ΑΕΚ – Άρης 1-0: Ο Βίντα την έστειλε στην κορυφή – Δηλώσεις (+videos)

ΑΕΚ – Άρης 1-0: Ο Βίντα την έστειλε στην κορυφή  – Δηλώσεις (+videos)

Η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη 1-0 στην OPAP Arena στο φινάλε του πρώτου γύρου της κανονικής διάρκειας, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Ντομαγκόι Βίντα ο οποίος πέτυχε το τέταρτό του γκολ στη σεζόν.

Η ΑΕΚ λύγισε τον Άρη στην OPAP Arena χάρη στην κεφαλιά του Ντομαγκόι Βίντα στο 59ο λεπτό και πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη της , ούσα δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα στο κλείσιμο του πρώτου γύρου της κανονικής διάρκειας.

Τα Expected Goals του αγώνα

Η Ένωση ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερη από τον Άρη και βρήκε τη λύση σε μια στατική φάση και το τέταρτο γκολ του Κροάτη στόπερ στη σεζόν. Νωρίτερα είχε τη σημαντικότερη στιγμή της στο ματς με τον Πέτρο Μάνταλο στο 39′, ο οποίος με ένα ωραίο σουτ ανάγκασε τον Κουέστα να επέμβει και το δοκάρι να την απομακρύνει.

Ο Άρης απείλησε περισσότερο στο πρώτο μέρος αλλά και στα τελευταία λεπτά στην προσπάθειά του να βρει το γκολ της ισοφάρισης, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ ανέβηκε στους 30 βαθμούς με αυτό το τρίποντο, ενώ ο Άρης έμεινε στην πέμπτη θέση με 20.

Απείλησαν και οι δύο, η ΑΕΚ είχε το δοκάρι

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δημιούργησαν τον ίδιο αριθμό τελικών προσπαθείων, όμως η Ένωση ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, δίχως όμως να τα καταφέρει.

Πρώτος στο ματς απείλησε ο Άρης στο 7′, όταν ο Οντουμπάτζο έφυγε στην πλάτη του Γκατσίνοβιτς και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά μετά ο Μάνταλος ξεκλείδωσε με μια υπέροχη μπαλιά την άμυνα του Άρη, ο Σιντιμπέ έκανε το γύρισμα προς τον Γκατσίνοβιτς, αλλά ο Οντουμπάτζο τον πρόλαβε και παραχώρησε κόρνερ.

Στο 18′ η ΑΕΚ έχασε την πρώτη της καλή στιγμή στο ματς. Ο Τσούμπερ έμεινε όρθιος από το τζαρτζ του Φαμπιάνο και μοίρασε στον Πινέδα, αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα προς την εστία, αλλά ο Μπράμπετς με καίρια επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο Άρης δημιούργησε κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις για ένα πεντάλεπτο με το πλασέ του Σουλεϊμάνοφ να περνάει άουτ, ενώ λίγα λεπτά μετά το επικίνδυνο γύρισμα του Οντουμπάτζο μέσα από την περιοχή πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Το ωραίο σουτ του Μάνταλου εκτός περιοχής ήταν η πιο αξιοσημείωτη φάση στο ματς, όμως ο Κουέστα και το δοκάρι του στέρησαν το γκολ. Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς ήταν στο 44ο λεπτό. Ο Οντουμπάτζο με ωραία κίνηση απέφυγε τον Γκατσίνοβιτς και γύρισε την μπάλα στον Μορόν, αλλά ο Ισπανός φορ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ.

Ο Βίντα λύτρωσε την Ένωση

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε με την εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου και την κεφαλιά του Βίντα.

Το γκολ του Κροάτη στόπερ έδωσε έναυσμα στους παίκτες του Αλμέιδα που πίεσαν για να πετύχουν ακόμα περισσότερα γκολ. Ο Πόνσε, λιγό μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, εκτέλεσε δύο φορές μέσα σε ένα λεπτό όμως ο Κουέστα τον σταμάτησε όταν χρειάστηκε.

Η πρώτη τελική του Άρη στο δεύτερο μέρος ήταν το σουτ του Οντουμπάτζο μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Οι κίτρινοι είχαν τελικές και με τους Μόμπεργκ-Κάρλσον και Σαμόρα, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Τα στατιστικά και οι καλύτερες επιδόσεις

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον (64′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (78′ Ζίνι), Μάνταλος (64′ Πισάρο), Τσούμπερ (64′ Πόνσε).

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Ζουλ, Νταρίντα (81′ Μενέντεθ), Τζούρασεκ (63′ Πάρδο), Παναγίδης (59′ λ. τρ. Μόμπεργκ-Κάρλσον), Σουλεϊμάνοφ (81′ Σαμόρα), Μορόν.