Βόλος – Παναθηναϊκός 0-2: “Καθάρισε” για “τελικό” με ΑΕΚ – Δηλώσεις (+videos)

Ο Παναθηναϊκός με τον Ιωαννίδη να σκοράρει 15 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και τον Σπόραρ να ολοκληρώνει μια επίθεση playstation “καθάρισε” τον Βόλο με 2-0 και περιμένει την Κυριακή την ΑΕΚ στην Λεωφόρο σε ένα ματς “τελικό” για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός με τον Ιωαννίδη να σκοράρει 15 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου και τον Σπόραρ να ολοκληρώνει μια επίθεση playstation όπου οκτώ πράσινοι άλλαξαν δεκαπέντε πάσες πριν ο Σλοβένος στείλει τη μπάλα στα δίχτυα “καθάρισε” τον Βόλο με 2-0 και πλέον περιμένει την Κυριακή την ΑΕΚ στην Λεωφόρο σε ένα ματς “τελικό” για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το τριφύλλι πήρε ένα ακόμη διπλό, και ένα σημαντικό τρίποντο και πλέον είναι στο +3 από την Ένωση που αντιμετωπίζει την Τετάρτη το βράδυ τον ΠΑΟΚ στην OPAP Arena.

Πέντε αλλαγές στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε την ομάδα του στο γήπεδο του Βόλου με πέντε αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση της Τούμπας και ενόψει του αγώνα με την ΑΕΚ στη Λεωφόρο.

Οι Κώτσιρας, Σάρλια, Μαντσίνι, Βέρμπιτς και Ιωαννίδης πήραν θέση στο αρχικό σχήμα αντί των Σάντσες, Σένκεφελντ, Κουρμπέλη, Μπερνάρ και Σπόραρ που πήραν και κάποιες ανάσες για να ξεκουραστούν ενώ ο αρχηγός έμεινε στον πάγκο και για να προφυλαχθεί λόγω καρτών.

Ο Μπρινιόλι βρέθηκε κάτω από τα γκολπόστ, με τον Κώτσιρα να παίζει δεξιά και τον Χουάνκαρ αριστερά ενώ οι Σάρλια – Μάγκνουσον βρέθηκαν στο κέντρο της άμυνας. Ο Πέρεθ έπαιξε ως αμυντικό χαφ με τους Τσέριν και Μαντσίνι δίπλα του. Ο Παλάσιος ξεκίνησε στο δεξί άκρο, ο Βέρμπιτς στο αριστερό και ο Ιωαννίδης στην κορυφή.

ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (46′ Μπαριάντος), Μεταξάς, Τσιρίνος (67′ Πίρες), Γκάγκι (67′ Σι), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (74′ Πούχατς), Πέρεθ, Τσέριν (69′ Τσόκαϊ), Μαντσίνι, Παλάσιος (60′ Μπερνάρ), Βέρμπις (69′ Κλεϊνχέισλερ), Ιωαννίδης (60′ Σπόραρ).