Βραζιλία – Ελλάδα 79-78: Ήττα στο «θρίλερ» και τώρα… τρέχουμε

Δεν βοήθησε όσο αναμενόταν ο Γιάννης...

Βραζιλία – Ελλάδα: Η Εθνική βρέθηκε στο +10 στο ημίχρονο του αγώνα με τη Βραζιλία, ήταν τραγική για ενάμιση δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την απίστευτη ανατροπή που πήγε να κάνει στο φινάλε.

Χάθηκε μια… μάχη, αλλά όχι κι ο πόλεμος για την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2019. Η «γαλανόλευκη» αν είχε καταφέρει να νικήσει τη Βραζιλία θα ήταν ήδη στην επόμενη φάση και σε θέση ισχύος, όμως, δεν βρήκε τον τρόπο να ανταπεξέλθει στο «ξύλο» των Λατίνων και να διατηρήσει την εξαιρετική της εικόνα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο, το «μπλοκάρισμα» του Αντετοκούνμπο από την ομάδα του Πέτροβιτς και οι κακές επιλογές στην επίθεση, έφεραν την απώλεια του προβαδίσματος με την Ελλάδα να «κυνηγάει» στο τέλος του παιχνιδιού.

Η «γαλανόλευκη» προσπάθησε να κάνει μια τεράστια ανατροπή, από αυτές που μας έχει συνηθίσει στα μεγάλα τουρνουά, όμως, δεν κατάφερε να την ολοκληρώσει. Η εθνική ομάδα έφτασε να παίξει το ματς σε μια… ζαριά, με τις τρεις κερδισμένες βολές του Κώστα Σλούκα 2.1’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης, με το διεθνή γκαρντ να ευστοχεί στις δυο πρώτες αλλά τον Φελίτσιο να διώχνει πάνω από το καλάθι την τρίτη και να χαρίζει νίκη 79-78 στους Βραζιλιάνους. Έτσι, η Βραζιλία θα πάρει την πρώτη θέση στον όμιλο και η Ελλάδα θα παίξει «τελικό» πρόκρισης με τη Νέα Ζηλανδία την Πέμπτη. Όποια ομάδα πάρει τη νίκη, θα είναι κι αυτή που θα περάσει στη Β’ φάση του τουρνουά.

Η ομάδα του Αλεκσάνταρ Πέτροβιτς προσπάθησε νωρίς στην αναμέτρηση να παίξει σκληρά, κράτησε χαμηλά το τέμπο και το σκορ, όμως ένα ξέσπασμα της Ελλάδας και των Καλάθη – Πρίντεζη στο δεύτερο δεκάλεπτο, μαζί με ένα επί μέρους σκορ 14-1 που μετέτρεψε το 26-22 στο 40-22, έβαλαν τα θεμέλια γι’ αυτή τη νίκη. Οι Βραζιλιάνοι απάντησαν με μια εκπληκτικη τρίτη περίοδο για το +6 (56-50) και με κορυφαίο τον φανταστικό Άντερσον Βαρεζάο πήραν τη νίκη που τους στέλνει στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης πριν καν αντιμετωπίσουν το Μαυροβούνιο.

O MVP

Εσείς γελάτε, όμως εμείς όντως θέλουμε να πάρουμε το τρόπαιο” μας έλεγε ο Άντερσον Βαρεζάο την παραμονή του αγώνα. Τι έκανε την ημέρα του αγώνα; Διέλυσε την Ελλάδα με 22 πόντους από 10/17 δίποντα και 2/2 βολές, είχε 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ενα ριμπάουντ και ένα μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής. Μπορεί να βαδίζει προς τα 37, έχει όμως πολύ μπάσκετ μέσα του ο βετεράνος NBAer, το έλεγε ότι πίστευε στη νίκη και έδειξε σε όλον τον κόσμο ότι η ομάδα του δεν είναι -τελικά- της σειράς.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 7/13 τρίποντα (!) έκλεισε η Ελλάδα το πρώτο μέρος, επίδοση που έκανε τη διαφορά ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι οι Καλάθης – Πρίντεζης είχαν μαζί 6/7 σουτ από την περιφέρεια. Ο Σλούκας έδωσε έξι ασίστ μέχρι το ημίχρονο, ενώ η Ελλάδα δεν αστόχησε από τη γραμμή των βολών (9/9) έως την ανάπαυλα την ώρα που οι Βραζιλιάνοι μετρούσαν 12/32 σουτ και δεν είχαν καλή αναλογία ασίστ/λαθών (9/8). Πολύ χειρότερα τα ποσοστά της Ελλάδας στο δεύτερο, μόλις δύο βολές χάθηκαν (21/23) με εκείνη του Σλούκα να κρίνει τελικά την αναμέτρηση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Καλάθη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο, Μπουρούση ξεκίνησε το ματς η Ελλάδα, με τον Greek Freak να κερδίζει δύο γρήγορα φάουλ για να δείξει στους Βραζιλιάνους τις διαθέσεις του. Η άμυνα ήταν εκπληκτική, οι μονομαχίες πολύ σκληρές και στις δύο ρακέτες και το σκορ έμεινε χαμηλά στο πρώτο μισό της περιόδου, με τον Γιάννη να έχει συνεχώς δύο και τρεις παίκτες πάνω του και τον Καλάθη να σκοράρει ένα τρίποντο-ανάσα για το 11-12. Οι πρώτες αλλαγές ήρθαν στο έβδομο λεπτό, με τους Σλούκα – Πρίντεζη να πατούν παρκέ και τον δεύτερο να βάζει το τρίτο του τρίποντο στο τουρνουά (σε ισάριθμες προσπάθειες) για το 15-19 του δεκαλέπτου.

