Διεθνή

Βραζιλία – Αργεντινή 2-0: Στον τελικό του Κόπα Αμέρικα η σελεσάο (photos+videos)

Η Βραζιλία νίκησε 2-0 την Αργεντινή χάρη στα γκολ των Γκαμπριέλ Ζεζούς και Φιρμίνο (αμφότεροι και ασίστ) και προκρίθηκε στον τελικό του Κόπα Αμέρικα, όπου περιμένει τη Χιλή ή το Περού. Δύο δοκάρια είχε η αλμπισελέστε με Αγκουέρο και Μέσι. (VIDEOS)

Ημιτελικός στο Μπέλο Οριζόντε. Αυτή τη φορά το σενάριο δεν ήταν γραμμένο όπως το 2014 – αποκλεισμός με συντριβή (1-7) από Γερμανία  στο αμέσως προηγούμενο μεγάλο τουρνουά (Μουντιάλ) που διοργάνωσε. Αυτή τη φορά η Βραζιλία αποδείχθηκε συνεπής στο ραντεβού της.
Νίκησε 2-0 την Αργεντινή στο πιο μεγάλο ντέρμπι της Νοτίου Αμερικής, προκρίθηκε στον τελικό τουΚόπα Αμέρικα 2019 και περιμένει τα ξημερώματα (ώρα Ελλάδας) της Πέμπτης (4/7, 03:30) να μάθει τον αντίπαλό της – Περού με Χιλή  ο άλλος ημιτελικός – στον τελικό του Μαρακανά (7/7).

Η σελεσάο ψάχνει τον τίτλο και θα τον διεκδικήσει, καθώς το εισιτήριο πρόκρισης ήλθε από τα πόδια των Γκαμπριέλ Ζεζούς και Ρομπέρτο Φιρμίνο στο ματς του Μινεϊράο.

Η Αργεντινή παραμένει χωρίς νίκη επί της σελεσάο επί βραζιλιάνικου εδάφους σε ματς που να μην είναι φιλικό. Η Βραζιλία δεν έχει δεχθεί ακόμη γκολ σ’ αυτή τη διοργάνωση! Με τον Τίτε στον πάγκο η εστία έχει μείνει απαραβίαστη στα 32 από τα 41 ματς.

Η Βραζιλία μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της. Η Αργεντινή προσπάθησε από την πλευρά της να τον αναχαιτίσει με φάουλ, ενδεχομένως κάποια εξ αυτών σκληρά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παρέδες φλέρταρε με την κάρτα, αλλά πρώτος την αντίκρισε ο Ταγλιαφίκο στο ένατο λεπτό. Στο 12ο λεπτό ο Παρέδες δοκίμασε το πόδι του και το σουτ από μακρινή απόσταση, ήταν καλό, αλλά όχι ικανό ν’ απειλήσει άμεσα τον Άλισον.

Ύστερα από πέντε λεπτά (17′) η σελεσάο έφθασε κοντά στο γκολ. Δεν το πέτυχε όμως καθώς ο Γκαμπριέλ Ζεζούς έχασε το κοντρόλ, μπήκε στην περιοχή, τον μάρκαρε ο Φόιτ και καθυστέρησε. Το πέτυχε ύστερα από δύο λεπτά, στο 19ο του ματς.

Ο Ντάνι Άλβες πήρε την μπάλα στη μεσαία γραμμή μετά τα επιπόλαια λάθη των Αργεντινών, έβγαλε την κάθετη δεξιά στον Ρομπέρτο Φιρμίνο, εκείνος γύρισε προς την περιοχή παράλληλα, ο Γκαμπριέλ Ζεζούς εκμεταλλεύτηκε το τεράστιο κενό στην άμυνα της Αργεντινής και νίκησε τον Αρμάνι.

Η αλμπισελέστε προσπάθησε να μαζέψει τα κομμάτια της και μάλιστα με τη συμπλήρωση μισής ώρας ματς άγγιξε την ισοφάριση.  Ο Μέσι εκτέλεσε το φάουλ, o Aγκουέρο έπιασε την κεφαλιά στο κέντρο της βραζιλιάνικης άμυνας, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια η καναρίνια άμυνα απομάκρυνε.

Στο 36′ ο Μέσι ξεκίνησε μια προσπάθεια από δεξιά, πέρασε τους αντιπάλους του, συνέκλινε και έβγαλε πιο δεξιά στον Αγκουέρο, ο οποίος είχε τραβηχτεί στα φτερά. Ο Κουν έκανε εντός περιοχής το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε.

Η Αργεντινή ανέβασε ταχύτητα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και απείλησε τους τυπικά και ουσιαστικά γηπεδούχους. Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξή του (49′) ο Ταγλιαφίκο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μαρκίνιος απομάκρυνε προ του Αγκουέρο, ο οποίος είχε κάνει κίνηση εντός περιοχής.

Στο 50′ ο Αργεντινός φορ της Μάντσεστερ Σίτι βγήκε από αριστερά, γύρισε, ο Λαουτάρο έκανε το σουτ στην κίνηση στα όρια της περιοχής, ο Άλισον ήταν σε πλήρη ετοιμότητα και μπλόκαρε. Ύστερα από δύο λεπτά (52′) η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ντε Πάουλ – ύστερα από πολύ ωραίο συνδυασμό Αγκουέρο – Ακούνια – Μέσι – αλλά το σουτ του εξτρέμ της Ουντινέζε ήταν απογοητευτικό.

Στο 56′ η Βραζιλία έκανε κι αυτή αισθητή την παρουσία της στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γκαμπριέλ Ζεζούς κάνει ό,τι θέλει εκτός περιοχής με ρουλέτα, έβγαλε στον Κοουτίνιο εντός αυτής, αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση.

Δεύτερο δοκάρι για την Αργεντινή στο 57′! Σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνες, η μπάλα κόντραρε κι έφυγε αριστερά, ο Μέσι έκανε το σουτ, η μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Άλισον. Ο Μέσι στο ριμπάουντ γύρισε από αριστερά, ο Αγκουέρο δεν μπόρεσε να παρεμβληθεί της πορείας της μπάλας και να ισοφαρίσει.

Η Αργεντινή δεν μπορούσε να βρει το δρόμο για τα δίχτυα, τον βρήκε όμως η Βραζιλία για δεύτερη φορά. Ο Γκαμπριέλ Ζεζούς βγήκε στην αντεπίθεση,  μπήκε κατά μέτωπο, κέρδισε την κόντρα από τον Πεσέλα, ο Οταμέντι έπεσε πάνω του αλλά δεν μπόρεσε να τον πιάσει, έκανε την προσποίηση (απέφυγε τον Φόιτ) και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ρομπέρτο Φιρμίνο (γκολ και ασίστ στο ματς για τον επιθετικό της Λίβερπουλ).

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Ντάνι Άλβες, Μαρκίνιος (64′ λ.τρ. Μιράντα), Τιάγκο Σίλβα, Αλέξ Σάντρο, Καζεμίρο, Αρτούρ, Γκαμπριέλ Ζεζούς (80′ Αλάν), Κοουτίνιο, Έβερτον (46′ Ουίλιαν), Ρομπέρτο Φιρμίνο.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λιονέλ Σκαλόνι): Αρμάνι, Φόιτ, Πεσέλα, Οταμέντι, Ταγλιαφίκο (85′ Ντιμπάλα), Παρέδες, Ντε Πάουλ (67′ Λο Τσέλσο), Ακούνια (59′ Ντι Μαρία), Μέσι, Λαουτάρο Μαρτίνες, Αγκουέρο.