Καλαμάτα

Αιγάλεω – Καλαμάτα 0-2: Ήταν “Θύελλα” μέσα στο “Σίτι”! (photos)

Ο φοβερός Βουκμίροβιτς, πανηγυρίζει έξαλα το 0-1 στο "Σίτι"!

Πραγματική Θύελλα ήταν η Καλαμάτα στο Σίτι, όπου επικράτησε με 0-2 του Αιγάλεω, στην πρεμιέρα της Football League.

Το ματς ξεκίνησε δυνατά από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 2′ το Αιγάλεω κέρδισε το πρώτο κόρνερ του αγώνα, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να το εκμετaλλευτεί.
Δύο λεπτά αργότερα ο Βουκμίροβιτς έπιασε μια σέντρα σουτ με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από τα δοκάρια του Σικαλιά.
Στο 8΄ η Καλαμάτα έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αλεξόπουλου έπειτα από φοβερή προσπάθεια του Βουκμίροβιτς.
Το Αιγάλεω ανέβασε την απόδοσή του και κυριάρχησε το επόμενο 15λεπτο στον αγωνιστικό χώρο.
Δεν κατάφερε όμως να αξιοποιήσει τις φάσεις που του δόθηκαν με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Φαρινόλα.

Η καλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 17′ όταν ο Φαρινόλα βρέθηκε τετ α τετ με τον Στεφανάκο, έπειτα από φοβερή πάσα του Τσιλιγκίρη, με τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας να απεκρούει εντυπωσιακά.
Μετά το 25′ η Καλαμάτα πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε στο 27′ με τον Βουκμίροβιτς.
Τρία λεπτά αργότερα, όμως, ο δραστήριος Βουκμίροβιτς δεν αστόχησε και έγραψε το 0-1 για τη Μαύρη Θύελλα, έπειτα από ασίστ του Κουιρουκίδη.
Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου η Καλαμάτα ήταν ανώτερη και είχε μια ακόμη καλή στιγμή με τον Κουιρουκίδη στο 39′ με μακρινό σουτ.

Στο β΄ μέρος το Αιγάλεω μπήκε πιο δυνατά και στο 47′ έχασε καλή ευκαιρία μετά από κόρνερ, με τον Φαρινόλα να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά.
Το ματς στο β΄ μέρος ήταν πολύ δυνατό με καλό ρυθμό και στο 62′ το Αιγάλεω δημιούργησε άλλη μια καλή στιγμή στην εστία της Καλαμάτας, με τον Φαρινόλα να μην προλαβαίνει τη μπάλα έπειτα από συρτή σέντρα του Τσίτσαρη.
Στο 71΄ το Αιγάλεω έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Μαγκάκης έκανε σκληρό φάουλ στο Στεργίδη.
Στο 75′ ο Στεργίδης έκανε χαμηλή σέντρα στην περιοχή του Αιγάλεω, αλλά η προβολή του νεοεισελθόντα Ράκιτς δεν βρήκε δίχτυα.
Στο 80′ η Καλαμάτα ζήτησε πέναλτι για ανατροπή του Στεργίδη στην μεγάλη περιοχή.
Στο 82′ το Αιγάλεω έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν καλοεκτελεσμένο φάουλ του Τσιλιγκίρη απέκρουσε ο πολύ καλός σήμερα Στεφανάκος.
Στο 85΄ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Μπάμπη. Δεν υπήρχε κάτι στη φάση.
Στο 90′ η Καλαμάτα “καθάρισε” το ματς.
Μετά από σέντρα ο Ράκιτς έκανε κεφαλιά γύρισμα και ο Καζβιρόπουλος προ κενής εστίας έκανε το 0-2!

Το τέλος του αγώνα βρήκε μεγάλη νικήτρια τη Μαύρη Θύελλα, ενώ υπήρξε ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, αλλά και στην κερκίδα.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Μαγκάκης (61΄), Τσαφταρίδη (69′) για το Αιγάλεω και οι Βουκμίροβιτς (7΄), Μάκος (57΄), Τσουβαλτσίδης (59′) για την Καλαμάτα.
Στο 71′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μαγκάκης.

Τον αγώνα παρακολούθησαν 2500 φίλαθλοι των γηπεδούχων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Βεργέτης (Αρκαδίας) με βοηθούς τους Κυρίο (Ακαδίας) και Γουρνιά (Αν. Αττικής). Άριστοι όλοι τους, πραγματικά.

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Τσαφταρίδης, Παπανικόλας, Γκότοβος, Μαγκάκης, Μπαξεβάνος (58΄ Τσίτσαρης), Συριόπουλος (46′ Κατσικογιάννης), Τσιλιγκίρης, Φαρινόλα, Ροτζέριο, Ντιατά (46′ Συρεγγέλας)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης, Μάκος, Ιντζίδης, Γαλούπης, Μπάμπης, Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Κουϊρουκίδης (82′ Καζβιρόπουλος), Βουκμίροβιτς (68′ Ράκιτς), Αλεξόπουλος (57′ Οσμάναγκιτς).