Αντέδρασε και την… χτύπησε με το «όπλο» της

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο… βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League, καθώς επικράτησε 3-1 της Μπέρνλι, δείχνοντας σωστή αντίδραση μετά την ισοφάριση των Άγγλων, τους οποίους «χτύπησε» από τις στημένες φάσεις, το δυνατό τους σημείο.

Οι Πειραιώτες δεν μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, ευτύχησαν να προηγηθούν στο 18’ με το φάουλ του Φορτούνη, ωστόσο, οι Βρετανοί ισοφάρισαν στο 33’ με το… τραβηγμένο πέναλτι του Γουντ. Όμως, η κεφαλιά του Μπουχαλάκη στο 48’ έπειτα από φάουλ και το πέναλτι του Φορτούνη στο 60’ έδωσαν… αέρα πρόκρισης για τους γηπεδούχους. Πάντως, ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για δύο πέναλτι, στο πρώτο ημίχρονο, σε κράτημα του Ποντένσε στην περιοχή στο 29’ και το χέρι του Γουόρντ στο 44ο λεπτό.

Κακός ρυθμός, «ξύλο» και παράπονα

Με πολλά νεύρα και άσχημο ρυθμό ξεκίνησε ο αγώνας στο «Γ. Καραϊσκάκης». Η Μπέρνλι δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του κυρίως με πολλά και σκληρά μαρκαρίσματα, υπό την ανοχή του Σλάβκο Βίντσιτς. Αυτό προκάλεσε έντονο εκνευρισμό στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι δεν είχαν το «καθαρό» μυαλό για να βάλουν την μπάλα κάτω και να προσπαθήσουν να προκαλέσουν προβλήματα στην άμυνα των Άγγλων.

Ωστόσο, μετά το πρώτο τέταρτο, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να «χτυπήσουν» από στημένες φάσεις. Η πρώτη… υποψία ευκαιρίας για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 14ο λεπτό με την κεφαλιά του Μιράντα, η οποία πέρασε άουτ, όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Φορτούνης νίκησε τον Χίτον. Ο αρχηγός των Πειραιωτών άνοιξε το σκορ με απ’ ευθείας φάουλ και προκάλεσε ενθουσιασμό στις τάξεις των οπαδών.

Η Μπέρνλι προσπάθησε να αντιδράσει από το τέρμα που δέχθηκε και μπόρεσε να πάρει μέτρα στο γήπεδο, κυρίως λόγω των αποφάσεων του ρέφερι της αναμέτρησης. Ο Σλάβκο Βίντσιτς έδειξε ιδιαίτερη ανοχή στο σκληρό παιχνίδι των Βρετανών, εν αντιθέσει με την άλλη πλευρά του γηπέδου. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 26’ με την κεφαλιά του Γκίμπσον που πέρασε άουτ, μια φάση που ξεκίνησε από… τραβηγμένο φάουλ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Γουντ δεν κατάφερε να βρει στόχο στο σουτ που επιχείρησε.

Τα παράπονα του Ολυμπιακού για την διαιτησία του Βίντσιτς εντάθηκαν στο 29’ όταν ο Ποντένσε βρέθηκε στην περιοχή της Μπέρνλι, ο Λονγκ τον κράτησε από τον ώμο, ο Πορτογάλος βρέθηκε στο έδαφος, αλλά ο ρέφερι έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Μάλιστα, στο 32’ ο Σλοβένος υπέδειξε πέναλτι για τους Βρετανούς, σε «μονομαχία» του Καμαρά με τον Γουντ, με τον τελευταίο να μην κάνει λάθος από τα 11 βήματα, κάνοντας το 1-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» παραπονέθηκαν για μία ακόμα φορά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στο 44’ το γύρισμα του Φορτούνη βρήκε στο χέρι του Γουόρντ, αλλά και πάλι ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται ισόπαλο 1-1 και έντονες αποδοκιμασίες από την εξέδρα για τον «άρχοντα» του ματς.

Σωστή νοοτροπία και αντίδραση

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε εντελώς διαφορετικός στον αγωνιστικό χώρο. Οι Πειραιώτες μπήκαν πιο δυνατά, έριξαν την πρώτη προειδοποιητική… βολή στο 46’ με το σουτ του Μπουχαλάκη, ωστόσο, ο Έλληνας μέσος βρήκε δίχτυα δύο λεπτά αργότερα. Ο Φορτούνης κέρδισε το φάουλ με ωραία ενέργεια, ανέλαβε την εκτέλεση και από την «καρδιά» της αγγλικής άμυνας, ο Κρητικός άσος έκανε το 2-1.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο χορτάρι και προσπάθησαν να σημειώσουν κι άλλα τέρματα. Στο 57’ ο Χίτον αντέδρασε σωστά στο σουτ του Φορτούνη και στο 59’ ο Λονγκ πρόλαβε την προβολή του Ποντένσε. Στο επόμενο λεπτό, ο Ολυμπιακός αύξησε το προβάδισμά του, παίρνοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Καμαρά έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γκίμπσον, ο αμυντικός της Μπέρνλι είδε την κόκκινη κάρτα, δεύτερη κίτρινη και ο Φορτούνης από τα 11 βήματα διαμόρφωσε το 3-1.

Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες θέλησαν να φτάσουν και σε άλλο τέρμα, ενόψει της ρεβάνς στην Αγγλία, σε μία εβδομάδα και πίεσαν την εστία του Χίτον, έχοντας και την αριθμητική υπεροχή. Στο 68’ η κεφαλιά του Μπουχαλάκη πέρασε άουτ, ενώ στο 73’ ο Γκερέρο δεν σημάδεψε σωστά, έπειτα από ωραία κίνηση που έκανε.

Έτσι, ο Ολυμπιακός απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League και καλείται να υπερασπιστεί τη νίκη του στον επαναληπτικό που θα γίνει την επόμενη Πέμπτη (30/8) στο «Τερφ Μουρ».

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Μιράντα, Βούκοβιτς, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Φορτούνης (88’ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (84’ Ανσαριφάρντ), Γκερέρο.

Μπέρνλι (Σον Ντάις): Χίτον, Μπάρντσλεϊ, Λονγκ, Γκίμπσον, Γουόρντ (66’ Λένον), Τέιλορ, Κορκ, Χέντρικ, Γκούντμουντσον (76’ Βόοκς), Μπαρνς, Γουντ (62’ Ταρκόφσκι).