Ζόρια-ΑΕΚ 1-4: ΑΕΚάρα στην Ουκρανία!

Ζόρια – ΑΕΚ: Σε έναν αγώνα που ήταν must-win, η “Ένωση” ήταν απολαυστική, επικράτησε με 4-1 στην Ουκρανία και μπορεί να ελπίζει στο Europa League.

Η ΑΕΚ ήξερε καλά ότι αν θέλει να συνεχίσει να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης έπρεπε να νικήσει τη Ζόρια. Κι η “Ένωση” έκανε ένα από τα καλύτερα της παιχνίδια στη σεζόν με τους Τάνκοβιτς, Λιβάγια και Μάνταλο να κάνουν… μάγια!

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν απολαυστικοί και πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στον όμιλο, ισοφαρίζοντας παράλληλα και την πιο ευρεία εκτός έδρας επικράτηση τους στην Ευρώπη. Είχαν επικρατήσει με το ίδιο σκορ της Μακάμπι Χάιφα. Στα αξιοσημείωτα, φυσικά, ήταν κι η επιστροφή του Κώστα Γαλανόπουλου μετά από ένα σχεδόν χρόνο. Ο Έλληνας χαφ μπήκε ως αλλαγή στο 82ο λεπτό.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν με τον τρόπο που επιβαλλόταν στην αναμέτρηση και από νωρίς έδειξαν διάθεση να πιέσουν τους αντιπάλους τους και μόλις στο 7ο λεπτό βρήκαν το γκολ που ήθελαν. Ο Λιβάγια πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, απέφυγε με όμορφη ενέργεια τον αντίπαλο του κι έκανε το γύρισμα στον Τάνκοβιτς, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Ο Σουηδός είχε άλλη μια πολύ καλή στιγμή, στο 15ο λεπτό, όταν έκανε ωραία ατομική ενέργεια, αλλά ο Σεβτσένκο έκανε ωραία επέμβαση στο πλασέ του.

Σταδιακά η Ζόρια προσπάθησε ισορροπήσει τον αγώνα και κυκλοφόρησε την μπάλα, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Τσιντώτα. Η ΑΕΚ από την πλευρά της διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα και αναζητούσε ένα δεύτερο γκολ στην κόντρα επίθεση.

Τελικά τα κατάφερε στο 34ο λεπτό με τον Πέτρο Μάνταλος! Ο εξαιρετικός Λιβάγια υποδέχθηκε υπέροχα την μπάλα κι έδωσε στον Τάνκοβιτς, ο οποίος έκανε την κάθετη για τον αρχηγό της ΑΕΚ, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

Με τον Σουηδό να μετράει ένα γκολ και μια ασίστ και τον Κροάτη να κάνει πολύ καλή δουλειά, η “Ένωση” είχε φέρει το ματς εκεί που ήθελε κι η μοναδική στιγμή που απειλήθηκε πραγματικά ήταν στο 44ο λεπτό. Κι ήταν σε μια φάση που ξεκίνησε από λάθος του Νεντελτσιάρου. Ο Γκρόμοφ πήρε την μπάλα κι έκανε τη σέντρα στον αμαρκάριστο Καμπέφ, ο οποίος σούταρε πάνω από την εστία του Τσιντώτα.

Η ΑΕΚ πίεσε υποδειγματικά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και δεν άφησε τους γηπεδούχους να… πάρουν ανάσα! Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 52′ όταν ο Σάκχοφ πήρε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι “κιτρινόμαυροι”, όμως, ήταν σαφώς ανώτεροι και δυο λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκαν ιδανικά τους κενούς χώρους. Ο Λιβάγια βγήκε στην αντεπίθεση, απέφυγε τον Αμπού Χάνα και με όμορφο συρτό σουτ έκανε το 3-0 για την απολαυστική ΑΕΚ.

Η “Ένωση” έλεγχε απόλυτα το ματς κι έτσι από ένα σημείο κι έπειτα μπόρεσε να κάνει και διαχείριση εν όψει Άρη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί κι η αλλαγή του τρομερού σε ακόμα ένα ματς, Σάκχοφ, ο οποίος έδωσε τη θέση του στον Σαμπανάτζοβιτς στο 69′.

Μια στιγμή αδράνειας στην άμυνα της ΑΕΚ μετά από εκτέλεση κόρνερ έφερε το γκολ της Ζόρια στο 81ο λεπτό με ωραίο σουτ του Κορτσέγκιν. Αλλά με τη σέντρα ήρθε και το τέταρτο γκολ της “Ένωσης”, όταν ο Βασιλαντόπουλος μπήκε απ’ τα δεξιά στην περιοχή, έκανε το σουτ και μετά την απόκρουση του Σεβτσένκο, ο Λιβάγια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ζόρια (Β. Σκρίπνικ, 4-3-3): Σεφτσένκο, Κχομχενόφσκι (59’ Φαβόροφ), Βερνιντούμπ, Χάνα, Σιγκάνικς, Κοσεργκίν, Ιβανισένια, Γιουρτσένκο, Καμπάγεφ (59’ Γκλάντιβ), Λούνοφ (46’ Ναζάρια), Γκρόμοφ (46’ Σαγιάντ)

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 3-5-2): Τσιντώτας, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Βασιλαντωνόπουλος, Σάκχοφ (70’ Σαμπανάτζοβιτς), Μάνταλος (85’ Μπότος), Κρίστισιτς (85’ Γαλανόπουλος), Ινσούα, Λιβάγια, Τάνκοβιτς (75’ Ανσαριφάρντ)