Η Αναντολού Εφές έριξε στο… καναβάτσο τον Ολυμπιακό (82-71) με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μέρος και εκπληκτική εμφάνιση από τους Μίτσιτς, Κλάιμπερν και Μπομπουά.
Παρότι ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι ο Ολυμπιακός, στο δεύτερο ημίχρονο υπέστη καθίζηση επιθετικά και «τιμωρήθηκε» (82-71) από την Αναντολού Εφές που είχε σε σπουδαία βραδιά τους Ουίλ Κλάιμπερν, Βασίλιε Μίτσιτς και Ροντρίγκ Μπομπουά.
Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο λειτουργούσαν υποδειγματικά σε άμυνα και επίθεση, αλλά στην επανάληψη, οδηγήθηκαν σε κακές επιλογές και στο τελευταίο 10λεπτο η ανύπαρκτη περιφερειακή άμυνα τιμωρήθηκε από τους Κλάιμπερν, Μίτσιτς και Μπομπουά, γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα στην Eueoleague…
Με πολύ καλή άμυνα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε την Αναντολού Εφές και «έτρεξε» ένα 10-0 (στο 3’) με τον Τόμας Ουόκαπ. Ο Ουίλ Κλάιμπερν αποτέλεσε το σημείο αναφοράς της Τουρκικής ομάδας μετά το κακό της ξεκίνημα και με συνεχόμενα καλάθια αλλά και αρωγή επιθετικά από τον Τίμπορ Πλάις μείωσε σε 13-16 (στο 9’) πριν ολοκληρωθεί το 10λεπτο με την ελληνική ομάδα να είναι στο +5 (13-18, στο 10’) και του Μουστάφα Φαλ και Τόμας Ουόκαπ να αποτελούν το σημείο αναφοράς.
Στη δεύτερη περίοδο, ο Ροντρίγκ Μπομπουά επέτρεψε στην Εφές να πλησιάσει (22-25 στο 12.40’’), αλλά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που μπήκε από τον πάγκο, όπως και ο Κώστας Σλούκας πέτυχαν σημαντικά καλάθια ανοίγοντας τη διαφορά (26-36 στο 15’). Οι Κλάιμπερν και Μπομπουά μπορεί να σκόραραν για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν όμως ο Ολυμπιακός είχε τον τρόπο να ελέγχει το παιχνίδι λόγω της εξαιρετικής ευστοχίας του στα δίποντα (10/14, 71.4%), της καλής δημιουργίας (11 ασίστ) και της πιεστικής άμυνας.
Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι είχαν χαμηλά ποσοστά (8/17 δίποντα, 47.1%), περιορισμένη δημιουργία (6 ασίστ) και κακές συνολικά επιλογές στην επίθεση, γεγονός που εκνεύρισε αρκετά τον Εργκίν Αταμάν.
Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός με τον Μουστάφα Φαλ να δίνει λύσεις «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +10 (35-45 στο 23.20’’), όμως οι Τούρκοι αντέδρασαν άμεσα και με πίεση στην μπάλα και λύσεις από τους Μπομπουά, Πολονάρα και Ζίζιτς ισορρόπησε το ματς (43-45 στο 25.20’’ και 46-47 στο 27’). Όμως, δυο τρίποντα του Σάσα Βεζένκοφ επέτρεψαν στους «ερυθρόλευκους» να ξεφύγουν (46-53 στο 28’), αλλά ο Μπομπουά και ο Κλάιμπερν με μεγάλα σουτ έφεραν την Αναντολού Εφές σε… απόσταση βολής (52-53 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Στο τελευταίο 10λεπτο με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ουίλ Κλάιμπερν που πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση συνολικά η Αναντολού Εφές πέρασε μπροστά με 5 πόντους (58-53 στο 32’). Και ο… χορός των τριπόντων συνεχίστηκε από τους Τούρκους με τους Μίτσιτς και Μπράιαντ και η Εφές βρέθηκε στο +8 (64-56 στο 33.40’’). Όσο κι αν προσπάθησε η ελληνική ομάδα μείωσε στο -5 (74-69 στο 38’), αλλά εκεί ο Ροντρίγκ Μπομπουά με τρίποντο (77-69 στο 38.20’’) ανέβασε ξανά τη διαφορά και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για την Αναντολού Εφές.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Βίλιους, Περούγκα.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 19 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπράιαντ 5 (1), Κλάιμπερν 24 (5/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τέιλορ 3 (1), Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 18 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πολονάρα 4 (4 ριμπάουντ), Ζίζιτς 4, Ντάνστον.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κάναν, Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Φαλ 12 (6/7 δίποντα), Σλούκας 12 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 18 (4/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 3, Μπλακ, ΜακΚίσικ 5 (2/5 δίποντα).
Onsports
Πρόσφατα άρθρα
- Οι αθλητικές μεταδόσεις του Σαββάτου: Με πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων σήμερα (+videos)
- Θανατηφόρο τροχαίο στη Μεσσηνία – 2 παιδιά ανάμεσα στους 4 νεκρούς (video)
- Ολυμπιακοί Αγώνες, Τελετή Έναρξης: Ο Ζιντάν παρέδωσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον Ναδάλ (+video)
- Ιαπωνία – Παραγουάη 5-0 | HIGHLIGHTS
- Τελετή Έναρξης | ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συγκίνηση από την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Celine Dion! (video)
- Τελετή Έναρξης | Η είσοδος της Κύπρου με σημαιοφόρο τον Μίλαν Τραΐκοβιτς! (video)
Addurl.gr – Κατάλογος Επιχειρήσεων
Δες ακόμη…
-
Η Ώρα του Σωτήρη
/ 2 μήνες agoΘοδωρής Ζαγοράκης: “Γιώργο Πρασσά κάντο όπως ο Ιβάν Σαββίδης” (+video)
Μια ξεχωριστή “Ωρα του Σωτήρη” είχαμε λοιπόν την Δευτέρα 3-6-2024, στις 22:30′ το βράδυ,...
By sportstonoto -
Καλαμάτα
/ 2 μήνες agoΓεωργούντζος: “Το όνειρο πραγματικότητα ο Ολυμπιακός, θα πάει στη Super League την Καλαμάτα ο Πρασσάς” (video)
Ο Σωτήρης Γεωργούντζος μίλησε ως καλεσμένος στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του “Mesogeios tv“ και...
By sportstonoto