![AO Σπάρτη, η μεγάλη επιστροφή…](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2019/09/%CF%80%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B7-%CE%BD%CE%B5%CE%B1.jpg)
H αθλητική ιστορία της Σπάρτης ετοιμάζεται λοιπόν να υποδεχθεί ξανά στις σελίδες της τον Αθλητικό Όμιλο Σπάρτη, ο οποίος δυόμιση δεκαετίες μετά την τελευταία αναμέτρηση, ετοιμάζεται για τη μεγάλη επιστροφή στα ποδοσφαιρικά δρώμενα της Λακωνίας. Η επανίδρυση του σωματείου, που για σειρά ετών χάραξε τη δική του μοναδική πορεία στους αγωνιστικούς χώρους, αποτελεί πραγματικότητα μετά από 26 χρόνια απουσίας, καθώς ετοιμάζεται να μπει ξανά στη «σέντρα» με τον διακριτικό τίτλο «Α.Ο. Σπάρτη 2021».
Όπως αναφέρει ο πρόεδρος του ΔΣ του συλλόγου κ. Γεώργιος Στ. Βλάχος, «πέρασαν 26 χρόνια από τότε που οι μελωδικές ιαχές και οι γνήσιες επευφημίες των φιλάθλων, σίγησαν, αφήνοντας του άγαλμα του Βασιλιά Λεωνίδα στην μοναξιά του. Πέρασαν τόσα χρόνια από τότε που η πόλη της Σπάρτης αλλά και όλοι οι Λάκωνες, βίωναν τις Κυριακές μία συντονισμένη ένταση και πάθος, με ενθουσιασμό και χαρά, συναισθήματα που είχαν ένα κοινό σημείο αναφοράς, ήταν συλλογικά, αληθινά και ανεπιτήδευτα. Μικροί και μεγάλοι ανέμεναν με πρωτόγνωρη αγωνία την Κυριακή, που η σφυρίχτρα του διαιτητή θα δώσει το σήμα για την έναρξη του αγώνα του Α.Ο. Σπάρτη, την έναρξη για συγκίνηση και υπερηφάνεια. Στιγμές ανεξίτηλες στη μνήμη των Σπαρτιατών και όλων των Λακώνων, στιγμές που πλέον έχουν πάρει μία νοσταλγική διάσταση. Μία διάχυτη χαρμολύπη, που πλαισιώνεται από τη λαχτάρα επιστροφής του έντονου παλμού, που χτυπούσε στις οδούς της πόλης», τονίζει ο κ. Βλάχος, προσθέτοντας: «Η στιγμή της επιστροφής όμως έφτασε. Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Η ποδοσφαιρική ομάδα του Α.Ο. Σπάρτη επανιδρύεται και ενεργοποιείται ξανά. Και το σημαντικότερο πλαισιώνεται από ανθρώπους νέους, που έχουν όρεξη, όραμα και αγάπη για την ομάδα αυτή. Μερικοί από αυτούς έχουν φορέσει την φανέλα του Α.Ο. Σπάρτη και έχουν ματώσει και ιδρώσει την φανέλα του. Γνωρίζοντας εκ των έσω τις κακοτοπιές, τις δυσκολίες αλλά και τις καλές στιγμές, επανιδρύουν το σύλλογο στα συναισθηματικά χνάρια του αείμνηστου ένδοξου προέδρου Άρη Κανελλάκη και στις σύγχρονες διοικητικές και ποδοσφαιρικές πρακτικές».
«Στόχος μας, υπογραμμίζει ο Γ. Βλάχος, η δημιουργία ενός πρότυπου ποδοσφαιρικού συλλόγου και μίας υγιούς ποδοσφαιρικής ομάδας που θα ξαναγράψει χρυσές σελίδες στην ιστορία της Σπάρτης. Είμαστε πανέτοιμοι και αναμένουμε για την ειλικρινή στήριξή σας».
Lakonikos.gr
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2021/04/sportstonoto-newwhite.png)
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2024/04/tsikouris_georgios.jpg)
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2022/06/alberto_sala.jpg)
Πρόσφατα άρθρα
- Οι αθλητικές μεταδόσεις του Σαββάτου: Με πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων σήμερα (+videos)
- Θανατηφόρο τροχαίο στη Μεσσηνία – 2 παιδιά ανάμεσα στους 4 νεκρούς (video)
- Ολυμπιακοί Αγώνες, Τελετή Έναρξης: Ο Ζιντάν παρέδωσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον Ναδάλ (+video)
- Ιαπωνία – Παραγουάη 5-0 | HIGHLIGHTS
- Τελετή Έναρξης | ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συγκίνηση από την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Celine Dion! (video)
- Τελετή Έναρξης | Η είσοδος της Κύπρου με σημαιοφόρο τον Μίλαν Τραΐκοβιτς! (video)
Addurl.gr – Κατάλογος Επιχειρήσεων
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2020/10/ademai.jpg)
Δες ακόμη…
-
Η Ώρα του Σωτήρη
/ 2 μήνες agoΘοδωρής Ζαγοράκης: “Γιώργο Πρασσά κάντο όπως ο Ιβάν Σαββίδης” (+video)
Μια ξεχωριστή “Ωρα του Σωτήρη” είχαμε λοιπόν την Δευτέρα 3-6-2024, στις 22:30′ το βράδυ,...
By sportstonoto -
Καλαμάτα
/ 2 μήνες agoΓεωργούντζος: “Το όνειρο πραγματικότητα ο Ολυμπιακός, θα πάει στη Super League την Καλαμάτα ο Πρασσάς” (video)
Ο Σωτήρης Γεωργούντζος μίλησε ως καλεσμένος στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του “Mesogeios tv“ και...
By sportstonoto