Ξεφούσκωσε ο Θεσπρωτός, 2-4 η Βέροια στην Ηγουμενίτσα…

Βέροια έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά επικράτησε με 2-4 του Θεσπρωτού στην Ηγουμενίτσα και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Football League.

Η Βέροια μπήκε πολύ δυνατά και ήταν κυρίαρχη στο ματς. Ενώ κατάφερε μόλις στο 2′ να ανοίξει το σκορ. Ο Πόζογλου έβηαλε στον κενό χώρο τον Πασά ο οποίος με όμορφο πλασέ έκανε το 0-1. Πριν συνέλθει ο Θεσπρωτός δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Ο Πόζογλου ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο ίδιος μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι στο 11′ για το 0-2.

Στα τελευταία λεπτά όμως του πρώτου ημιχρόνου η Βασίλισσα του Βορρά χαλάρωσε και μέσα σε λίγα λεπτά βρέθηκε να χάνει το προβάδισμά της.

Στο 42′ μετά από κόρνερ, ο Κόλλας έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-2. Και στο 46′ ο Πόζογλου ανέτρεψε τον Ευθυμίου και ο Κόλλας έκανε το 2-2.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Βέροια μπήκε αποφασισμένη να ξεμπερδεύει με το ματς. Απείλησε με τον Σιμόνι στο 56′ και τον Πόζογλου στο 62′ με εκτέλεση φάουλ. Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Πασάς στο 66′ από κοντά!

Η λύτρωση ήρθε τελικά στο 72′. Ο Μπλέτσας με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας του Κινάλη, γράφοντας το 2-3! Και στις καθυστερήσεις με τον Θεσπρωτό να έχει βγει μπροστά για να ισοφαρίσει έχοντας αφήσει κενά πίσω, η Βέροια έφτασε και σε τέταρτο γκολ με τον Σιμόνι στις καθυστερήσεις μετά από ωραία αντεπίθεση και παράλληλη μπαλιά του Πασά.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κινάλης, Ζούρκος Αλ., Κόλλας, Καρβούνης, Κοντοές, Κολτσίδας, Σερβιλάκης, Ραμίρεζ, Δημητρούλας(69′ Καζβιρόπουλος), Μπίκας(73′ Νταλα Κόστα), Ευθυμίου(83′ Κωνσταντίνου)

ΒΕΡΟΙΑ: Βοσνιάδης, Γεωργιάδης, Μπλέτσας, Μανιώτης, Στάμου, Ταϊρης, Βεργώνης(79′ Πολύζος), Πέντα(41′ Ζούρκος, 46′ Σιμόνι), Καραγιάννης, Πόζογλου, Πασάς.