Ξάνθη-Ατρόμητος 1-0: Επέστρεψε στις νίκες (+video)

Η Ξάνθη επικράτησε 1-0 του Ατρόμητου, με γκολ από την άσπρη βούλα.

Νίκη πανηγύρισε η Ξάνθη, μετά από πέντε αγωνιστικές, καθώς επικράτησε 1-0 του Ατρόμητου. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, αλλά όχι πολλές κλασικές ευκαιρίες, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Εντουάρντο.

Δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι στα Πηγάδια, με τις δύο ομάδες να δείχνουν την πρόθεσή τους να ψάξουν το γκολ. Στο πρώτο λεπτό, ο Μέγερι απέκρουσε το σουτ του Στάρτζεον, ενώ στο 6’ ο Ενσικουλού έκανε το σουτ, αλλά ο Αμπάντ μπλόκαρε. Στο 21’ σουτ του Εντουάρντο, έδιωξε σε κόρνερ ο Μέγερι. Με σουτ οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν, χωρίς να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν, αλλά μην μπορούν να απειλήσουν. Στο 57’ ο Τζουρίσκοβιτς ανατράπηκε σε μαρκάρισμα του Χαρίση και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι, με την απόφαση να… επικυρώνεται και από το VAR. Στο 59’ ο Εντουάρντο ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έγινε το 1-0. Στο 62’ ο Ατρόμητος επιχείρησε να απαντήσει, με τον Αμπάντ όμως να αποκρούει την κεφαλιά του Μανούσου. Οι Περιστεριώτες κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία και η Ξάνθη πανηγύρισε την επιστροφή της στις νίκες.

Ξάνθη (Κόλτσης-Σιδερίδης): Άμποντ, Στάρτζεον, Φασίδης, Κοβάτσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς, Μαλεζάς, Εντουάρντο (84’ Ντε Λούκας), Ρενέλα (65’ Μπαριέντος), Καρασαλίδης, Τερκί (55’ Καμαρά), Σόσα.

Ατρόμητος (Κορακάκης-Οφρυδόπουλος): Μέγερι, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Μπαένα (83’ Ούμπιντες), Χαρίσης, Μανούσος, Ανδρούτσος (68’ Ρόσα), Ενσικουλού, Βέλλιος (54’ Γιακουμάκης).