Βόλος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Έπαιξαν για ένα ημίχρονο (+videos)

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι του Βόλου με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Βόλος και ΠΑΣ Γιάννινα παρουσιάστηκαν ορεξάτοι και δημιουργικοί για ένα ημίχρονο, με το 1-1 να είναι τελικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δαιμονισμένα στο παιχνίδι και στο 4’ προηγήθηκαν με τον Σάντσες και είχαν δύο δοκάρια με τους Περέα (6’) και Νίνη (12’). Οι Ηπειρώτες ισορρόπησαν και στο 29’ ισοφάρισαν με τον Λιάσο σε 1-1. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και ο ΠΑΣ είχε μια ελαφρά υπεροχή, αλλά δεν σημειώθηκε άλλο τέρμα.

Φορτσάτο ξεκίνημα
Με όρεξη και δυναμισμό ξεκίνησε το παιχνίδι ο Βόλος, πιέζοντας τον ΠΑΣ από το πρώτο λεπτό. Στο 4’ ο Σάντσες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, για το 1-0.

Στο 6’ ο Περέα είχε δοκάρι, ενώ στο 12’ δοκάρι είχε και ο Νίνης σε κεφαλιά.

Ισορρόπησε ο ΠΑΣ
Μετά το πρώτο 20λεπτο, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, κάνοντας τις πρώτες επισκέψεις στα καρέ των γηπεδούχων. Στο 29’ ο Κάστρο έκανε το σουτ, ο Κλέιμαν απέκρουσε, αλλά ο Λιάσος από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Ως το τέλος του ημιχρόνου, οι Ηπειρώτες πίεζαν για το γκολ, έχοντας και μια καλή στιγμή με την κεφαλιά του Μπρένερ στο 42’, την οποία απέκρουσε ο Κλέιμαν.

Μοιρασμένο και άνευρο το δεύτερο
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε δυνατά, αλλά το ψαλιδάκι του Παμλίδη κατέληξε στην αγκαλιά του Κλέιμαν στο 50’. Ο Βόλος προσπάθησε να ισορροπήσει, αλλά γενικά στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά.

Όσο περνούσε η ώρα, το παιχνίδι χαρακτηριζόταν από πολλά λάθη και φάουλ, αλλά δεν σημειώνονταν ευκαιρίες. Ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο του αγώνα και είχε κάποιες καλές στιγμές με τους Γροσδάνη, Παντελάκη. Στο 87’ ο Σάλιακας σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Στο 90+2’ ο Μπαρτόλο με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΝΠΣ Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Ντεντάκης, Μήτογλου, Σάντσες, Φεράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος (86’ Μπαριέντος), Νίνης, Κρητικός (82’ Μπάλλας), Ρενάτο (60’ Μπαρτόλο), Πέρεα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Οικονομόπουλος, Πανουργιάς (46’ Σάλιακας), Κάστρο (69’ Ντομίνγκεζ), Λιάσος, Καρτάλης (69’ Γροσδάνης), Μπρένερ (69’ Λώλης), Παμλίδης (88’ Δούμτσης).