Καλαμάτα

Ύπατο – Καλαμάτα 0-1: Μάγκικο “διπλό” η Μαύρη Θύελλα! (photos)

Μία ακόμη φάση από τον αγώνα του ΑΟ Υπάτου με τη Μαύρη Θύελλα

Καλύτερη ήταν σε γενικές πάντως γραμμές η Καλαμάτα στο Σχηματάρι από τον ΑΟ Υπάτου. Αφού έχασε τρεις καλές ευκαιρίες στο α΄ ημίχρονο, έφτασε στο γκολ στο 82′ με τον Μάρκοβιτς (μετά από συνεργασία του με τον Λαθύρη). Καλοί αλλά άτυχοι οι γηπεδούχοι…

Μετά το πρώτο 10λεπτο η Μαύρη Θύελλα πήρε τα ινία του παιχνιδιού κι έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες με τον Μάρκοβιτς στο 11′, όταν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο “Γ” της εστίας του Μπαρμπανιώτη, που έδιωξε εντυπωσιακά, στο 15′ σε πλασέ του Φουάση από καλή θέση και στο 24′ όταν ο Μίνγκας σε τετ-α-τετ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Μπαρμπανιώτη.

Στο επόμενο λεπτό το Ύπατο έβγαλε επικίνδυνη αντεπίθεση και έδειξε πως μπορεί να γίνει επικίνδυνο, κάτι που έκοψε τον ρυθμό της Καλαμάτας.
Η ατυχία των αναγκαστικών αλλαγών “χτύπησε” και σήμερα, καθώς στο 40΄ αποχώρησε τραυματίας ο Τσόπελας και πέρασε στη θέση του ο Ταμπάς, ενώ στο 58′ ο Ζαχαρόπουλος έδωσε τη θέση του στο Χίλγκεν.
Στο 59′ λεπτό η Καλαμάτα έχασε νέα ευκαιρία με τον Μίνγκα.

Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, ενώ το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό με τον διαιτητή να αφήνει την εξέλιξή του.
Αυτό έφερε τις διαμαρτυρίες του Γιάννη Χριστόπουλου, που είδε να “κιτρινίζονται” παίκτες του σε πιο “αθώα” μαρκαρίσματα, και αποβλήθηκε (!) τελικά αυτός, ενώ μετά το 70′ υπήρξε μεγάλη ένταση με ανταλλαγή αντικειμένων στην κερκίδα, ενώ ήταν δύσκολο να περιοριστούν τα επεισόδια λόγω της μικρής αστυνομικής δύναμης.
Τα όσα έγιναν στην κερκίδα άφησαν αδιάφορο τον κ. Μπαγκογιάννη που (σωστά)  δεν διέκοψε το παιχνίδι., ούτε όμως την Αστυνομία που βέβαια ήταν και η αρμόδια. Ύπατο – Καλαμάτα 0-1: Μάγκικο “διπλό” η Μαύρη Θύελλα! (photos)
Την λύση για την ομάδα της Καλαμάτας έδωσε ο Μάρκοβιτς στο 82ο λεπτό, κάνοντας το 0-1 και ξεσηκώνοντας τους οπαδούς της Μαύρης Θύελλας που βρέθηκαν στο Σχηματάρι.
Στα τελευταία λεπτό ο ΑΟ Υπάτου προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά η Καλαμάτα ήταν πιο επικίνδυνη με τον δραστήριο Λαθύρη, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κάρλος στο 92′.

Με τη νίκη της αυτή, η Μαύρη Θύελλα, ξέφυγε κι άλλο από τους διώκτες της που στραβοπάτησαν.

Περίπου 800 οι φίλαθλοι του αγώνα, οι 15ο από αυτούς φίλοι της Καλαμάτας.

H διαιτησία: Διαιτητής ήταν ο Αγγελος Μπακογιάννης από τον Σ.Δ.Π. Αθηνών.Βοηθοί διαιτητές ήταν ο Αγγελος Ζηρδας και Θεόδωρος Γουρνιας, αμφότεροι, επίσης από τον Σ.Δ.Π. Αθηνών. Μέτριοι σε γενικές γραμμές διαιτητές του αγώνα, που άφησαν το σκληρό παιχνίδι να ξεφύγει, δεις βάρος τελικά και των δύο ομάδων. Δυστυχώς.

Ο ΑΟ Υπάτου, όπως παρατάχθηκε κόντρα στην Καλαμάτα

ΑΟ Υπάτου:Μπαμπανιώτης – Δέδες, Ευθυμίου, Οικονομόπουλος, Λάμπρου (22’ Βελέτης / 82’ Ταυταρίδης) – Γκούμας, Γκαράνης – Αργυρίου, Πέππας (73’ Μπερνιδάκης), Σαραντόπουλος (79’ Σπανός) – Σπηλιώτης.
Στον πάγκο: Καρανάσος – Καντού, Κονιαβίτης.

H Μαύρη Θύελλα όπως παρατάχθηκε στο Σχηματάρι…

Mαύρη Θύελλα: Κασωτάκης, Τσόπελας (35’ λ.τρ. Τάμπας), Ψάνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος (57’ λ.τρ. Χίλγκεν), Φουάσης, Πινδώνης, Μάρκοβιτς, Μίνγκας (77’ Λαθύρης), Μαρτίνες (73’ Ρόνι Κάρλος).

Στον πάγκο: Μαστραντωνάκης, Γκελγκερια, Κόκκαλης.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία εδώ.