Ζαλγκίρις-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 81-74: Έχει πολλή δουλειά μπροστά του

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ηττήθηκε από τους Λιθουανούς με 81-74 και αύριο το μεσημέρι (4 μμ) θα αντιμετωπίσει την Άλμπα Βερολίνου

Κάουνας, αποστολή: Δημήτρης Κοντός για το onsports

Ο καιρός περνάει, η στιγμή που τα επίσημα ματς θα ξεκινήσουν πλησιάζει και στόχος του Παναθηναϊκού δεν είναι να κερδίζει τα φιλικά παιχνίδια, αλλά να παρουσιάζει βελτίωση. Ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Ζαλγκίρις δεν τα κατάφερε, ηττήθηκε με 81-74 και έδειξε ότι έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά του για να βγάλει στο παρκέ αυτό που έχει στο μυαλό του ο προπονητής του. Κάτι, αν μη τι άλλο, φυσιολογικό μιας και πρόκειται για μια παντελώς νέα ομάδα, με νέο προπονητή και νέα φιλοσοφία. Πολύ καλές εντυπώσεις από τον Νεμάνια Νέντοβιτς που είχε 22 πόντους, αλλά και από τον Πιέρ Τζάκσον που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 και 5 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι, έχοντας πολλά προβλήματα στην άμυνα και όντας αρκετά άστοχος στην επίθεσή του. Είναι χαρακτηριστικό ότι λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου οι Λιθουανοί είχαν διαφορά 9 πόντων, 15-6. Οι παίκτες του ΓιΏΡΓΟΥ Βόβορα βρήκαν λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο και με δύο συνεχόμενους αιφνιδιασμούς μείωσαν σε 15-10, αλλά ο Γκριγκόνις σκόραρε με όλους τους τρόπους και με 7 προσωπικούς πόντους έκανε το 17-10. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά τα πολλά λάθη του και τα κενά στην άμυνα δεν του επέτρεπαν να το πράξει, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-17.

Στην δεύτερη περίοδο ο Νέντοβιτς ξεκίνησε πολύ καλά και μείωσε στον πόντο για τους «πράσινους» της Αθήνας, 25-24, αλλά τα λάθη δεν είχαν… τελειωμό για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα. Το 30-24 έγινε με… συνοπτικές διαδικασίες, ενώ η διαφορά έφτασε εκ νέου στους 9 πόντους (33-24). Οι φιλοξενούμενοι στήριζαν πολλά στην πολύ καλή κατάσταση του Πιερ Τζάκσον έξω από την γραμμή των 6,75 με τρίποντο του οποίου ολοκληρώθηκε το ημίχρονο με σκορ 43-38.

Το πήρε πάνω του ο Νέντοβιτς

Κάτι λιγότερο από τρία λεπτά χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο για να σκοράρει και εν τω μεταξύ οι γηπεδούχοι είχαν ξεφύγει με 50-38. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα συνέχιζαν να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο και στο 13’ το σκορ ήταν 52-40.  Οι φιλοξενούμενοι στα επόμενα 7 λεπτά χωρίς να αλλάξουν κάτι δραματικά δέχθηκαν μόλις 7 πόντους και με τον Νέντοβιτς να το παίρνει πάνω του επιθετικά, μείωσαν στους 5 πόντους, στο τέλος της περιόδου, 59-54. Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε τίποτα απ ότι είχαμε δει στις προηγούμενες. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βρει τρόπο να φτάσει (κυρίως με τις επιθετικές αρετές των Νέντοβιτς και Τζάκσον) και να προσπεράσει αλλά τα αμυντικά κενά του δεν του το επέτρεπαν με αποτέλεσμα να η Ζαλγκίρις να φτάσει στο τελικό 81-74.