Σπορ

Wimbledon: Βασιλιάς ο Τζόκοβιτς μετά από απίθανο τελικό

Στο τάι μπρέικ, μετά από σχεδόν 5 ωρες, ο Νόβακ Τζόκοβιτς έκαμψε την αντίδραση του Ρότζερ Φέντερερ!

Τρομερή μάχη έγινε στον τελικό ανδρών του Wimbledon, με τον τίτλο να κρίνεται για πρώτη φορά στο τάι μπρέικ του πέμπτου σετ και τον Νόβακ Τζόκοβιτς να επικρατεί 3-2 σετ του Ρότζερ Φέντερερ.

Ο τελικός έγραψε ιστορία, καθώς διήρκησε 4 ώρες και 55 λεπτά, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον, καθώς οι δύο κορυφαίοι τενίστες στον κόσμο απέδωσαν εκπληκτικό τένις.

Ο 32χρονος Τζόκοβιτς, Νο1 στον κόσμο, πήρε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ σε 60 λεπτά, ενώ ο Ελβετός ισοφάρισε με άνετη επικράτηση (6-1 σε 25 λεπτά) στο 2ο σετ, αλλά ο Τζόκοβιτς πήρε επίσης στο τάι μπρέικ το 3ο (53 λεπτά) και ταυτόχρονα το μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη. Ο 38χρονος Φέντερερ όμως απάντησε στο 4ο σετ με 6-4 (σε 40 λεπτά αγώνα) για να κριθεί η αναμέτρηση στο 5ο και τελευταίο, όπου οι δύο αντίπαλοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 12-12 γκέιμ και στο τάι μπρέικ ο Τζόκοβιτς πήρε τον τελικό με 7-3.

Ο Τζόκοβιτς κατέκτησε το 5ο τρόπαιο στο τουρνουά του Γουίμπλεντον, δεύτερο συνεχόμενο (2011, 2014, 2015, 2018, 2019) και 16ο συνολικά σε τουρνουά γκραν σλαμ. Ο 38χρονος Φέντερερ έχασε στις λεπτομέρειες αλλά απέδειξε γιατί και αυτός (Νο 3) παραμένει στην κορυφή του παγκόσμιου τένις με 20 τρόπαια σε γκραν σλαμ στην καριέρα του, από τα οποία τα οκτώ στο Γουίμπλεντον (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2012, 2017).