Καλαμάτα

Υπό το βλέμμα του… Βούζα, ο Ιάλυσος πέρασε την Κέρκυρα!

Υπό το "βλέμμα" του Βασίλη Βούζα, ο Ιάλυσος νίκησε και πέρασε χθες την Κέρκυρα...

Μεγάλη επιτυχία λοιπόν χθες, αλλά και Πύρρειος πρόκριση θα λέγαμε για τον Ιάλυσο Ρόδου επί της Κέρκυρας, καθώς πέρασε στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, έχασε όμως τον καλό προπονητή του  Σάκη Παπαβασιελίου.

Σε αυτό το παιχνίδι υπήρξε μάλιστα άνθρωπος του Βασίλη Βούζα που πήγε στο γήπεδο και ακτινογράφησε τον προσεχή αντίπαλο της Καλαμάτα, την Κυριακή στην Παραλία, οπότε η τεχνική ηγεσία της Μαύρης Θύελλας θα είναι διαβασμένη… Βέβαια τώρα άλλαξε θυμίζουμε ξανά ο προπονητής, όμως, οι “μελανόλευκες” πληροφορίες αναφέρουν πως δεν θα αλλάξει σχεδόν τίποτα από την αγωνιστική φυσιογνωμία των “Ροδιτών”, καθώς ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει, πέρα ίσως του…  (εξαιρετικού)  τεχνικού της.

Αγωνιστικά τώρα στο ματς, με γκολ  λοιπόν του Μιχάλη Αυγενικού στο 38ο λεπτό, ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος έκαμψε την αντίσταση της Κέρκυρας (αγωνίζεται στη Super League 2) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας!
Οι «ερυθροκίτρινοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ήταν καλύτεροι ειδικά στο α’ ημίχρονο και πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση του θεσμού. Στο β’ ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, η ομάδα του… τέως πια,  Σάκη Παπαβασιλείου, κράτησε  και πήρε την μεγάλη αυτή νίκη – πρόκριση. 3ο: Ο Μαρτσάκης έδωσε στον Αυγενικού, το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι απέκρουσε ο Βουτσελάς.

38ο: Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος άνοιξε το σκορ με τον Αυγενικού (1-0)… Μετα από σέντρα του Χειμωνέττου Κ., ο Αυγενικού με δυνατή κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθροκίτρινους»
56ο: Διπλή χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους… Ο Πατινιώτης έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μαρτσάκη, με τη μπάλα να βρίσκει στον Τσιμπούκα. Στην επαναφορά ο ίδιος σούταρε ψηλά.
80ο’: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βουκελάτου, απομάκρυνε στη γωνία του ο Ανδρούτσος
Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Πατινιώτης (91’ Ρεκλείτης), Γιώργου, Χατζηδίμπας, Αυγενικού, Νατσιόπουλος (80’ Κουγιός), Μαρτσάκης (93’ Οικονόμου), Χειμωνέττος Κ., Φράγκος.
ΚΕΡΚΥΡΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Βουτσελάς, Γιαννιτσαρίδης, Αγιώτης, Πιαστόπουλος, Ενγκάν (67’ Νικολούδης), Βλάχος, Τσιμπούκας, Βουκελάτος, Λεπενιώτης (46’  Βασιλούδης), Παυλής, Γεωργακόπουλος (82’ Ζερβόπουλος).