Βραζιλία – Περού 1-0: Στον τελικό η σελεσάο, φωνάζουν οι Περουβιανοί (+videos)

Η Βραζιλία επικράτησε 1-0 του Περού με τέρμα του Πακετά και προκρίθηκε στον τελικό του Copa America, όμως οι Περουβιανοί φωνάζουν για τη διαιτησία της αναμέτρησης.

Στον τελικό του Copa America προκρίθηκε η Βραζιλία, η οποία επιβλήθηκε 1-0 του Περού και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στον τελικό της 11ης Ιουλίου.

Το ματς είχε δύο εικόνες στο πρώτο ημίχρονο η σελεσάο ήταν σαφέστατα καλύτερη. Νεϊμάρ και Ρισάρλισον είχαν αρκετές καλές στιγμές να ανοίξουν το σκορ στο ξεκίνημα όμως ήταν επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια.

Στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης έγινε η φάση για την οποία διαμαρτύρονται έντονα οι Περουβιανοί. Έπειτα από σουτ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τιάγκο Σίλβα εντός της περιοχής, ο διαιτητής έδωσε άουτ νομίζοντας ότι η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Λαπαντούλα, ενώ ούτε το VAR έσπευσε να τον βοηθήσει.

Η φάση για την οποία διαμαρτύρονται οι Περουβιανοί

Το γκολ για τη σελεσάο 35′ και φέρει την υπογραφή του Νεϊμάρ. Ο ηγέτης της Εθνικής Βραζιλίας απέφυγε τρεις αντιπάλους, γύρισε στον Πακετά και εκείνος από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.

Στο υπόλοιπο του αγώνα το Περού είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες, ενώ όποτε χρειάστηκε ο Έντερσον ήταν εκεί.

Έτσι, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος με τους Βραζιλιάνους να παίρνουν την πρόκριση.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Έντερσον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Λόντι (85′ Μιλιτάο), Κασεμίρο, Φρεντ (85′ Φαμπίνιο), Εβέρτον (70′ Εβέρτον), Πακετά (90+2′ Ντόουγκλας Λουίς), Νεϊμάρ, Ρισάρλισον (85′ Βινίσιους)

ΠΕΡΟΥ: Γκαγιέσε, Κόρσο (75′ Λόρα), Σανταμαρία, Ράμος (46′ Γκαρσία), Κάλενς, Τραούκο (46′ Λόπες), Πένια, Τάπια (89′ Ταβάρα), Γιοτούν, Κουέβα (81′ Ορμένιο), Λαπαντούλα.