Superleague

Βόλος-Ξάνθη 1-3: “Διπλό” Ευρώπης!

Σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για να συμμετάσχει στα Play Off της Super League και να συμμετάσχει του χρόνου σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση, σημείωσε η Ξάνθη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο κόντρα στο Βόλο.
Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου επικράτησε 3-1 του Βόλου, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι Ακρίτες εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αποβολή του Βαγγέλη Οικονόμου, που άφησε την ομάδα του για περίπου μισή ώρα με δέκα παίκτες, φτάνοντας στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και βάφοντας… μαύρο το ντεμπούτο του Αλμπέρτο Γκαγιέγκο στον πάγκο του νεοφώτιστου Βόλου.

Μετριότατο το πρώτο μέρος, ωστόσο έκρυβε πολλές συγκινήσεις στο τελευταίο του πεντάλεπτο. Ένα τρομερό σουτ-βολέ του Δήμου Μπαξεβανίδη με το αριστερό, άφησε άναυδο τον Θανάση Γκαραβέλη για το 0-1 στο 41ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις, έπειτα από κόρνερ του Χουάν Μουνίθ, ο Τέλης Καρασαλίδης βρήκε την μπάλα με το χέρι. Ο Γιώργος Κομίνης, μετά από τη συμβουλή του VAR, έδειξε το σημείο του πέναλτι, ωστόσο ο Κάρλος Άμπαντ έπεσε στη δεξιά του γωνία, αποκρούοντας την εκτέλεση του Μουνίθ!

Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε, εν τέλει, με τον Έρικ Γέντρισεκ να σκοράρει με ωραίο σουτ κόντρα στην παλιά του ομάδα για το 1-1 στο 56′! Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μαξ Αουγκούστο θα μπορούσε να φέρει… τούμπα το ματς ωστόσο αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 67′ ο Οικονόμου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα καθώς «γκρέμισε» τον επελαύνοντα Ματίας Κάστρο και η Ξάνθη το εκμεταλλεύτηκε. Ο Τεσέιρα Εντουάρντο σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Στέργιο Δημόπουλο και ξεγέλασε τον Γκαραβέλη, για το 1-2 στο 73′! Κι αφού στο 79′ ο Φάμπιο Στάρτζεον αστόχησε προ κενής εστίας, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε τρίτο γκολ στο αμέσως επόμενο λεπτό: ο Χρήστος Λισγάρας πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι κι εν συνεχεία στο πόδι του Φράνκο Φεράρι για το τελικό 1-3!

Δείτε τα γκολ του αγώνα

ΝΠΣ Βόλος (Αλμπέρτο Γκαγιέγκο): Γκαραβάλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Οικονόμου, Βιγιάρες, Τσοκάνης, Μαξ, Μουνίθ, Μάντζης (53′ Λύρατζης), Γκουαροτσένα (46′ Τόρες), Γέντρισεκ (71′ Δημόπουλος).

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Άμπαντ, Στάρτζεον, Εντουάρντο (82′ Τζουρίτσκοβιτς), Μπαξεβανίδης, Ντε Αμορίμ (61′ Σόσα), Κοβάτσεβιτς, Φοσέ (46′ Κάστρο), Κασάδο, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Τερκί.