε στόχο. Οι προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» δεν είχαν αποτέλεσμα, ενώ ο Χριστοδουλόπουλος, που επανήλθε στη δράση μετά από 10 μήνες, είχε μια καλή στιγμή. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, με τους Βολιώτες να πανηγυρίζουν τον βαθμό και τους «ερυθρόλευκους» να τα έχουν με τη διαιτησία.

Βόλος (Βίκτορ Μπασάντρε): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φερράρι, Διαμαντής, Τσίκα, Τσοκάνης, Μπαλογιάννης, Μουνίθ, Γέντρισεκ (66’ Τσαούσης), Λύρατζης, Τόρες (90+2’ Μάντζης).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Μπα, Ελαμπντελαουΐ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μπρούνο (31’ Λοβέρα), Σουντανί (45’ Γκερέρο), Μασούρας (78’ Χριστοδουλόπουλος), Ελ Αραμπί.