Ανώμαλη προσγείωση (5-0) Βλαχιώτη και του… πολυλογά Πετρίδη στην Τρίπολη!

Ο Μπάμπης Πετρίδης....

Με δύο τέρματα του Carvalho δύο του Γεωργόπουλου και ένα του Ν. Λυμπερόπουλου, ο Παναρκαδικός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 5-0 του Αστέρα Βλαχιώτη για την 16η αγωνιστική του 8ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η πρώτη τελική ήταν για τον Παναρκαδικό. Ο Ν. Λυμπερόπουλος είδε την μπάλα να του στρώνεται, επιχειρώντας και το σουτ, με την προσπάθεια του να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Στο όγδοο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Καλογερόπουλου. Ο Ρανζής επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, όμως δεν ανησύχησε τον πορτιέρε του Παναρκαδικού, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ. Ο Καναβέτας από την δεξιά πτέρυγα έβγαλε στο πρώτο δοκάρι την σέντρα για τον Γεωργόπουλο κι αυτός έκανε την προβολή για το 1-0.

Στο 14’ ο Τσιώλης με ένα σουτ εκτός μεγάλης περιοχής θέλησε να αιφνιδιάσει τον Λαμπρόπουλο, χωρίς όμως να το πετυχαίνει. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήταν άμεση. Ο Νέρες με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα ξυστά από το δεξί δοκάρι του Καλογερόπουλου.

Δυο λεπτά αργότερα, ο Λεϊμονίτης με ψιλοκρεμαστό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, με το 1-0 υπέρ του Παναρκαδικού να παραμένει.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και στο 30′ διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Carvalho ξεκίνησε από την μεσαία γραμμή, έφτασε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Λαμπρόπουλου για το 2-0.

Στο 34’ ο Βραζιλιάνος, με λόμπα-πάσα έβγαλε στον Καλογερόπουλο. Αυτός με την μία έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας του Αστέρα Βλαχιώτη απομάκρυνε ενστικτωδώς. Ενα λεπτό αργότερα το τριφύλλι έχασε νέα ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Καναβέτας έβγαλε την σέντρα στον Στρέμπα κι αυτός αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Τελικά, το τρίτο γκολ για τον Παναρκαδικό ήρθε στο 37’. Ο Carvalho γι’ ακόμα μία φορά έβαλε την υπογραφή του. Μετά από ωραία σέντρα του Στρέμπα από τα δεξιά, ο Βραζιλιάνος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πράσινοι κατάφεραν και πέτυχαν τέταρτο τέρμα στην αναμέτρηση. Ο Carvalho έβγαλε στον Δημήτρη Λυμπερόπουλο κι αυτός στον αδερφό του για να πλασάρει για το 4-0.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και δύο λεπτά πριν το 60′ ο Γεωργόπουλος πλάσαρε σε κενή εστία, μετά από λάθος συνεννόηση της άμυνας του Αστέρα Βλαχιώτη.

Στο 70′ ο Αστέρας Βλαχιώτη έφτασε κοντά στο γκολ. Μετά από σουτ του Κακιώνη η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καλογερόπουλου, με αποτέλεσμα το 5-0 να παραμείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα στην αναμέτρηση.

Παναρκαδικός: Καλογερόπουλος, Καναβέτας, Μπινιώρης, Στρέμπας, Gadiaga (70’ Μπαλάσης), Γιαλαμίδης, Τσιώλης, Σσβίγγος (46’ Λυμπερόπουλος Δ.), Γεωργόπουλος (63’ Vigjevic), Λυμπερόπουλος Ν., DeSouzaCarvalho (80’ Σωτηρόπουλος)

ΑΣΤΕΡΑΣ Βλαχιώτη: Λαμπρόπουλος, Παναγόπουλος (80’ Μπιάζης), Ρέτζος (60’ Κολλιάκος) Καρνιάτης (56’ Σαμπατάκος-72’ Χελιώτης), Κακιώνης, Κότσαλης, Πούφλης, Λεϊμονίτης, DeAlmeida, Χρήστου

Σκόρερ: Γεωργόπουλος (10’, 60′), Carvalho (27’, 37’), Ν. Λυμπερόπουλος (52’).