Superleague

Ξάνθη-ΑΕΚ 0-1: «Λύτρωση» με Γαλανόπουλο (+video)

Η ΑΕΚ με ένα γκολ του Γαλανόπουλου στο 85ο λεπτό πέρασε (1-0) από την έδρα της Ξάνθης στο ντεμπούτο του Καρέρα στον πάγκο της

Ντεμπούτο με το δεξί για τον Μάσιμο Καρέρα στον πάγκο της ΑΕΚ που είδε τον Κώστα Γαλανόπουλο να λυτρώνει την «Ένωση» με γκολ στο 85ο λεπτό και να της δίνει τη νίκη με 1-0 στα Πηγάδια.

Μέτριο το παιχνίδι στην Ξάνθη και με περιορισμένες φάσεις δεν έδωσε συγκινήσεις στους φιλάθλους των δυο ομάδων που το παρακολούθησαν από τις κερκίδες στο γήπεδο των Πηγαδιών.

Τόσο η Ξάνθη όσο και η ΑΕΚ, με τους νέους τεχνικούς τους Γιώργο Παράσχο και Μάσιμο Καρέρα αντίστοιχα στους πάγκους τους, θέλησαν να διαφυλάξουν τις ομάδες τους από ένα αρνητικό αποτέλεσμα και δευτερευόντως να διεκδικήσουν τη νίκη.

Η ΑΕΚ είχε καλύτερη παρουσία στο πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως να αξιοποιήσει την εδαφική της υπεροχή, αφού οι επιθετικοί της έμειναν μακριά από τα γκολπόστ του Αμπαντ.

Στην χαμηλή αγωνιστική ποιότητα της αναμέτρησης συνετέλεσε και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος, δεδομένης της συνεχούς βροχόπτωσης των τελευταίων δυο ημερών.

Η ΑΕΚ θέλοντας να πάρει την ρεβάνς της πρώτης φετινής της ήττας από την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ προσπάθησε να βγει επιθετικά από τα πλάγια αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν ικανοποιητικό.

Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την τακτική που είχε πρωτοεφαρμόσει ο απομακρυνθείς Κίκο Ραμίρεθ, όπου το αποτέλεσμα ήταν το κυρίαρχο και σε βάρος του θεάματος. Αλλωστε με την τακτική αυτή η θρακική ομάδα συνέχισε ακόμα και μετά την αποπομπή του Ισπανού τεχνικού. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με κατοχή 43-57% και με τελικές 3-5 χωρίς όμως γκολ.

Στην επανάληψη, στο 67′ σε μια μονομαχία Φασίδη- Χούλτ, ο δεύτερος σωριάστηκε στον αγωνιστικό χώρο, ο Θεσσαλονικέας ρέφερι καταλόγισε πέναλτι, αλλά συμβουλευθείς το VAR ανακάλεσε την αρχική του απόφαση δίνοντας συνέχεια στο παιχνίδι. Στο 72΄και 77΄ο Φασίδης της Ξάνθης, αντίκρισε διαδοχικές κίτρινες κάρτες με συνέπεια να αποβληθεί αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα.

Με την αριθμητική της υπεροχή στο τελευταίο τέταρτο η ΑΕΚ πίεσε βγήκε ακόμα επιθετικότερα και στο 83′ είχε μια καλή στιγμή με σουτ του Λιβάγια που όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Αμπαντ.

Η σχετική αυτή υπεροχή για την Ενωση καρποφόρησε στο 84΄με τον Γαλανόπουλο. Ο Κρίστισιτς έκανε τακουνάκι στον Ολιβέιρα, η μπάλα στρώθηκε στον Γαλανόπουλο μετά από απομάκρυνση του Σόσα και ο χαφ των φιλοξενούμενων με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αμπαντ για να δώσει έτσι προβάδισμα νίκης στην ΑΕΚ με 0-1.

Η ΑΕΚ τελικά με καλή κυκλοφορία και σωστή διάταξη πήρε το νικηφόρο αποτέλεσμα έχοντας ως καλύτερο παίκτη της τον Χουλτ, που “όργωσε” την αριστερή πλευρά του γηπέδου και πρόσφερε πολύτιμες υπηρεσίες.

Ξάνθη: (Γιώργος Παράσχος) Αμπάντ, Στούρτζεον, Φασίδης, Κοβάσεβιτς, Τζουρίσκοβιτς (73′ Nτε Αμορίμ), Μαλεζάς, Μπαριέντος (81′ Τερκί), Λισγάρας (86′ Εντουάρντο), Καρασαλίδης, Καμαρά, Σόσα.

ΑΕΚ: (Μάσιμο Καρέρα) Μπάρκας, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Σβάρνας (80′ Βέρντε), Χουλτ, Μπακάκης, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Λιβάγια (88′ Σιμόες), Ολιβέιρα (93′ Γιακουμάκης).