Ο Σκουρτόπουλος ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με τους Γιάννη – Πρίντεζη, Παπαγιάννη και πήρε τετράποντο (!) και τρίποντο από τον δεύτερο για το 19-26 σε ένα σημείο που η άμυνα των Βραζιλιάνων λειτουργούσε εξαιρετικά. Με τον Σλούκα στον άσο η Εθνική είχε υπομονή στην επίθεση για να βρει ρήγματα και πήρε δύο τρίποντα και ένα λέι-απ από τον Καλάθη για το 23-38 στο 16’. Τα «Ελλάς-Ελλάς» στις εξέδρες πολλαπλασιάστηκαν, η διαφορά μεγάλωσε και οι Λαρινοαμερικανοί έδειχναν σοκαρισμένοι, δεν πίστευαν στις δυνάμεις τους και είχαν τρομάξει από την άμυνα της Ελλάδας. Αυτό το επί μέρους 1-14 ήταν βαρύ για ματς τέτοιας κρισιμότητας, όμως το 30-40 του ημιχρόνου κρατούσε την ομάδα του Πέτροβιτς ζωντανή.

ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΙΚΗ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΜΕ ΒΑΡΕΖΑΟ

Ο Σκουρτόπουλος κράτησε το σχήμα με τον Γιάννη στο τρία στην έναρξη του δεύτερου μέρους, όμως οι Βραζιλιάνοι μπήκαν σε αυτό με ένα γρήγορο 6-0 για το 36-40. Το timeout ήρθε άμεσα, αλλά η εικόνα του αγώνα είχε αλλάξει. Ο Γιάννης έκανε το τρίτο του φάουλ στο 24’, με το σκορ στο 41-44, ο Γκαρσία έβαλε μπροστά την ομάδα του (45-44) με τρίποντο στο 25’ ο Βαρεζάο συνέχισε με βολές και το επί μέρους των Βραζιλιάνων έφτασε το 24-4! Οι παίκτες του Πέτροβιτς έπαιξαν με τρομερή αυτοπεποίθηση, πήγαν και στο +5 (52-47) από γκολ-φάουλ του Μαρκίνιος και αν δεν ερχόταν στο φινάλε της περιόδου το γκολ-φάουλ του Αντετοκούνμπο για το 56-53, τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα για την Εθνική που είχε 0/6 σουτ από την περιφέρεια σε αυτό το δεκάλεπτο.

Μια φοβερή ασίστ του Γιάννη και ένα τρίποντο του Παπαπέτρου έκαναν το 59-58 στο 32’, ο Σλούκας έδωσε το προβάδισμα με λέι-απ μπροστά στον πολύ μακρύ Καμπόκλο και το ματς έγινε θρίλερ για γερά νεύρα. Και πάλι οι Βραζιλιάνοι είχαν απαντήσεις, την ώρα που ο Καλάθης έχανε την αποτελεσματικότητά του, ο Γιάννης έκανε το τέταρτο φάουλ του και η διαφορά έφτασε στους επτά (71-64 στο 36’). Εκεί ο Καλάθης το πήρε προσωπικά και κράτησε όρθια την Ελλάδα σκοράροντας γκολ-φάουλ για το 73-71 στο 38′, με τον Μπαρμπόσα να είναι εξίσου συγκεντρωμένος για να ακολουθήσει πανδαιμόνιο.

Ο Παπανικολάου κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και έβαλε τις βολές για το 76-73, ο Πρίντεζης σκόραρε τρίποντο για το 76-76 στα 35.5 δευτερόλεπτα και ο Βαρεζάο ξαναχτύπησε την Εθνική για το 78-7 στα 13.9. Η Ελλάδα είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα, όμως η πάσα του Καλάθη προς τον Αντετοκούνμπο δεν ήταν καλή και ο Μπαρμπόσα κέρδισε βολές. Έβαλε μία για το 79-76 και στα 2.1 ο Σλούκας κέρδισε φάουλ για τρεις (!) πολύ πίσω από το κέντρο του γηπεδου. Έβαλε την πρώτη, έβαλε τη δεύτερη, αστόχησε όμως στην Τρίτη και η Βραζιλία πήρε τη νίκη που την έστειλε στους 16 της διοργάνωσης.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Για δεύτερο συνεχόμενο ματς της Εθνικής, το Gymnasium of Youth Olympic Games της Ναντζίνγκ γέμισε. Αντετοκούνμπο, Καλάθης, Σλούκας, Μπουρούσης, Βαρεζάο, Μπαρμπόσα, Φελίτσιο, ήταν ονόματα που τράβηξαν τον κόσμο της πόλης, αλλά και όσους έχουν ταξιδέψει από κάθε γωνιά του κόσμου για να υποστηρίξουν την Ελλάδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Χουάνγκ, Ζάστσουκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Πέτροβιτς): Μπαρμπόσα 13, Μπενίτε, Καμπόκλο 8 (2 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Φελίτσιο 2, Γκαρσία 13 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Χουέρτας 2 (1/6 σουτ), Λίμα, Λουσάντα, Λουζ 4 (6  ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μαρκίνιος 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Βαρεζάο 22 (10/17 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος):  Γιάννης 13 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα σε 28’35”), Θανάσης, Μπουρούσης 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Καλάθης 16 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 20 (2/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Σλούκας 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Βραζιλίας: 25/52 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 14/19 βολές, 37 ριμπάουντ (30+7), 23 ασίσατ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 15/34 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 21/23 βολές, 34 ριμπάουντ (28+6), 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 τάπες.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ελλάδα θα παίξει την Πέμπτη (5/9 στις 15:00) με τη Νέα Ζηλανδία, ενώ η Βραζιλία θα κλείσει λίγες ώρες νωρίτερα τις υποχρεώσεις της στον όμιλο απέναντι στο Μαυροβούνιο (5/9 στις 11:00).