Καλαμάτα

ΑΕΛ – Καλαμάτα 1-0: Θρυλική πρόκριση για τη Μαύρη Θύελλα (photos)

Μια φοβερή Μαύρη Θύελλα, με ποδοσφαιριστές ψυχωμένους και προσηλωμένους στις οδηγίες του Σάκη Θεοδοσιάδη προκρίθηκε στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας, παρά την ήττα με 1-0 από την ΑΕΛ.

Η Καλαμάτα ανηφόρισε στη μητρόπολη της Θεσσαλίας με το 3-0 υπέρ της από τον πρώτο αγώνα και σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς.
Το νέο δίδυμο στο κέντρο της άμυνας Τσιβελεκίδη – Καντούτση απέδωσε περίφημα και είχε λύσεις απέναντι στους πρωτοκλασάτους της ΑΕΛ .
Η ομάδα του θεσσαλικού κάμπου πλήρωσε, ίσως, την υπεροψία της στον πρώτο αγώνα, όταν και αντιμετώπισε την Καλαμάτα με τους αναπληρωματικούς ποδοσφαιριστές της.

Δείτε ακόμη: Το γκολ και οι καλύτερες φάσεις του αγώνα

Το μοναδικό τέρμα της Λάρισας πέτυχε ο Ουάρντα με πέναλτι στο 50′. Το πέναλτι δόθηκε σε χέρι του Τσιβελεκίδη και σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους φιλοξενούμενους.
Η ΑΕΛ που ήταν φλύαρη και χωρίς καλές φάσεις στο α’ μέρος, όπου η Καλαμάτα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, χάρη και στις αλλαγές του Γρηγορίου άλλαξε την εικόνα της στο β΄ μέρος και μετά το γρήγορο γκολ πίεσε και για δεύτερο.
Όσο όμως ο χρόνος περνούσε και δεν το πετύχαιναν, οι ποδοσφαιριστές τις λειτουργούσαν με εκνευρισμό, και οι επιθέσεις τους σταματούσαν εύκολα από την άμυνα της Μαύρης Θύελλας.
Εύστοχες και οι αλλαγές του Σάκη Θεοδοσιάδη που τόνωσε την ομάδα στα χρονικά σημεία που το είχε ανάγκη, χωρίς να επηρεαστεί η απόδοση και η συνολική λειτουργία της ομάδας.

Σωστά ακυρώθηκε γκολ του Ντάουντα στο 78′ για οφσάιντ.

Το φιλμ του αγώνα
6′ Σουτ του Ουάρντα έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Στεφανάκος.
13′ Σουτ του Κάτσε, άουτ η μπάλα.
15′ Νέο σουτ από τον Μπούστος έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα θα περάσει άουτ.
22′ Ο Ασούμπρε ζητά πέναλτι για χέρι του Τζόκιτς, δεν υπάρχει κάτι.
24′ Ο Οσμάναγκιτς εκτελή απ’ ευθείας φάουλ με τον Κρίστινσον να μπλοκάρει.
27′ Σέντρα του Βουκμίροβιτς, πετάγεται και πιάνει το πλασέ ο Στεφανάκος, αποκρούει δύσκολα ο Κρίστινσον.
29′ Ο Ουάρντα στρώνει στον Μπούστος, αυτός πιάνει ένα δυνατό σουτ με τη μπάλα να “γλύφει” το οριζόντιο δοκάρι του Στεφανάκου.
31′ Κεφαλιά του Ντάουντα, λίγο έξω.
45+’ Σέντρα από τον Ουάρντα, διώχνει ο Στεφανάκος, η μπάλα θα φτάσει στον Μπέρτο που θα πιάσει το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα των αμυντικών της Καλαμάτας.
48′ Ο Ντάουλας θα δώσει πέναλτι για χέρι του Τσιβελεκίδη, με τους παίκτες της Καλαμάτας να διαμαρτύρονται έντονα.
50′ ΓΚΟΛ για τη Λάρισα. Ο Ουάρντα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι κάνοντας το 1-0.
60′ Σουτ του Στάνκοβιτς, με τα πόδια ο Στεφανάκος. Η μπάλα φτάνει στον Μπούστο που κάνει ένα άστοχο σουτ.
64′ Σέντρα από τον Καρανίκα, σουτ του Κάτσε, εντυπωσιακή απόκρουση από τον Στεφανάκο που προλαβαίνει με δεύερη επέμβαση και τον Ουάρντα!
78′ Νέα φοβερή απόκρουση από τον Στεφανάκο σε κεφαλιά του Μόρα.
87΄ Ο Ντάουντα θα σκοράρει, αλλά το γκολ του θα ακυρωθεί – σωστά – ως οφσάιντ.

Κίτρινες: Σεσέροβιτς (18′), Μπούστος (42′), Ουάρντα (46′) για την ΑΕΛ, Καντούτσης (18′), Τσιβελεκίδης (37′), Κωνσταντινόπουλος (44′), Στεφανάκος (96΄) για την Καλαμάτα.

Καλή η διαιτησία του Γκορτσίλα (Μακεδονίας), άριστοι οι βοηθοί Κούλα (Ξάνθης) και Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Λάρισα: (Μ. Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μόρας, Μιχαήλ, Μπέρτος (46′ Καρανίκας), Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς (72′ Μιλοσάβλιεβιτς), Κάτσε, Μπούστος, Ουάρντα, Ασούμπρε (46′ Νούνιτς), Ντάουντα
Καλαμάτα (Σ. Θεοδοσιάδης): Στεφανάκος, Γκελγκέρια, Κωνσταντινόπουλος, Τσιβελεκίδης, Καντούτσης, Τζόκιτς (80′ Δήμος), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος, Οσμάναγκιτς (57′ Μπάμπης), Βουκμίροβιτς (85΄ Ράκιτς)

photo credits: sportlarissa