Βόλος-Ξάνθη 1-0: Την έβαλε σε… μπελάδες (+video)

Ο ΝΠΣ Βόλος επικράτησε 1-0 της Ξάνθης στο Πανθεσσαλικό

Σε δύσκολη θέση βρίσκεται η Ξάνθη, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 στο Πανθεσσαλικό από τον ΝΠΣ Βόλος. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και κατάφεραν να σκοράρουν στο 45+2’ με τον Τσαούση και είχαν κι άλλες ευκαιρίες, ενώ η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου, ο οποίος έκανε… 4ο ντεμπούτο, είχε και πάλι πρόβλημα στη δημιουργία και το τελείωμα των φάσεων. Με το -12 που έχει επιβληθεί στην Ξάνθη, βρίσκεται σε δύσκολη βαθμολογική θέση, έχοντας 18 βαθμούς.

Αρκετά καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό στο ξεκίνημά του, με τον ΝΠΣ Βόλος να έχει την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο, η ομάδα του Στέφανου Ξηροφώτου δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Άμπαντ, με κάποια σουτ των Μαξ και Ζοάο να μην βρίσκουν στόχο. Η Ξάνθη γινόταν επικίνδυνη σε στημένες φάσεις, με τον Λισγάρα να έχει δύο επικίνδυνες κεφαλιές στο 16’ και το 43’. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βγάλουν μια ωραία φάση και να ανοίξουν το σκορ. Στο 45+2’ ο Μάντζης βρήκε με ωραία μπαλιά τον Τσαούση κι εκείνος με πλασέ πέτυχε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη ήταν αυτή που πίεζε για το γκολ, ανεβάζοντας την πίεσή της. Ωστόσο στο 62’ ο Ζοάο με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Άμπαντ να διώξει σωτήρια σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν με μεγαλύτερη ευκολία στα καρέ της ακριτικής ομάδας και απειλούσαν με στημένες φάσεις. Στο 74’ η εκτέλεση φάουλ του Τσαούση κατέληξε στην αγκαλιά του Άμπαντ. Η Ξάνθη δεν μπορούσε να απειλήσει, με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται σωστά το προβάδισμά τους, με το 1-0 να μένει ως το τέλος.

ΝΠΣ Βόλος (Στέφανος Ξηροφώτος): Μελίσσας, Διαμαντής, Οικονόμου, Φεράρι, Ντεντάκης, Μαξ, Ζοάο (80’ Λύραντζης), Γκουαροτσένα, Μάντζης (90+3’ Κάσες), Τσαούσης (89’ Μπαλογιάννης), Τσοκάνης.

Ξάνθη (Νίκος Καραγεωργίου): Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Εντουάρντο (30’ Μπαριέντος), Φοσέ (53’ Κάστρο), Λισγάρας, Καμαρά (53’ Τερκί), Κασάδο, Καρασαλίδης, Κοβάτσεβιτς (70’ Μουλέν), Στάρτζεον, Ντε Αμορίμ (70’ Τζουρίτσκοβιτς).