«ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ ΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ» ΠΑΕ ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
Το τμήμα υδατοσφαίρισης της Π.Α.Ε. ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ενόψει της προετοιμασίας της ομάδας μίνι παίδων για τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις τον προσεχές Απρίλιο, στα πλαίσια διάδοσης του αθλήματος, αλλά και την ανάδειξη της κοινωνικής πλευράς που προωθεί ο αθλητισμός, πραγματοποίησε το 1ο Χριστουγεννιάτικο τουρνουά υδατοσφαίρισης μίνι παίδων (Κ13) «ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ ΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ» το Σάββατο 4 και την Κυριακή 5 Δεκεμβρίου στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Καλαμάτας.
Οι ομάδες μίνι παίδων (Κ 13) που συμμετείχαν ήταν:
ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
Ν.Ε. Πατρών
Ν.Ο. Πατρών (Κ11)
Ν.Ο. Αργοστολίου
Μετά τα αποτελέσματα η τελική κατάταξη των ομάδων είχε ως εξής:
1. Ν.Ο. Αργοστολίου
2. ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
3. Ν.Ε. Πατρών
4. Ν.Ο. Πατρών (Κ11)*
*Η ομάδα το Ν.Ο. Πατρών αγωνίστηκε με την ομάδα προ – μίνι (Κ11).
Αξίζει να αναφερθεί, ότι παράλληλα με τους αγώνες μίνι παίδων που γίνονταν στο κεντρικό τερέν είχε στηθεί ειδικός χώρος, όπου δόθηκε η δυνατότητα σε δεκάδες παιδιά να γνωρίσουν και να παίξουν τα πρώτα τους παιχνίδια, με ιδιαίτερο κέφι και χαρά. Πιο συγκεκριμένα, ήταν ένα σαββατοκύριακο που το Δημοτικό Κολυμβητήριο Καλαμάτας έζησε μοναδικές στιγμές, με τη συμμετοχή πάνω από 100 παιδιών όλων των ομάδων ηλικίας από 6 ετών να δίνουν τις πρώτες τους «μάχες» στο άθλημα της υδατοσφαίρισης.
Στο τέλος της διοργάνωσης βραβεύτηκαν οι ομάδες με κύπελλα και όλοι οι συμμετέχοντες με μετάλλια.
Οργανωτικά αξίζει να αναφερθεί ότι τηρήθαν όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα όπως ισχύουν. Είναι χαρακτηριστικό ότι Κινητή Ομάδα Υγείας (ΚΟΜΥ) του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) βρισκόταν στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Καλαμάτας κατά την είσοδο των αθλητών και των συνοδών τους την πρώτη μέρα, διενεργώντας rapid test και τα αποτελέσματα ήταν όλα αρνητικά. Ευχαριστούμε το προσωπικό και τον υπεύθυνο κο Κωστα Βλαχοδημητρόπουλο για την άμεση ανταπόκριση και την άψογη συνεργασία.
Το συγκεκριμένο τουρνουά συνδιοργανώθηκε με την Περιφέρεια Πελοποννήσου, τελούσε υπό την επίσημη έγκριση της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδος (Κ.Ο.Ε.) και την παράλληλη στήριξη του Συνδέσμου Ελλήνων Διαιτητών Υδατοσφαίρισης (Σ.Ε.Δ.Υ.).
Ευχαριστούμε τις ομάδες του Ν.Ο. Πατρών, της Ν.Ε. Πατρών και του Ν.Ο. Αργοστολίου για τη συμμετοχή τους. Ευχαριστούμε επίσης, τους προπονητές και συνοδούς, το διαιτητή και τα μέλη της γραμματείας για τη άψογη συνεργασία τους και τη συμβολή τους στην επιτυχή διεξαγωγή του 1ου Χριστουγεννιάτικου τουρνουά υδατοσφαίρισης μίνι παίδων (Κ13) «ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ ΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ» της Π.Α.Ε. ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ.
Ευχαριστούμε, τέλος την Περιφέρεια, αλλά και φυσικά τους επαγγελματίες και τις επιχειρήσεις της πόλης για την οικονομική τους στήριξη στο τουρνουά.
Τα τμήματα υδατοσφαίρισης της Π.Α.Ε. ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ συνεχίζουν τις καθημερινές προπονήσεις και τη συμμετοχή σε αγώνες με διάθεση, όρεξη και όραμα για την ανάπτυξη του αθλήματος της υδατοσφαίρισης, προάγουν την εξέλιξη των νέων αθλητών πάντα με γνώμονα το «ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ» και την “ΕΥΓΕΝΗ άμιλλα”, αλλά και αναδεικνύουν κοινωνικές πλευρές που προωθεί ο αθλητισμός.
Από το τμήμα υδατοσφαίρισης της Π.Α.Ε. ΑΡΓΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
Πρόσφατα άρθρα
- Οι αθλητικές μεταδόσεις του Σαββάτου: Με πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων σήμερα (+videos)
- Θανατηφόρο τροχαίο στη Μεσσηνία – 2 παιδιά ανάμεσα στους 4 νεκρούς (video)
- Ολυμπιακοί Αγώνες, Τελετή Έναρξης: Ο Ζιντάν παρέδωσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον Ναδάλ (+video)
- Ιαπωνία – Παραγουάη 5-0 | HIGHLIGHTS
- Τελετή Έναρξης | ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συγκίνηση από την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Celine Dion! (video)
- Τελετή Έναρξης | Η είσοδος της Κύπρου με σημαιοφόρο τον Μίλαν Τραΐκοβιτς! (video)
Addurl.gr – Κατάλογος Επιχειρήσεων
Δες ακόμη…
-
Η Ώρα του Σωτήρη
/ 2 μήνες agoΘοδωρής Ζαγοράκης: “Γιώργο Πρασσά κάντο όπως ο Ιβάν Σαββίδης” (+video)
Μια ξεχωριστή “Ωρα του Σωτήρη” είχαμε λοιπόν την Δευτέρα 3-6-2024, στις 22:30′ το βράδυ,...
By sportstonoto -
Καλαμάτα
/ 2 μήνες agoΓεωργούντζος: “Το όνειρο πραγματικότητα ο Ολυμπιακός, θα πάει στη Super League την Καλαμάτα ο Πρασσάς” (video)
Ο Σωτήρης Γεωργούντζος μίλησε ως καλεσμένος στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του “Mesogeios tv“ και...
By sportstonoto