Ποδόσφαιρο

Ξέρανε τον Αστέρα στο 97′ και τον πέταξε εκτός Κυπέλλου ο Λεβαδειακός! (+video)

Ξέρανε τον Αστέρα στο 97′ και τον πέταξε εκτός Κυπέλλου ο Λεβαδειακός!
Με γκολ του Νίκα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λεβαδειακός επικράτησε 1-0 του Αστέρα Τρίπολης και πήρε το εισιτήριο για την φάση των «16» του  Κυπέλλου.

Σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Λεβαδειακός! Με γκολ του Νίκα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη… τέζαρε τον Αστέρα Τρίπολης και με το 1-0 που επικράτησε προκρίθηκε στη φάση των «16».

Το ματς

Το πρώτο μέρος του αγώνα ανήκε στον Λεβαδειακό, με τον Αστέρα Τρίπολης να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν την κυκλοφορία της μπάλας και ήλεγχαν το παιχνίδι, με την πρώτη φάση να διαδραματίζεται στο 12’ όταν ο Βρακάς έκανε ένα ωραίο σουτ, με τον Παπαδόπουλο ωστόσο να του λέει «όχι» και να διώχνει με σχετική ευκολία.

Στο 22’ ο Τζημόπουλος πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι της εστίας του Αστέρα, χάνοντας οι γηπεδούχοι ακόμη μια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Γενικότερα το πρώτο ημίχρονο είχε λίγα νεύρα και εντάσεις, με τους Αρκάδες να έχουν λίγες φάσεις.

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο μέρος, με τον Λεβαδειακό να πιέζει αρκετά την ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς. Ο Σέρβος προπονητής μάλιστα έβαλε στο ματς και τον Μπαράλες και τον Ιγκλέσιας, οι οποίοι βοήθησαν σημαντικά τους Αρκάδες.

Ο Μπαράλες στο 77’ είχε μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 90’ ο Γκόμεθ ύστερα από εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 90+7’ ο Λεβαδειακός πέτυχε το γκολ της νίκης μετά από κεφαλιά του Νίκα, με την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη να παίρνει το εισιτήριο στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Χάμοντ (70′ Μουτίνιο), Μεχία, Νίλι, Πολέτο (70′ Λινάρδος), Βήχος, Βρακάς, Λιάγκας, Νίκας, Τζημόπουλος (70′ Μπαχανάκ), Τσάπρας.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ρούμπεν Γκαρθία, Τασουλής (84′ Αλβαρες), Χριστόπουλος, Ατιένθα, Βαλιέντε, Μουνάφο (45′ Ιγκλέσιας), Γκόμεζ, Αλί Μπαμπά (84′ Κανελλόπουλος), Σόνι (65′ Μπαράλες), Ριέρα (79′ Σίτο).