ΑΕΚ – Απόλλων Λάρισας 4-0: Γιάννη Σαρδέλη… σούπερ σταρ! (+ videos)

Η ΑΕΚ πέρασε εύκολα με νίκη 4-0 απέναντι στον Απόλλωνα στη Λάρισα για την 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας, με κορυφαίο τον νεαρό Μπότο και πολύ καλό τον Άλεφ.

Το πρώτο ζητούμενο για την ΑΕΚ, ακόμα και σε τέτοια ματς  όπως αυτό απέναντι στον Απόλλωνα στη Λάρισα, είναι η νίκη. Έστω και αν η αποστολή ήταν φρεσκαρισμένη και προσαρμοσμένη στο δεδομένο πως το Σάββατο (3/11) υπάρχει ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Επομένως ο πρώτος στόχος επετεύχθη με το εύκολο 4-0 και μάλιστα από το πρώτο ημίχρονο. Άλλωστε και ο Απόλλων περισσότερο είδε το ματς ως ευκαιρία για να κάνει αγωνιστικές δοκιμές και λιγότερο για να το χτυπήσει.

Όμως ο Μαρίνος Ουζουνίδης, ήθελε να «τσεκάρει» και άλλα πράγματα σ’ αυτό  το ματς κυπέλλου. Όπως τον βαθμό ετοιμότητας ποδοσφαιριστών που μέχρι τώρα δεν έχουν πάρει πολύ χρόνο συμμετοχής ή που πρέπει να βρουν τον αγωνιστικό ρυθμό τους. Και σίγουρα ο τεχνικός της ΑΕΚ θα έμεινε ικανοποιημένος από τον Άλεφ. Όχι μόνο διότι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με σουτ από το ύψος του πέναλτι στο 41’, αλλά κυρίως διότι ο Βραζιλιάνος, στο διάστημα που έπαιξε, ήταν ο πιο δημιουργικός παίκτης της ΑΕΚ.

Αντίθετα, λίγα πράγματα έδειξε και πάλι ο Μοράν. Το ίδιο και ο Γιαννιώτας. Ο 25χρονος εξτρέμ πήρε μεν προσπάθειες πάνω του, αλλά τις άφησε σχεδόν όλες ατελής. Με αποκορύφωμα ένα χαμένο τετ α τετ στο πρώτο ημίχρονο. Όσο για τον Γιακουμάκη, ήταν μέσα σχεδόν σ’ όλες τις φάσεις, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 82’ με δυνατό σουτ που απέκρουσε ο Μάντζαρης  και έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπότο στο 75ο λεπτό.

Μάλιστα η αλήθεια είναι πως ο νεαρός Μπότος, ήταν ίσως το μεγαλύτερο κέρδος της ΑΕΚ από το παιχνίδι στην Λάρισα. Σκόραρε στο 75′ ενώ έβγαλε και την σέντρα στο 45’ από την οποίο προήλθε το αυτογκολ του Αγιώτη για το 2-0 της Ένωσης. Και ήταν ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ στο παιχνίδι.

Επίσης, πιτσιρικάς ήταν αυτός που έκλεισε το σκορ στη Λάρισα. Ο νεαρός Σαρδέλης, τον οποίο πήρε ο Ουζουνίδης στην αποστολή από την ομάδα της Κ20, ήταν αυτός που με πλασέ στο 90′ έκανε το 4-0.

Στα κέρδη για τον Ουζουνίδη και το γεγονός πως ο Χρήστος Αλμπάνης, πήρε 25 αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Τα πρώτα του μετά τα μέσα του Αυγούστου, όταν είχε και τραυματιστεί με θλάση.

Όσο για τους γηπεδούχους, έπαιξαν με πολλές αλλαγές και περισσότερο είδαν το ματς ως ευκαιρία για αγωνιστικές δοκιμές. Γι αυτό σχεδόν σ’ ολόκληρο το ματς, η ΑΕΚ είχε πολύ εύκολο έργο και εκτός από τα τρια γκολ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε πολλές φάσεις για γκολ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Κουτογλίδης (46’ Μάντζαρης), Κουρτετσιώτης, Κοντοές (70’ Λούκας), Λίταινας, Καμπέρης, Μπιμάι, Κοντοθανάσης, Σκούπρα, Αγιώτης (79’ Ταουτσάνης), Γαρυφαλλόπουλος, Χατζής.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Λαμπρόπουλος, Οικονόμου, Γιαννούτσος, Άλεφ (59’ Μπάμπης), Μοράν, Γιαννιώτας (76’ Σαρδέλης), Μπότος, Γιούσης (65’ Αλμπάνης), Γιακουμάκης.